AREKA - ŁODYGI I LIŚCIE PROBLEM

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
ODPOWIEDZ
ArekaProblem
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2021-05-24, 07:34

AREKA - ŁODYGI I LIŚCIE PROBLEM

Post autor: ArekaProblem »

Witam mam problem z moimi Arekami:
- kupione rok temu nadal pozostające w podłożu produkcyjnym
- liście się rozkładają i roślina nie jest w stanie utrzymać ich w pionie
- stoją w miejscu gdzie światło jest rozproszone
Problem jest z białym nalotem na łodygach oraz niektórych liściach (zdj w załączniku) oraz od jakiegoś czasu Areka zaczęła wypuszczać nowe liście u podstawy, natomiast są one bardzo karłowate i dziwnie zdeformowane
Bardzo proszę o pomoc. Jak sobie poradzić z tym nalotem i czy przesadzenie rośliny pomoże w jej odratowaniu, jeżeli chodzi i stabilność łodyg? Czym spowodowane są tak małe i zdeformowane nowe łodygi ?
Załączniki
Areka 1.jpg
Areka 2.jpg
Areka 3.jpg
Areka 4.jpg
Areka 5.jpg
Areka 6.jpg
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: AREKA - ŁODYGI I LIŚCIE PROBLEM

Post autor: rafaloku »

Hej. Wygląda to na szkodniki - wełnowce. Wysysają soki z rośliny i ją osłabiają, dlatego nowe liście są zdeformowane.

Zdjęcie dla porównania:
Obrazek

Szkodników jest strasznie dużo, dlatego trzeba działać zdecydowanie. Na tyle ile dasz radę pościeraj wełnowce wacikiem nasączony wodą z szarym mydłem i odrobiną alkoholu. Dokładny przepis jest tutaj: Jak zwalczyć wełnowce?

Po takim umyciu opryskaj palmę środkiem owadobójczym Polysect Hobby - polecam w wersji gotowej do użycia, w opakowaniu z opryskiwaczem. Zobacz tu: Polysect Hobby 750 ml

Nie polecam bawić się w opryski naturalne, bo szkodników jest za wiele, będziesz z nimi walczyć w nieskończoność. Na czas oprysku Polysect'em roślinę najlepiej wystawić na zewnątrz - balkon, taras itp. Wybierz dzień pochmurny lub miejsce cieniste (nie wolno pryskać roślin w słońcu bo poparzy liście). Na ręce załóż rękawiczki ochronne i maseczkę na twarz. I wypryskaj palmę dokładnie, każdy liść, łodyga, od spodu i od góry liścia. Po 10-14 dniach oprysk trzeba powtórzyć.

Po tym zadbaj o dobre nawożenie i pryskaj Biosept Active spray, który wspomoże regenerację rośliny. Możesz też podlewać własnej roboty nawozem ze skórek bananów (wypróbowane na moich palmach - polecam).

Gdyby wełnowce za jakiś czas znowu się pojawiły, reaguj natychmiast, zanim się namnożą. Przemywaj roślinę, jak opsałem na początku i potem opryski jednym z preparatów naturalnych: Emulpar Spray, Multi Insect lub Agrocover (wszystkie 3 działają na tej samej zasadzie).

Powodzenia! :-D
Rafał
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: AREKA - ŁODYGI I LIŚCIE PROBLEM

Post autor: Petrus »

Oprysk oprysk i jeszcze raz oprysk...tym co podał Rafał. Jest silnie porażona i nie dziw się że słabo rosną nowe liście... :przestraszony:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ