bazylia - choroby

Założenie i pielęgnacja ogrodu ziołowego, uprawa i zastosowanie ziół
ODPOWIEDZ
dzasssta
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2017-03-31, 10:53

bazylia - choroby

Post autor: dzasssta »

Witam,
Zachorowała mi bazylia, w związku z tym że nie jestem specjalistą w dziedzinie roślinek nie mam pojęcia co to jest i jak uniknąć w przyszłości takiej choroby? Bazylia ma mnóstwo czarnych malutkich kropeczek (w załączniku przesyłam zdjęcia), co to może być za choroba i czemu się u mnie pojawiła? Od razu zaraziła się również mięta - więc wszystkie 5 doniczek na oknie było do wyrzucenia.
Z góry dzięki za pomoc.
Załączniki
DSC_0335.JPG
DSC_0337.JPG
DSC_0338.JPG
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: bazylia - choroby

Post autor: Sylwia,Gosia »

Czy to przypadkiem nie grzyb ? Bazylia nie miała czasami za mokro i zimno ? Ona nie może być przesuszana ,ale nie może mieć bardzo mokro ,no i lubi wygrzewać się .Od lat pięknie mi rośnie i nie choruje,ale w domu to trzymam ją tylko chwilę(max 3 tygodnie) ,przed wystawieniem na balkon ,w najbardziej nasłonecznionym miejscu . Niestety nie jest do uratowania.
Radzę kupić nowe, małe ,ale krzepkie sadzonki bazylii ,podlać ,odczekać chwilkę i pojedynczo poprzesadzać (głębiej niż rosły) do głębokiej ,dużej donicy z dobrą próchniczną lub kompostową ziemią .Po przesadzeniu nie wystawiać od razu na słońce ,odczekać kilka dni aż się wzmocnią i wystawić na słoneczny parapet.Na dworze może stać ,jak temperatura jest powyżej 14 stopni .Nie wystawiać na deszcz ,bo może mieć ciemne plamy.Jeżeli wyrośnie do 40 cm ,albo i mniej ,można ścinać (np. do sosu pesto ) i jeśli będzie miała sprzyjające warunki ,to ponownie odrośnie w krzaczek.Można zasilać co 4 tygodnie nawozem,ale ja osobiście od kilkunastu lat dają dobrą ziemię w dużej donicy i też wystarcza.Acha,uszczykiwać wierzchołki pędów,to Ci się ładnie rozkrzewi.
Poczekaj jeszcze na opinię eksperta :) -pozdrawiam.
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6708
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: bazylia - choroby

Post autor: Petrus »

To choroba grzybowa, atakuje bazylię i miętę gdy jest zbyt mokro wokół rosliny (zbyt wilgotne podłoże i powietrze). Niestety bazylia do wyrzucenia. Miętę też musisz przyciąć nisko, wtedy się rozkrzewi.
Tak jak Gosia już powiedziałą bazylia uwielbia gorące stanowiska i ciepłą ziemię.
Niestety sa to rośliny jadalne i oprysk chemiczny nie wchodzi w grę. Warto systematycznie opryskiwać te rośliny ekologicznymi opryskami lub po prostu sadzić je w odpowiednich warunkach i odpowiednio pielęgnować. :)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6084
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: bazylia - choroby

Post autor: Krysia »

Bazylia nie kosztuje dużo. A jeść listki ze środkiem grzybobójczym to raczej nie jest przyjemność. Prościej kupić nową roślinkę.
dawid91
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2018-02-03, 13:22

Re: bazylia - choroby

Post autor: dawid91 »

Wydaje mi się że podałaś za dużo wody roślinie.
ODPOWIEDZ