Aloes tiki thai

Forum poświęcone kaktusom i innym sukulentom
ODPOWIEDZ
Calvana
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2020-01-11, 15:31

Aloes tiki thai

Post autor: Calvana »

W listopadzie 2019 kupiłam do domu kilka sukulentów. Jednym z nich jest aloes tiki thai. Kiedy go kupowałam miał ładnie rozłożoną rozetę, opisałabym go jako " był otwarty". Po dwóch miesiącach przebywania u mnie w domu zrobił się "zamknięty", to znaczy liście zaczęły składać się jak płatki kwiatu w pąk. Nie rosną na boki tylko ku górze. Stoi na wystawie południowego okna, temperatura w pokoju to ok 22 stopni (wiem przydałoby mu się około 18 ale ja nie jestem kwiatkiem), podlewam go raz na miesiąc odrobiną wody do podłoża. Niestety na razie jest w plastikowej doniczce z ziemią torfową, ale za przesadzanie planuję zabrać się dopiero na wiosnę. Wtedy chcę wymienić mu ziemię na taką przeznaczoną do sukulentów.

Czy to, że ten aloes zaczął rosnąć bardziej ku górze niż rozkładać ładnie rozetę na boki jest wynikiem jakiegoś mojego błędu w uprawie? Czy może ze względu na obecnie panujące pogody dla niego jest zbyt mało światła i powinnam zainwestować w jakieś doświetlanie do roślin?
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6074
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Aloes tiki thai

Post autor: Krysia »

Szkoda, że nie dodałaś zdjęcia. Aloesy w temperaturze 22 stopnie podlewamy co tydzień, a ja podlewam je częściej. Podłoże do kaktusów, sukulentów jest ogólnie dostępne i powinnaś je wymienić teraz. Pozdrawiam :-)
Calvana
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2020-01-11, 15:31

Re: Aloes tiki thai

Post autor: Calvana »

Przesyłam dwa zdjęcia. Pierwsze w czerwonej doniczce to mój aloes. Widać na tym jak rozeta "składa się" do góry. Zdjęcie poniżej jest zdjęciem poglądowym, które ma pokazać porównanie, jak ten aloes wyglądał mniej więcej w momencie zakupu. Drugi obrazek jest wzięty z internetu, bo nie robiłam zdjęć roślinom w momencie zakupu. Choć może powinnam zacząć :)

Jeśli chodzi o przesadzanie, to wszędzie gdzie czytam poradniki mowa jest o tym aby rośliny przesadzać w początkowym okresie wegetacji, który przypada na wiosnę (zima jako okres spoczynku powinna dać roślinom odpocząć bez wprowadzania zmian), dlatego chciałam wstrzymać się z przesadzeniem. Choć jeszcze nie szukałam instrukcji w jaki sposób wymienić całą torfową ziemię spośród dość gęstych korzeni na tę do sukulentów czyli bardziej piaskową. Ale pewnie jakimś patyczkiem będę ją delikatnie wykruszać spomiędzy bryły korzeniowej.
Załączniki
20200114_165146.jpg
aloes.jpg
aloes.jpg (35.96 KiB) Przejrzano 8733 razy
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6074
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Aloes tiki thai

Post autor: Krysia »

Kaktusy wyglądają dobrze, zostawiłabym tak jak jest. Przesadzanie roślin może odbywać się , o każdej porze roku, jeśli zobaczysz, że z rośliną coś złego się dzieje. I ja tak robię, ale do tego trzeba lat praktyki. Owszem teoria, czyli czytanie o roślinach w necie też się przydaje. Wyciągniesz kaktusa z bryłą korzeniową, trochę otrzepiesz i włożysz do nowego podłoża do sukulentów i kaktusów. Nie trzeba wymienić całej torfowej ziemi, bo jest duże prawdopodobieństwo uszkodzenia korzeni. Trochę częściej bym podlewała, niż raz na miesiąc. Pozdrawiam i powodzenia :)
Calvana
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2020-01-11, 15:31

Re: Aloes tiki thai

Post autor: Calvana »

Skoro aloes wygląda tak jak powinien, to nie muszę się martwić, że zmienia trochę swoją bryłę. Dziękuję za wskazówki, na pewno się do nich zastosuję. Liczę na to, że wybrane przeze mnie sukulenty do uprawy wybaczą moje ewentualne błędy. Podobno to rośliny nie do zdarcia o ile się ich nie zaleje i nie pozwoli zgnić korzeniom.
ODPOWIEDZ