Aloes-"zapadanie się" i łamanie liści

Forum poświęcone kaktusom i innym sukulentom
ODPOWIEDZ
Liloe
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2020-11-10, 20:33

Aloes-"zapadanie się" i łamanie liści

Post autor: Liloe »

Witam,
chciałabym skonsultować ze Znawcami problem z moim aloesem. Niestety nie udało mi się znaleźć odpowiedzi w poradnikach w internecie ani we wcześniejszych postach na forum. Mam roślinkę od kilku miesięcy, do tej pory wyglądała zdrowo, liście były grube i ładne. Około 2 tyg temu na dwóch liściach zaczęły pojawiać się poprzeczne bruzdy i z dnia na dzień liść w tych miejscach pocieniał się i jakby "zapadał", aż dziś po prostu się złamał. Nie mam pomysłu, jaki może być problem. Podlewam go raz w tygodniu bardzo malutką ilością wody, żeby go nie przelać. Mam w pokoju dość suche powietrze niestety, więc ziemia szybko przesycha. Ze względu na porę roku znacząco zmniejszyła się w ostatnim miesiącu ilość światła na parapecie. Czy macie pomysł, w czym może być problem. Będę ogromnie wdzięczna za wszelkie porady. Załączam zdjęcie biednego liścia.
Załączniki
Aloes - Złamany zapadnięty liść
Aloes - Złamany zapadnięty liść
1605040065320192611985.jpg
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6074
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Aloes-"zapadanie się" i łamanie liści

Post autor: Krysia »

Wydaje mi się, że za często jest podlewany. Im jest dobrze wtedy, gdy się je trochę przesuszy. Raz na miesiąc zimą wystarczy. A teraz jeśli chcesz się przekonać , czy tak naprawdę jest, to sprawdź, czy ma zdrowe korzenie. Kup ziemię do kaktusów i sukulentów, keramzyt na spód doniczki i podłoże wymień. Ja jakieś dwa miesiące temu przesadzałam ogromnego aloesa, który zarósł całą doniczkę. Nie dało się go z niej wyciągnąć, doniczkę ceramiczną trzeba było młotkiem rozbić. Uszkodziłam kilka gałązek, co nie zaszkodziło tej dużej roślinie. Te małe, które się oderwały włożyłam do doniczki z ziemią i nie podlewałam. I one się przyjęły, już pokazują młode pędy. Gdybym podlewała, to pewnie by zgniły.
Aloes lubi światło, jeśli możesz, daj go na jakiś jasny parapet. I nie podlewaj za często. Widziałam je na Wyspach Kanaryjskich, tam deszcz pada bardzo rzadko, a one pięknie rosną i kwitną. Pozdrawiam serdecznie :)
ODPOWIEDZ