Aloes, cienkie, łamliwe liście

Forum poświęcone kaktusom i innym sukulentom
ODPOWIEDZ
Alecta
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2017-08-02, 12:04

Aloes, cienkie, łamliwe liście

Post autor: Alecta »

Cześć!
Założyłam konto na forum, bo już nie wiem jak sobie poradzić z moim aloesem. Roślinka ma dwa lata i ok 40 cm wysokości, ale od wiosny tego roku jego liście stały się cienkie (mało miąższu) i łamią się przy najmniejszym dotyku. Sądząc, że ma zbyt mało miejsca, dostał w wiosennym prezencie większą doniczkę z ziemią pod sukulenty i centymetrową warstwą drenażu. Gdy to nie pomogło postanowiłam wspomóc go nawozami używanymi zgodnie z zaleceniami producenta. Nic nie działa.
Roślinka stoi na południowym oknie (od początku w tym samym miejscu a podkreślam, że jak był mały, to liście były grube i mięsiste), był nawet na wakacjach na balkonie przez miesiąc. Ma stale wilgotną (nie mokrą) ziemię. Podlewany jest jak podłoże przeschnie (1-2 razy w tygodniu).
Po wszystkich staraniach, jakie poczyniłam nie zmieniło się NIC. Ani na lepsze ani na gorsze. Pomocy. Co zrobić? Jak tak dalej pójdzie, to przy pomocy domowników, kota a nawet firanki (!) obłamią się wszystkie liście...
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Aloes, cienkie, łamliwe liście

Post autor: Danka »

Mój przez całe lato stoi na dworze. Do domu wraca gdy robi się zimno czyli w październiku ;-)
Czasami trzeba cierpliwości, żeby zaakceptował zmianę. Aloesy nie lubią zbyt wilgotnej ziemi. Prędzej zniosą suszę.
Alecta
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2017-08-02, 12:04

Re: Aloes, cienkie, łamliwe liście

Post autor: Alecta »

Danka pisze: Czasami trzeba cierpliwości, żeby zaakceptował zmianę. Aloesy nie lubią zbyt wilgotnej ziemi. Prędzej zniosą suszę.
Jaką zmianę? Toż ja go przesadziłam właśnie dlatego, że po dwóch latach zaczął mieć cienkie i łamliwe liście...
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Aloes, cienkie, łamliwe liście

Post autor: Danka »

Alecta pisze:
Danka pisze: Czasami trzeba cierpliwości, żeby zaakceptował zmianę. Aloesy nie lubią zbyt wilgotnej ziemi. Prędzej zniosą suszę.
Jaką zmianę? Toż ja go przesadziłam właśnie dlatego, że po dwóch latach zaczął mieć cienkie i łamliwe liście...
Właśnie to przesadzenie. Rośliny nie zawsze od razu pozytywnie reagują na przesadzenie. Jeżeli nie widać żadnych zmian chorobowych to trzeba poczekać.
Alecta
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2017-08-02, 12:04

Re: Aloes, cienkie, łamliwe liście

Post autor: Alecta »

Danka pisze: Właśnie to przesadzenie. Rośliny nie zawsze od razu pozytywnie reagują na przesadzenie. Jeżeli nie widać żadnych zmian chorobowych to trzeba poczekać.
Przesadziłam go po tym jak zaczął mieć cienkie liście. Przesadzenie było skutkiem tego, że aloes zaczął mizernieć a nie odwrotnie.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Aloes, cienkie, łamliwe liście

Post autor: Danka »

Rośliny kupowane są najczęściej pędzone, żeby pięknie wyglądały. Później wracają do normalnego wyglądu. Moim zdaniem twojemu jednak brakuje słońca. To mój, który od wiosny stoi na dworze.
sketch-1501844481138.png
Alecta
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2017-08-02, 12:04

Re: Aloes, cienkie, łamliwe liście

Post autor: Alecta »

Twój też ma cienkie liście. Mój teraz wygląda podobnie a przed wiosną liście miały grubą na pół cm warstwę miąższu. Chciałam, żeby znów tak było...
PS. Aloes nie był kupiony tylko rozsadzony z ogromnego, który nie mieścił się na żadnym parapecie a liście miał grubości kciuka. Inne roślinki wyhodowane z tego egzemplarza również niemal ociekają miąższem.
PS 2. Twoja roślinka ma chyba zalane korzenie. Dosyp do ziemi piasku (pół na pół z ziemią). Podłoże będzie bardziej przepuszczalne i nie będą gnić korzenie.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Aloes, cienkie, łamliwe liście

Post autor: Danka »

Niestety ale to skutek zimowego przechowania :-D
ODPOWIEDZ