Akumulatorki AA Ni-MH. Ładowanie baterii

Dowolne tematy, "luźne" pogadanki i trochę relaksu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Akumulatorki AA Ni-MH. Ładowanie baterii

Post autor: tadek »

Zastanawiam się nad nad długością ładowania akumulatorków AA Ni-MH (niklowo wodorowe), stosowanych w aparatach fotograficznych. Jak najlepiej jest ładować te baterie?
Jestem posiadaczem dwóch ładowarek. Jedna z nich 2 akumulatorki o mocy 2600 ładuje 4 godziny. Ma zabezpieczenia przeciw przeładowaniu, oraz kontrolki sygnalizujące czas ładowania (diodą świecącą na czerwono), oraz czas naładowania (diodą świecące na zielono).
:|
Producent drugiej ładowarki nie zaopatrzył ją w takie bajery. Baterie należy ładować w czasie przedstawionym w tabeli. Czas potrzebny do naładowania akumulatorków o tej samej mocy wynosi 14.9 godzin. Po tym czasie ładowarka nie wyłącza się. Czas i długość ładowania trzeba samemu pilnować. Z tej ładowarki bylem zadowolony do czasu kupna nowej. (Obecnie zastanawiam się która lepsza)
Ja dotychczas używałem tylko tą drugą ładowarkę, pierwszą dostałem urzędowo z nowymi akumulatorkami.

:niepewny: Pytanie:
Czy na starych zasadach ładowania akumulatorów samochodowych. Lepiej jest ładować akumulatorki mniejszym prądem a dłużej? Czy większym prądem a krócej?
Odpowiedzi próbowałem znaleźć w Internecie, bez skutku.

Co wy o tym problemie myślicie?
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Akumulatorki AA Ni-MH. Ładowanie baterii

Post autor: tadek »

Ale cuda! Nikt nie podjął dyskusji na temat ładowania akumulatorków... :zdziwko:
Teraz uważam ze jest to banalne pytanie, ponieważ okazuje się że w Internecie aż roi się od podobnych dylematów...
Pomyślałem nawet że powinienem poprosić Moderatora o usuniecie mojego pytania. Ale skoro je już postawiłem niech pozostanie. Napiszę w skrócie do jakiego wniosku doszedłem na podstawie przeczytanych w Internecie artykułów i wypowiedzi zamieszczonych na forach.

Bez owijanie w bawełnę:
Akumulatorki które stosujemy do zwykłych aparatów kompaktowych najlepiej jest ładować mniejszym prądem i dłużnej. Pozwolę sobie zacytować fragment artykułu ze strony Fotoporadnik:

NIE STOSUJMY "SZYBKICH" ładowarek .

Ładowarki, które ładują akumulator w czasie krótszym niż 6 do 7 godzin, nie mówiąc o takich, które ładują w ciągu kilkudziesięciu minut, NISZCZĄ bardzo szybko akumulatory. Wielu producentów i sprzedawców kusi "szybkim" ładowaniem, licząc na naiwność klienta.
Więcej na stronie poradnika Link
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Akumulatorki AA Ni-MH. Ładowanie baterii

Post autor: Danka »

Dobrze, że o tym napisałeś, bo mimo odzewu może to być cenna rada :-D
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Re: Akumulatorki AA Ni-MH. Ładowanie baterii

Post autor: wasilewska101 »

Dobrze że napisałeś , muszę kupić nowe akumulatorki z ładowarką i mogłabym się skusić na szybsze ładowanie ..
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Akumulatorki AA Ni-MH. Ładowanie baterii

Post autor: tadek »

Janinko, ja również kupowałem nowe baterie.
W sklepie gdzie je nabyłem mieli między innymi ofertę ładowarki z bateriami w podobnej cenie co same baterie tej samej firmy. Po przeliczeniu wyszło że za dołączoną ładowarkę zapłacę 8zł. Normalnie jej cena wynosi 25 zł. . Ale nowa ładowarka będzie teraz leżeć i czekać na lepsze czasy, ponieważ wolę według przeczytanego artykułu ładować baterie dłużej a pewniej. Nowa ładowarka ładuje akumulatorki 4 godziny, stara 15 godzin... :znudzony:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Rychu
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2012-03-09, 22:31

Re: Akumulatorki AA Ni-MH. Ładowanie baterii

Post autor: Rychu »

AQkumulatory kwasowe /samochodowe/ laduje sie pradem 10% pojemnosci akumulatora.A co do tych do aparatu to zalezy do ceny i producenta.
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Akumulatorki AA Ni-MH. Ładowanie baterii

Post autor: Merghen »

Zgodzę się z tym,że szybkie ładowarki niszczą akumulatorki. Mam dwie - szybko i wolnoładującą. Dopóki miałam tę wolniejszą akumulatorki wytrzymywały bardzo długo, dobre kilka lat choć używałam je często. Jeszcze do tej pory jeszcze niektóre działają w rzeczach wymagających mniejszej ilości prądu. Gdy kupiliśmy szybką zaczęło się szybkie niszczenie akumulatorków. Teraz używamy tylko tę wolną. A nowe akumulatorki, dobrej jakości choć nie firmowe i przystępnej cenie można kupić w LM. Mam je już dwa lata i jestem zadowolona.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Akumulatorki AA Ni-MH. Ładowanie baterii

Post autor: tadek »

Małgosia napisała:
A nowe akumulatorki, dobrej jakości choć nie firmowe i przystępnej cenie można kupić w LM.
Małgosiu, czy mogła byś napisać pełną nazwę wspomnianego sklepu?
Nie znam skrótu LM, z jednym co mi się kojarzy to z marką papierosów... :zdziwko:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Akumulatorki AA Ni-MH. Ładowanie baterii

Post autor: Danka »

tadek pisze:
Małgosia napisała:
A nowe akumulatorki, dobrej jakości choć nie firmowe i przystępnej cenie można kupić w LM.
Małgosiu, czy mogła byś napisać pełną nazwę wspomnianego sklepu?
Nie znam skrótu LM, z jednym co mi się kojarzy to z marką papierosów... :zdziwko:
Tadku prawdopodobnie to leroymerlin. ;-)
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Akumulatorki AA Ni-MH. Ładowanie baterii

Post autor: Merghen »

Danusia już odpowiedziała :-D
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Akumulatorki AA Ni-MH. Ładowanie baterii

Post autor: tadek »

:zawstydzony:

Edytko, poniżej wstawiłem zięcia i napisałem dane, na podstawie których chciał bym abyś wytłumaczyła mi jak obliczyć długość ładowania baterii.
Bateria jest 1,2 V, o pojemności 1,900 mAh
Bateria jest 1,2 V, o pojemności 1,900 mAh
A ładowarka którą używam ma następujące dane:
2-IMG_0022.JPG
Edytko, zastanawiam się też jak podejść do czasu podanego przez producenta ładowarki.
Jakoś nie kumam, ile to jest 2,8 godziny, 6,7 godziny, 10,1 godzin... :niepewny:
Moja ładowarka baterii
Moja ładowarka baterii
Z góry dziękuję
Tadek :zawstydzony:
  • Obrazek
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Edyta1203
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 586
Rejestracja: 2014-03-09, 20:58

Re: Akumulatorki AA Ni-MH. Ładowanie baterii

Post autor: Edyta1203 »

Tadziu!!!
Według tej tabelki, którą zamieściłeś Twoją baterię trzeba ładować ok. 10,65h czyli 10 godzin i 40minut. Tak mi wychodzi z obliczeń. łącz ładowarkę z baterią do ściany i ładuj - baterii się nie da przeładować.
Pozdrawiam i zapraszam do siebie. Edyta
A oto mój mały ogródek przy szeregówce- zapraszam
ODPOWIEDZ