Bardzo dużo korzeni - co robić?

Specjalny kącik dla miłośników tych niezwykłych roślin.
ODPOWIEDZ
dzwoneczek
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2017-08-17, 08:15

Bardzo dużo korzeni - co robić?

Post autor: dzwoneczek »

Witam wszystkich :) Jestem tutaj nowa i chciałam zasięgnąć Waszej pomocy. Od jakiegoś czasu storczyki w moim domu wypuszczają bardzo dużo długich korzeni. Niektóre w ogóle nie 'uciekają' z doniczki, inne wypuściły dużo średniej długości zielonych sprężystych korzeni, a jeden storczyk w szczególności postanowił wypuścić jeden bardzo długi korzeń. Nie wiem czy to jest naturalne, czy też robię coś nie tak. Boję się, że jak tak dalej pójdzie, to przestaną mi się mieścić na parapecie za firankami - szczególnie ten jeden, który wypuścił bardzo długi korzonek.

W domu mam około 15 storczyków, ale tylko kilka wypuszcza takie dziwne korzenie. Ten z długim korzeniem jest szczególnie 'dziwny', bo w poprzednim mieszkaniu kwitł bardzo ładnie, ale wyglądał w miarę normalnie. Od kiedy się przeprowadziłam do nowego domu, jak kwitnie to jego kwiaty są dużo większe niż poprzednio (nie wiem jak to możliwe) i bardziej mięsiste. Wcześniej stał na podłodze przy balkonie na stronę północną, teraz stoi na paracie na stronę południową.

Ostatni stoczyk w galerii stoi również na oknie południowym, ale szyba nie przepuszcza za dużo światła, bo to okno w łazience. Nie podlewam go również zbyt często, bo po kąpieli wszystko w łazience jest mokre, włącznie z kwiatkami.

Poniżej umieszczam zdjęcia i z góry dziękuję za pomoc.
korzenie4.jpeg
korzenie3.jpeg
korzenie2.jpeg
korzenie1.jpeg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Bardzo dużo korzeni - co robić?

Post autor: Petrus »

Witaj. Storczyki poprzez korzenie przeprowadzają również fotosynteze. Jeżeli doniczka schowana jest w osłonkę to dociera tam znikoma ilość światła, korzenie zazwyczaj gniją. Wtedy następuje zjawisko, że korzenie wychodzą ponad doniczkę i dzięki temu moga swobodnie pobierać promienie słoneczne i od odżywiać się.
Wystarczy trzymać storczyki w tych przeźroczystych donicach i korzenie nie będą wychodzić :-) No chyba że mają za ciasno to wtedy też będą i trzeba je przesadzać. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Bardzo dużo korzeni - co robić?

Post autor: Merghen »

Wychodzić będą ale taka jest ich uroda. Ale właściwe jest podejście by nie trzymać rośliny w ozdobnej osłonce albo musi ona być sporo większa i najlepiej przeźroczysta. Nie należy tych korzeni ucinać. Więcej informacji jest tutaj http://forum.poradnikogrodniczy.pl/abc- ... t7163.html i warto się z nimi zapoznać.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Bardzo dużo korzeni - co robić?

Post autor: Petrus »

Zgadza się Małgosiu. Rosnąć będą wraz ze wzrostem storczyka. Warto je czesto zwilżać :-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
dzwoneczek
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2017-08-17, 08:15

Re: Bardzo dużo korzeni - co robić?

Post autor: dzwoneczek »

Dziękuję za porady! Miałam nadzieję, że będę mogła korzystać z tych nieprzezroczystych osłonek, bo jakoś średnio ozdobne są te korzenie, ale może w takim razie poszukam jakiś szklanych kul, gdzie będą mogły się swobodnie rozrastać. Zauważyłam też, że kilka storczyków na stronie południowej (wiem, że to najgorsza możliwa strona, ale niestety mam tylko północną i południową) rozwinęło bardzo duże liście - powiększyły się tak 2-3 krotnie od kiedy przyniosłam je do domu. Powód zapewne ten sam - fotosyneteza?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Bardzo dużo korzeni - co robić?

Post autor: Petrus »

Jeżeli mają więcej słońca, nawet te rosnące w słoncu mają większe liście. Są też ładne osłonki szklane dla storczyków z takiego potłuczonego szkła- ja mam w takich swoje i dobrze w tym rosną.
Załączniki
1.jpg
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ