Aranżacja balkonu

Uprawa roślin w donicach na balkonach i tarasach oraz w ogrodach zimowych.
annao
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2010-05-07, 12:07

Aranżacja balkonu

Post autor: annao »

Wtam:)
Chciałabym mieć kawałek pięknego miejsca do wypoczynku. Mieszkam w bloku, a balkon o którym mowa jest jasny od południa do wieczora. I właśnie w tym mój problem. Nie wiem jakie roślinki by umnie przetrwały i byłoby im u mnie dobrze. Proszę o pomoc w ich doborze.

Kocham kwiaty, jednak niestety czego się nie dotknę "umiera", nawet te roślinki, które jak mówią nie mają specjalnych wymagań :oops: Dlatego poitrzebuję Waszej pomocy.

Przejdźmy do rzeczy: balkon jest wąski aczkolwiek długi. Mam też możliwość posadzenia roślin w skrzynkach na poręczy. Nie wiem czy na wysiew nie jest już za późno. Czy w grę wchodzą już tylko kupione "gotowe" rośliny? I jeszcze jedno oprócz roślin kwitnących chciałabym jakieś drzewko lub coś co będzie zielone cały czas :) Proszę o pomoc i z góry dziękuję. :)
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Co do wyboru roślin odsyłam tu http://forum.poradnikogrodniczy.pl/ja-t ... vt3105.htm
Zapewne lepiej będzie kupić sadzonki.
Co do roślin zielonych przez cały rok to na balkonach sprawdzają się idealnie wszelkie iglaki (mają słoneczko, łatwo zabezpieczyć je przed mroźnymi wiatrami no i efekt dekoracyjny - duże donice). Istnieją gatunki wolno rosnące (np. żywotnik wschodni Aurea Nana, świerki białe: stożkowe lub ich odmiany kuliste) lub inne popularne iglaki, które co prawda rosną z czasem dość wysoko ale można je przecież świetnie formować.
NIZIOLECZEK
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2010-05-11, 17:00

Post autor: NIZIOLECZEK »

Ja również w tym roku postanowiłam wyhodować kilka skrzynek i przyznam, że również nie mam dobrej ręki do kwiatów. Czy mogłabyś mi doradzić Pinia01 jakie niewymagające roślinki mogę posadzić w jednej skrzyni?
Dodam, że mam również nasłoneczniony balkon i nie przepadam za begoniami i pelargoniami. Marzę o jednak skrzynce lawendy:) Będę bardzo wdzięczna za poradę. Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Lawenda na balkonie to świetny pomysł! Najlepiej prezentuje się w okrągłych donicach, ma niewielkie wymagania: uwielbia słońce, ziemię zmieszaną z piaskiem, nie znosi przelewania więc jak zapomni się ja podlać to się nie obrazi. Warunek to przycinać przekwitłe kwiatostany i okryć ją na zimę. Sadzonki lawendy są ogólnie dostępne. ostatnio dowiedziałam się, że na balkony najbardziej pasują odmiany Nana Alba lub Dwarf Blue. Osobiście nie natknęłam się na nie (lawendę mam w ogrodzie).

Co do innych roślin, to łatwe w uprawie są popularne bratki (w bardzo ostrym słońcu szybko przekwitają), żeniszek meksykański (polecam!, lepiej nie podlewać do samej doniczki), popularne goździki ogrodowe (można trafić na odmiany wieloletnie, do doniczki najlepiej wsypać trochę drobnych kamieni, podlewać regularnie z odrobiną nawozu), aksamitki, stokrotka pospolita(odmiany balkonowe). Są to rośliny o bardzo podobnych wymaganiach i terminie kwitnienia. Ze względu na wzrost - średnio do 25 cm.
annao
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2010-05-07, 12:07

Post autor: annao »

Bardzo dziękuję za odpowiedź :-> a z tą lawendą to bardzo dobry pomysł może właśnie ją posadzę do moich skrzynek? Idę dziś do ogrodniczego :-D
NIZIOLECZEK
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2010-05-11, 17:00

Post autor: NIZIOLECZEK »

Baaardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie, z czym mogłabym posiać maciejkę lub niezapominajkę? Przyznam, że w tym temacie jestem nemo :)
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Kolejny fajny pomysł (jeśli chodzi o wysiew nasion): maciejka i niezapominajka! Jest jeszcze czas na ich wysianie. Moja rada - najlepiej wysiewać mało i w dużych odstępach. jeśli tego nie zrobimy, trzeba i tak przerywać rośliny, bo będą się "dusić" i nieatrakcyjnie wyglądać. W przypadku maciejki jeśli zostawimy sobie więcej miejsca to po 3 tyg. troszkę można dosiać (otrzymamy dłuższe kwitnienie-najpierw starszych roślinek, potem młodszych). Niezapominajka jest roślina dwuletnią, którą można przezimować, łatwo się rozsiewa. Lubi słońce, ale też i chłód (najlepsze miejsce w ogrodzie pod drzewami).
Te dwie roślinki standardowo rosną do. 30 cm. A tak przy okazji 15 maja mamy święto niezapominajki :-D
Gdybym miała polecić inne rośliny jednoroczne do wysiewania w skrzynkach balkonowych to byłyby to: klarkia nadobna (jest jeszcze "wytworna" ale rośnie zbyt wysoko), nemezja (ma wspaniałe kolory), dimorfoteka, czarnuszka hiszpańska, maczek kalifornijski.
Ciekawą rośliną, którą chciałabym mieć jest rozeda wonna - podobno wspaniale pachnie, jest łatwa w uprawie i rośnie ok. 45cm.
Są jeszcze rośliny pnące i zwisające nadające się na balkony i tarasy.
annao
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2010-05-07, 12:07

Post autor: annao »

Niestety w moim mieście nie ma lawendy w sklepach :evil: :!: :cry:
NIZIOLECZEK
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2010-05-11, 17:00

Post autor: NIZIOLECZEK »

Mam już plan, jakie kwiatki posadzę ale teraz z kolei mam problem z czym innym :mrgreen: Proszę o poradę, w jakich skrzynkach najlepiej posadzić kwiaty?
Podobają mi się bardzo drewniane, ale z kolei nie ma w nich odprowadzania wody. Boję się że po pierwszym deszczu zgniją mi roślinki :cry:
Zastanawiam się, czy zwykłe plastikowe nie są najbardziej praktyczne (choć wyczytałam, że z kolei te się strasznie szybko nagrzewają) :-/
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Jeśli chodzi o kwiatki balkonowe, to ja zawsze sadzę je w skrzynkach plastikowych, które mają dziurki na dnie. Można je postawić na parapecie, czy powiesić na balkonie. Nie martw się, że skrzynki mogą się nagrzewać. Roślinki mają cieplutko i przy podlewaniu późnym popołudniem radzą sobie. Można dostać naprawdę fajne plastikowe skrzyneczki.
Skrzyneczki drewniane oczywiście wyglądają lepiej, powinny mieć w środku folię zabezpieczającą. Kilka razy posadziłam do takich roślinki i też sobie radziły mimo deszczów. I tak siejemy/sadzimy roślinki jednoroczne, a wieloletnie co roku dzielimy/przesadzamy, więc zawsze ziemia będzie spulchniona.
Także moja rada - raczej plastikowe. Będzie lepszy dostęp powietrza i regulacja podlewania (dziurki na dnie).
Życzę powodzenia!
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Na słonecznych balkonach świetnie spisują się aksamitki, a wybór form i barw jest coraz większy :-D Ładnie rosną również nemezje, portulaka, porcelanka bądź przypołudnik, szybko wschodzą można więc jeszcze wysiać nasiona :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
NIZIOLECZEK
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2010-05-11, 17:00

Post autor: NIZIOLECZEK »

Dziękuję Wam bardzo za odpowiedzi. Pozdrawiam ciepło!! :->
annao
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2010-05-07, 12:07

Post autor: annao »

Mam!!! Zamówiłam sadzonki lawendy przez internet i przyszły :mrgreen:
Nizioleczek dziękuję za podpowiedź skorzystałam z Twojego pomysłu.
Tylko co teraz? Nie wiem w jakich odstępach mam posadzić te sadzonki. No i czy wzruszać korzenie? Bo są ładnie ukorzenione inie wiem czy je tylko palcami rozluźnić, poprzerywać czy może ponacinać? Proszę o podpowiedź bo chciałabym jejak najszybciej posadzić na ich miejsce :-) Dołączam zdjąćka :->
Załączniki
Piękne prawda? :)
Piękne prawda? :)
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Dużo tych sadzonek. Radziłabym fajne duże donice i sadzić w nich po 3 sadzonki. Jeśli chcesz w innych pojemnikach to odległość pomiędzy nimi jakieś min. 20cm (rozrosną się). Nie naruszaj systemu korzeniowego - po prostu posadź całą bryłę korzeniową. Pamiętaj, że lawenda lubi ziemię z dodatkiem wapnia. Jest to roślina zimozielona, wymaga okrycia w mroźne dni.
annao
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2010-05-07, 12:07

Post autor: annao »

Dobrze a samo okrycie w zimne dni wystarczy czy może zabierać je do domu? jeśli wystarczy to czym je okrywać? I jeszcze jedno pytanie jak podlewać lawendę w upały a jak w chlodne dni? Wiem że mam takie banalne pytania ale jak pisałam na początku nawet nie wymagające rośliny potrafię zepsuć a tych sadzonek bym nie chciała zniszczyć ;-)
ODPOWIEDZ