Badyle i patyki - czy i kiedy można spalić?

Dowolne tematy, "luźne" pogadanki i trochę relaksu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kalina
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2014-03-06, 18:39

Badyle i patyki - czy i kiedy można spalić?

Post autor: kalina »

Witam.W moim przydomowym ogrodzie uzbierała się sterta suchych badyli i patyków.Na kompoście będą gniły bardzo długo.Co mam z tym zrobić?Czy mogę je spalić?Co o paleniu mówią przepisy?
kalina
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Re: Badyle i patyki

Post autor: lilia0405 »

Z tego co się orientuje z zasłyszenia, palić na działkach można od 1 października do 31 marca
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Badyle i patyki

Post autor: rafaloku »

Jeżeli gałęzie pochodzą ze zdrowych roślin to można je zmielić w rozdrabniarce do gałęzi i wtedy dać na kompost. Zdaję sobie oczywiście sprawę, że dla zmielenia jednej sterty szkoda wydawać pieniądze ale jeśli gromadzi się to u Ciebie regularnie, warto pomyśleć o zakupie rozdrabniarki. Czasem urządzenie można gdzieś wypożyczyć na jeden raz.

A co do palenia, to może oddasz komuś kto lubi piec kiełbaski przy ognisku? Kilka słów o przepisach dotyczących spalania na działkach jest na moim blogu: spalanie odpadów w ogrodzie. Tak czy siak spalenie to najmniej pożądany sposób pozbycia się sterty gałęzi, jeżeli zależy nam na ochronie środowiska.
Rafał
Awatar użytkownika
kalina
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2014-03-06, 18:39

Re: Badyle i patyki

Post autor: kalina »

Dziękuję Lilu za podanie terminu,w którym mogę cokolwiek spalić.
Mam jednak jeszcze sąsiadkę,która nie cierpi dymu.CO Z NIĄ? :)

-- Ostatnio dodano 2014-03-09, 19:29 --

Dziękuję rafalok za obszerną poradę.Myślę o paleniu tak jak ty.Postanowiłam podsuszyć patyki i zaprosić sąsiadów na pieczenie kiełbasek. :)
kalina
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Badyle i patyki - czy i kiedy można spalić?

Post autor: rafaloku »

Odświeżam stary wątek. Ponieważ przepisy w zakresie spalania odpadków z działek i ogrodów znacznie się zmieniły w międzyczasie, podaję linki do aktualnych artykułów na ten temat:

1. Czy wolno palić ognisko w ogrodzie? Przepisy 2019
2. Palenie liści i gałęzi na działce. Przepisy 2019

:luka:
Rafał
Jan Twardowski
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 419
Rejestracja: 2014-04-15, 20:38

Re: Badyle i patyki - czy i kiedy można spalić?

Post autor: Jan Twardowski »

Ja co roku ścięte gałęzie wywoziłem do sąsiada na ognisko w sobótki ale w tym roku na wiosnę kupiłem rozdrabniarkę do gałęzi i naprawdę jestem z niej zadowolony. Od co najmniej 6 lat chciałem kupić ale nie wiedziałem jaką a chciałem głównie na cienkie świeże gałązki bo co roku mocno obcinam więc grubych prawie nie ma. Na wiosnę po rozdrobieniu wyszło mi 8 taczek i je wysypałem między grządkami truskawek a we wrześniu na wierzch dałem jeszcze skoszoną trawę i nie wiem czy dobrze zrobiłem ale czas pokaże.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Badyle i patyki - czy i kiedy można spalić?

Post autor: Elzbieta M »

Janku , mnie się wydaje , że to świetny pomysł.
ODPOWIEDZ