Gleba do Wisterii

Wszystko o roślinach pnących, zastosowanie, wymagania i problemy w uprawie.
Skrzynia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2023-11-29, 14:49

Gleba do Wisterii

Post autor: Skrzynia »

Dzień dobry,
Mam wmurowana rurę w taras o średnicy 130cm i wysokości 130cm. Rura bez dna, (nawiercone otwory dookoła), ale wody gruntowe są dosyć wysoko i przy tej głębokości na dnie jest już wilgotno, zwłaszcza przy deszczowej pogodzie.
"Doniczka" -(rura) jest zadaszona , (przynajmniej od góry) . Chce w niej posadzić Wisterię.
Czytałem dużo na temat jaki wkład zastosować (typu torf, obornik, keramzyt, wermikulit, perlit, leśne runo), etc.
Problem w tym, ze im więcej czytam tym mniej wiem. Prosiłbym bardzo o poradę co i w jakich proporcjach mam wsypać do tejże rury? ( posiadam betonomieszarkę ) i jaki zastosować drenaż na dno?
Chciałbym jeszcze się dowiedzieć, czy w tak malej przestrzeni mogą żyć dwie rośliny? Wisteria Sinensis Prolific i Wisteria Kwiecista Blue Dream. Niestety nie mogę się zdecydować i najchętniej posadziłbym je razem.

Będę wdzięczny za sugestie.
Dziękuję i pozdrawiam,
Sławek .
williamshane
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2024-02-05, 09:33

Re: Gleba do Wisterii

Post autor: williamshane »

W oparciu o Twój opis i wymagania dotyczące sadzenia glicynii w konstrukcji rury z wysokim poziomem wód gruntowych, oto kilka zaleceń:

1. Mieszanka gleby:

W przypadku konstrukcji rurowej z wysokim poziomem wód gruntowych i pozbawionej dna istotne jest użycie dobrze przepuszczalnej mieszanki gleby, aby zapobiec gromadzeniu się wody i gniciu korzeni. Oto przepis na odpowiednią mieszankę gleby:

- 1 część mchu torfowego
- 1 część perlitu
- 1 część piasku
- 1 część wermikulitu
- 1 część kompostu

Dokładnie wymieszaj wszystkie składniki i wypełnij konstrukcję rury do żądanej wysokości, pozostawiając wystarczająco dużo miejsca na rozwój korzeni glicynii.

2. Drenaż:

Aby zapobiec zaleganiu wody i zapewnić prawidłowy drenaż, w dolnej części konstrukcji rurowej można zainstalować system drenażowy. Oto jak:

- Wykop wokół konstrukcji rury rów o głębokości około 15 cm i szerokości 20 cm.
- Wypełnij wykop warstwą żwiru na głębokość około 10 cm.
- Połóż warstwę tkaniny krajobrazowej na żwirze, aby zapobiec erozji gleby.
- Wypełnij konstrukcję rury mieszanką gleby, pozostawiając wystarczająco dużo miejsca na wzrost korzeni glicynii.
- Pokryj wierzch konstrukcji rury warstwą żwiru o głębokości około 10 cm, aby zapobiec erozji gleby i poprawić drenaż.

3. Sadzenie:

Możesz posadzić dwie rośliny Wisteria w strukturze rury, ale pamiętaj o rozmieszczeniu ich w wystarczającej odległości, aby zapobiec przeludnieniu i konkurencji o składniki odżywcze i wodę. Oto jak:

- Wykop otwór w środku konstrukcji rurowej o głębokości i szerokości około 30 cm.
- Umieść jedną roślinę Wisteria w dołku, równomiernie rozprowadzając korzenie.
- Wypełnij otwór mieszanką gleby, delikatnie ją dociskając, aby wyeliminować kieszenie powietrzne.
- Powtórz ten sam proces dla drugiej rośliny Wisteria, umieszczając ją w odległości około 1 metra od pierwszej.

4. Podlewanie:

Rośliny glicynii wymagają regularnego podlewania, szczególnie w pierwszym roku po posadzeniu. Oto jak:

- Podlewaj rośliny Wisteria obficie, około 10 litrów na roślinę, raz w tygodniu, w zależności od warunków pogodowych.
- Unikaj nadmiernego podlewania, ponieważ może to prowadzić do zgnilizny korzeni i innych chorób grzybiczych.
- Podlewaj rośliny wcześnie rano lub późnym popołudniem, aby zapobiec wyparowaniu wody i zapewnić jej prawidłowe wchłanianie.

Postępując zgodnie z tymi zaleceniami, powinieneś być w stanie z powodzeniem zasadzić i wyhodować dwie rośliny Wisteria w konstrukcji rury, nawet przy wysokim poziomie wód gruntowych. Powodzenia z projektem!
Skrzynia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2023-11-29, 14:49

Re: Gleba do Wisterii

Post autor: Skrzynia »

Dziękuję bardzo za informację, dzięki nim na pewno w tym roku zajmę się moim projektem i cieszy mnie , że można posadzić dwie rośliny :-D . Posadzę w odległości 80cm od siebie , ponieważ rura ma średnicę 130cm ;-) . Pytanie , czy nie stosujemy żadnego torfu , ani choć by podłoża szklarniowego , czarnoziemu ? Czy taka ilość kompostu lub obornika nie popali korzeni ? (Na tą wielkość rury to przyzwoita przyczepka, biorąc pod uwagę wytyczne)
ODPOWIEDZ