Bananowiec

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
ODPOWIEDZ
Zuz
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2020-01-04, 13:11

Bananowiec

Post autor: Zuz »

Witam serdecznie :-> Jestem nową użytkowniczką, postanowiłam założyć konto i napisać posta, gdyż mam problem z moimi roślinkami, obawiam się, że sama sobie z tym nie poradzę

W październiku 2018 roku dostałam w prezencie bananowca. Roślinka nie miała żadnych uszkodzeń, przebarwień, może minimalnie zbrązowiałe końcówki liści. Posiadała sporo odrostów. W załączniku wysyłam zdjęcie.
20181022_132219.jpg
W listopadzie postanowiłam przesadzić bananowca do większej doniczki. Użyłam ziemi do kaktusów KIK KRAJEWSCY, stosowałam także stymulator wzrostu AGRECOL, który otrzymałam z roślinką.
Bluetooth Folder.jpg
Liście zaczęły w bardzo szybkim tempie żółknąć, brązowieć i usychać. :( W sklepie ogrodniczym kupiłam preparat przeciw żółknięciu liści BIOPON oraz nawóz uniwersalny BIOHUMUS. Dowiedziałam się, że "przedobrzyłam" z preparatem na wzrost, od tamtej pory przestałam go używać. Zeschnięte liście oraz brązowe i suche brzegi liści ucinałam. W internecie wyczytałam co poszczególne symptomy mogą oznaczać, zbyt mała wilgotność, za sucho, za mało składników odżywczych itp, ponadto zimą bananowiec może nieco gorzej rosnąć.
20181205_110247.jpg
20181205_110329.jpg
Na wiosnę roślinka miała się nieco lepiej, bananowiec rosnął dosyć szybko, liście już tak nie usychały. Po obejrzeniu wielu filmików i przeczytaniu wielu artykułów postanowiłam go rozsadzić. I tak uzyskałam jedną dużą roślinkę i 7 małych odrostów, oprócz dwóch najmniejszych pozostałe miały ładne korzonki. Zasadziłam bananowce, roślinki pięknie rosły, cieszyłam się bo wszystkie się "przyjęły". :-D Zaraz po przesadzeniu podlewałam je samym nawozem BIOHUMUS, po miesiącu rozcieńczałam go z wodą jak jest podane na butelce
20190701_173058.jpg
20190701_174753.jpg
Dodam jeszcze, iż na wiosnę, kiedy temperatura nie spadała poniżej 15 stopni, wystawiłam bananowce na parapet od strony wschodniej, praktycznie przez cały dzień roślinki miały dostęp do słońca. Kiedy wieczory zaczęły się robić chłodne, ustawiłam roślinki w domu przed oknem, nadal od strony wschodniej. W pomieszczeniu tym praktycznie nie ma ogrzewania, więc z czasem zabrałam bananowce do pokoju, gdzie ustawiłam je na stole przed oknem od strony zachodniej. I znowu liście zaczynają mi brązowieć, usychać, żółknąć. Zauważyłam też na samych czubkach niektórych liści coś jakby biały nalot. :zalamany:
20200104_122800.jpg
20200104_122811.jpg
20200104_122729.jpg
20200104_155322.jpg
Być może rzeczywiście problem tkwi w tym, że zima nie sprzyja rozwojowi roślin. Ale liście usychają w bardzo szybkim tempie, do tego brązowe plamy, ten dziwny nalot. Czy może jakiś grzyb lub wirus zaatakował mojego bananowca? Mogę jakoś powstrzymać ten proces?

Bardzo proszę o pomoc..! :padam:

Pozdrawiam serdecznie :->
Awatar użytkownika
Agnieszka Lach
Ekspert
Posty: 197
Rejestracja: 2016-01-28, 15:29

Re: Bananowiec

Post autor: Agnieszka Lach »

Taki biały nalot może być wynikiem zakażenia grzybowego lub obecności wełnowców (owadów), chociaż te przebarwienia na liściach bardziej przypominają chorobę grzybową. Podłoże może być zbyt słabo przepuszczalne - gotowe podłoża do kaktusów nie zawsze spełniają wymagania.
mgr inż. Agnieszka Lach
Zuz
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2020-01-04, 13:11

Re: Bananowiec

Post autor: Zuz »

Co może Pani doradzić w sprawie podłoża? Czy mam zakupić jakiś środek przeciw chorobie grzybowej?
Awatar użytkownika
Agnieszka Lach
Ekspert
Posty: 197
Rejestracja: 2016-01-28, 15:29

Re: Bananowiec

Post autor: Agnieszka Lach »

Najbardziej skuteczny środek grzybobójczy to Topsin, jednak nie wolno używa go w domu. Trzeba więc z użyciem go poczekać do chwili, gdy możliwe będzie wystawienie rośliny na balkon na 48h. Teraz może zastosować Pani środek ekologiczny Agricolle. Powinien doraźnie pomóc.
Podłoże najlepiej skomponować samemu. Pod tym linkiem można znaleźć przepis na podłoże: https://poradnikogrodniczy.pl/jak-dbac- ... czkowe.php. Jest to wprawdzie przepis na podłoże do kaktusów, ale do bananowca też się nadaje.
mgr inż. Agnieszka Lach
Zuz
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2020-01-04, 13:11

Re: Bananowiec

Post autor: Zuz »

Dziękuję bardzo za wskazówki, na pewno zastosuję na moich roślinkach :)
ODPOWIEDZ