Bardzo stare i zaniedbane jablonie - jak odmłodzić

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
macies
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2011-01-31, 08:40

Bardzo stare i zaniedbane jablonie - jak odmłodzić

Post autor: macies »

Witam
Na działce która kupiłem są stare jabłoooonie, są ogromne i niestety bardzo zaniedbane. Był to chyba przydomowy mały sad, w każdym razie przynajmniej z 10 lat nikt tego nie dotykał.
Wszystkie te jabłonki owocują, ale owoce są oczywiście malutkie, wielkości piłeczki golfowej.
Chciałbym je uratować, odmłodzić. Mam już za sobą lekturę paru książek nt sadownictwa i ciecia ale to tylko teoria.
Domyślam się że powinienem rozłożyć to odmładzanie na 2-3 lata ...?
Proszę podpowiedzcie jak się do tego zabrać, jak konkretnie każdą z nich przyciąć?
A tu zdjęcia:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A tutaj chyba kiedyś była wycięta jabłonka i odrosły takie konary, coś uratować czy do skasowania całość?
Obrazek
Awatar użytkownika
szarateina
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 110
Rejestracja: 2010-05-28, 09:08

Post autor: szarateina »

Ja wprawdzie nie znam się za bardzo, ale w moim ogrodzie poprzedni właściciel ściął prawie całkowicie drzewa owocowe do pewnej wysokości , były to bardzo stare jabłonie i śliwy, wszystkie odrosły, on je ściął bo chciał zrobić sobie stoliczki do grillowania(!) , jak ja się wprowadziłam , to zobaczyłam że puszczają pędy nowe, teraz ( 5 lat ), mam "nowe" duże drzewa , które na dodatek świetnie owocują ( prześwietlam je wiosną sama na podstawie książek i zawsze się udaje , więc śmiało)... Myślę więc , że możesz bardzo mocno je przyciąć , prześwietlić, tylko musisz poczytać jak... I sam zdecydować. Trochę rad jak to zrobić jest w poradniku naszego forum: cięcie jabłoni

A tak w ogóle czy wiadomo jaki to gatunek? Bo jedna z moich jabłoni to taka odmiana i ona ma takie małe jabłuszka właśnie. Pozdrawiam.
:)
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Z powodzeniem możesz odmłodzić stare drzewa, a w tym przypadku konieczne...
Jednak czeka Cię trochę pracy i musisz zaopatrzyć w dobrą piłkę do drzewa, bo praktycznie powinnaś drastycznie poskracać konary {tylko trzeba pamiętać, aby cięcie było prowadzone prosto, aby rany były jak najmniejsze, a potem trzeba je posmarować maścią ogrodniczą} Na ostatnim zdjęciu masz odrosty powstałe po ścięciu drzewa- jeżeli one wyrastają z pozostałego pniaka to możesz z nich uformować drzewko, ale jeżeli wybijają od korzenia to nic z tego nie będzie, chyba że zostaną użyte jako podkładki do zaszczepienia nowej odmiany...
Awatar użytkownika
Asiek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 166
Rejestracja: 2008-12-22, 12:40

Post autor: Asiek »

Odmładzanie starych drzew owocowych to nie taka prosta sprawa i musi być rozłożona na lata. W pierwszej kolejności skraca się wysokość drzewa o mniej więcej 1/3, wycina suche, chore konary i gałęzie, następnie trzeba dokonać prześwietlenia korony, czyli usunąć zbyt gęsto rosnące odgałęzienia. W kolejnym roku usuwa się wilki i znów dokonuje prześwietlenia korony. To bardzo ogólnikowa instrukcja, zachęcam do sięgnięcia po literaturę fachową ;-) No i powodzenia! Dla pocieszenia powiem, że też mnie to w tym roku czeka - zabieram się za stary sad babci.
macies
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2011-01-31, 08:40

Post autor: macies »

No tak, teorie znam jak pisałem - wycinanie 1/3-2/3 wys, rozłożenie na lata itd.
Prosilbym raczej o praktyczne informacje czy ktoś już przechodził skracanie tak wielkich drzew.
Z obawą też podchodzę do samego ścięcia, pewnie potrzebuję wielkiej drabiny no i podcinać w klin tak jakbym ścinał normalnie drzewo. Przecież w przypadku tego najwyższego to wychodzi mi że obcinany odcinek przewodnika będzie miał z 4-5 metrów...

haliso-> czemu jeżeli odrosty będą z korzenia to nie będą się nadawać do zachowania?

szaretina-> odmiany nie znam, owoce są za małe i nie wybarwiają się, więc ja, jako amator, nie mam żadnej możliwości rozpoznania gatunku.
Awatar użytkownika
Asiek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 166
Rejestracja: 2008-12-22, 12:40

Post autor: Asiek »

Przewodnik najlepiej obcinać na raty, a nie od razu 4 m. Weź sobie kogoś do pomocy. Dobrze jest skorzystać z uprzęży do wspinaczki, strażacy tak robią i ja też zamierzam.
Można przywiązać obcinany kawałek liną, następnie drugi koniec przywiązać do drzewa obok. Firmy profesjonalne mają takie odciągniki, które ciągną w swoją stronę odcinany kawałek, tak że nie ma obawy, że spadnie nie tam, gdzie trzeba.

Na zdjęciach widać, że cały sad jest mocno zarośnięty różnymi samosiejkami, więc usuń najpierw mniejsze drzewka, zrób porządek, dopiero później zabierz się za odmładzanie jabłoni.

Odrosty korzeniowe nie nadają się, ponieważ są to odrosty podkładki, a nie szczepionej odmiany.

Możliwe, że drzewa te są renetami, dawniej prawie przy każdym domu były sadzone jakieś odmiany renet, a rosną bardzo silnie. Jeśli wokół drzewa wciąż są jabłka, to tym bardziej może sugerować renety.
ODPOWIEDZ