Azalia - choroby, zwalczanie, opryski

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
Aleksandra3341
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 88
Rejestracja: 2008-06-04, 17:51

Azalia - choroby, zwalczanie, opryski

Post autor: Aleksandra3341 »

Witam.Niedawno kupiłam 2 azalie nova zembla.Stoją na strychu,przy oknie wschodnim,gdzie mają jasno i bardzo zimno.Dzisiaj zauważyłam ,że z jednej azalii spadły prawie wszystkie liście.Wszystkie liście były zdrowe ,zielone,nie zdeformowane.Czy ktoś może mi pomóc i napisać dlaczego tak się stało?
gilgall
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 99
Rejestracja: 2009-01-17, 21:03

Post autor: gilgall »

Nie mam zbyt dużego doświadczenia z azaliami, ale wydaje mi się, że twoje zareagowały tak na zmianę temperatury. Ogrodowe azalie o tej porze roku są bezlistne. Mam jedną zimozieloną, ale ta ma liście mniejsze od tej zwykłej.
Domowe, no cóż... Miałam jedną - niedawno kupioną w Biedronce i też zrzuciła liście, pędy zasychają, pąki częściowo rozwiniętych kwiatów oblatują.
NIe wiem - być może Twoja była przesuszona....


Pozdrawiam, Edyta
Aleksandra3341
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 88
Rejestracja: 2008-06-04, 17:51

Post autor: Aleksandra3341 »

Witam.
Moja azalia nie jest azalią domową,stoi teraz na strychu a na wiosnę chcę ją wkopać do ziemi.Przesuszona nie jest,ponieważ prze cały czas ma mokro.Zastanawiam się tylko dlaczego tylko jedna zrzuciła liścieskoro wyglądały na zdrowe.Pozdrawiam.
iwonaceae
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 147
Rejestracja: 2009-02-27, 23:01

Post autor: iwonaceae »

Zdecydowana większość azalii traci liście na zimę - jak większość krzewów liściastych - przynajmniej w naszym klimacie. Nie tracą liści ich kuzyni - rododendrony. W moim ogrodzie wszystkie azalie jeszcze śpią, bo to taka pora roku. Jeżeli roślina nie przemarzła to wiosną powinna wypuścić liście.
Witam w moim ogrodzie
Miłego dnia
Iwona
Aleksandra3341
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 88
Rejestracja: 2008-06-04, 17:51

Post autor: Aleksandra3341 »

Bardzo dziękuję za odpowiedż.Uspokoiło mnie to i może faktyczne z wiosną moja azalia wypuści liście.
Pozdrawiam.
iwonaceae
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 147
Rejestracja: 2009-02-27, 23:01

Post autor: iwonaceae »

Oto azalia ogrodowa mojej mamy - nietypowe ogrodzenie chroni rośliny przed psem (Choć niestety, nie zawsze skutecznie :cry: ).

Obrazek
Witam w moim ogrodzie
Miłego dnia
Iwona
Aleksandra3341
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 88
Rejestracja: 2008-06-04, 17:51

Post autor: Aleksandra3341 »

Witam.
Chyba jednak moja azalia choruje.Pojawiły się na niej dziwne plamy,liście zrobiły się szarawe i oklapłe.Boję się ,że zarazi mi drugą azalię.Co robić?
Załączniki
azalia nova zembla.jpg
azalia nova zembla.jpg (24.15 KiB) Przejrzano 9032 razy
azalia1.jpg
azalia1.jpg (46.17 KiB) Przejrzano 9032 razy
azalia.jpg
azalia.jpg (36.72 KiB) Przejrzano 9032 razy
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Te plamy nałodygach nie wróżą nic dobrego. Nie mam pewności ale myślę, że to fytoftoroza. Prawdopodobnie roślina była już zarażona już przed zakupem. Trzeba ją wyrzucić.

Jeżeli druga azalia wygląda na zdrową, to zapobiegawczo trzeba ją kilkakrotnie potraktować odpowiednimi fungicydami - Previcur Energy 840 SL (stosujemy doglebowo w stężeniu 0,2% - około 2 l cieczy na m kw.), oraz Mildex 711,9 WG (w stężeniu 0,2%, może być z powodzeniem używany do opryskiwania roślin). Fungicydy warto stosować naprzemiennie z biopreparatami (Biosept 33 SL lub Biochikol 020 PC).

Oczywiście dla jednej rośliny nie warto kupować tych wszystkich środków, bo bedą kosztować więcej niż nowa azalia. Może starczy jeden z w/w biopreparatów zastosowany do podlania i oprysku całej rośliny. Zabieg trzeba powtórzyć po około 14 dniach.

Więcej: Choroby i szkodniki azalii. Dlaczego liście azalii żółkną, brązowieją, schną i opadają?
Rafał
Aleksandra3341
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 88
Rejestracja: 2008-06-04, 17:51

Post autor: Aleksandra3341 »

Witam.
Dziś wyrzuciłam azalię,druga wygląda na zdrową,więc myślę,że chociaż ona przeżyje.Dziękuję.
ODPOWIEDZ