Ambrowiec kolumnowy

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
AnnaByt
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2020-10-01, 15:48

Ambrowiec kolumnowy

Post autor: AnnaByt »

Witam, :)
Kupiłam w lipcu ambrowca kolumnowego, który na jesien powinien zmieniać kolor na czerwony. Tymczasem ambrowiec żólknie, opadaja mu lisicie i jest bardzo przerzedzony. Pytanie czy jest to reakcja na nowe otoczenie czy umiera?
Drzewo było zakupione w szkołce i ma ok 5m wysokosci.
Pani, która sprzedała mi to drzewo powiedziała własnie, że to efekt przesadzenia do nowego miejscia itp. i na pewno nic się z drzewem niedzieje;
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Ambrowiec kolumnowy

Post autor: rafaloku »

Nie wiem jaką masz odmianę ale tak ogólnie ambrowiec amerykański jesienią może przebarwiać się na żółto i w różnych odcieniach czerwieni i purpury. W tym roku końcówka lata była też dosyć sucha i mieliśmy ciepły oraz suchy początek jesieni. U mnie np. w okolicy wiele drzew we wrześniu przedwcześnie traciło liście, jakby była już zaawansowana jesień. To niestety skutek pogody (ziemia bardzo przesuszona). Dziś akurat leje ale to już wiele nie zmieni.

Dodatkowo lipiec to nie najlepsza pora na przesadzanie i sadzenie drzew liściastych. Lepiej to robić w okresie bezlistnym (wczesna wiosna przed pojawieniem się liści albo późna jesień, gdy liście opadną). W wyniku przesadzenia i być może uszkodzenia korzeni drzewo doznało szoku i może to odchorować. Mam nadzieję, że w przyszłym roku Twój ambrowiec dojdzie do siebie i jesienią będzie wyglądać zachwycająco :-)
Rafał
AnnaByt
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2020-10-01, 15:48

Re: Ambrowiec kolumnowy

Post autor: AnnaByt »

Dzieki :)
Szkoda, że pani w szkolce mowila ze nie ma problemu z sadzeniem w lipcu. Chwalila sie, ze ma 27 lat doswiadczenia zawodowego,
No nic na prawde bardzo dziekuje za szybka odpowiedz.
Pewnie bede tu zagladac bo zaczynam sie tym interesowac.
Pozdrawiam,
Anna
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Ambrowiec kolumnowy

Post autor: Petrus »

Jeżeli drzewo miało dużą donice i prawidłowo zostało posadzone to nie powinno się nic dziać. No chyba że w donicy drzewo było przesuszane nadmiernie. Wiadomo w szkółce takie drzewo rośnie jakiś czas i w nowym miejscu może trochę zmarnieć (właśnie mogą przed wcześnie żółknąć liście). Regularnie podlewaj na jesieni. Na wiosnę powinno być wszystko normalnie. Drzewo się teraz po prostu aklimatyzuje.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ