Aspidistra plama na liściu

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
ODPOWIEDZ
Elia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2023-03-21, 11:21

Aspidistra plama na liściu

Post autor: Elia »

Dzień dobry, od jakiegoś czasu na liściu aspidistry rozwija się brązowa plama. Niestety nie wiem co jest przyczyną, czy ktoś mógłby pomóc? Pozdrawiam
Załączniki
IMG_20230321_100447743.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Aspidistra plama na liściu

Post autor: Petrus »

Cześć. Opisz proszę w jakich warunkach ją uprawiasz czyli jakie miejsce, jak często podlewasz, czy nawozisz itd. Zrób też zdjęcie całej rośliny.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Elia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2023-03-21, 11:21

Re: Aspidistra plama na liściu

Post autor: Elia »

Roślinę podlewam delikatnie raz na tydzień, czasem na dwa tygodnie. Zawsze po podlaniu wylewam wodę z osłonki. Nawozu nie stosowałam. Stoi w jasnym pokoju, ale w dużej odległości od okna, promienie nie padają bezpośrednio na liście. Podłoże z ziemi uniwersalnej zmieszanej z perlitem i piaskiem, na dnie doniczki jest warstwa drenażowa z keramzytu.
Jeśli robię coś nie tak, proszę o podpowiedzi, bardzo zależy mi na tej roślinie :)
Załączniki
IMG_20230322_091216635.jpg
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6073
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Aspidistra plama na liściu

Post autor: Krysia »

A ja sobie tak myślę, oglądając ten listek, że teraz raz w tygodniu to raczej za rzadko. Proszę codziennie, zwłaszcza w ciepłe i słoneczne dni roślinę zraszać. Bo wiadomo, zimą mamy suche powietrze od kaloryferów i nie jest to sytuacja komfortowa dla doniczkowej zieleniny. Nawóz też by się przydał. Pozdrawiam i życzę powodzenia :).
Elia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2023-03-21, 11:21

Re: Aspidistra plama na liściu

Post autor: Elia »

Bardzo dziękuję za odpowiedź :) może rzeczywiście zbyt mało podlewam, spróbuję częściej i sięgnę po nawóz. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Aspidistra plama na liściu

Post autor: Petrus »

To nie jest objaw złego podlewania. Podlewasz dobrze. Najlepiej podlewać gdy ziemia przeschnie do połowy doniczki. Tu jest tylko jeden liść więc roślina nie potrzebuje dużo wody. Widać też osad/pleśń więc możesz mieć też za twarda wodę.
Odmiany u których występują duże powierzchnie białe na liściu pozbawione są chloroplastów. Nie ma co odżywiać tej części liścia i zdarza się że białe części brązowieją i taki liść prędzej czy później obumrze. Jest to tez częsta przypadłość monster, epipremnum, filodendronów czy skrzydłokwiatów gdzie biała część liścia występuje powyżej 50% powierzchni liścia.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ