agrotkanina i kamienie

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
marta224
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2015-09-24, 13:03

agrotkanina i kamienie

Post autor: marta224 »

Witam, mam mały problem i proszę o wskazówkę.Mam wyłożona agrotkanine 70g/m2 i wysypany biały kamień,problem polega na tym ze od poł roku od wysypania kamienia pojawiły sie chwasty ''jak grzyby po deszczu'' i nie wiem co z tym fantem zrobić bo generalnie folia nie powinna przepuszczać ,ale zauważyłam ze pod kamieniami zgromadziła sie grubsza warstwa piachu ,raczej to jest muł,i z tego wyrastają sobie liche co prawda ,ale wyrastają różne chwasty.Czy jest na ten problem jakiś sposób?.
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: agrotkanina i kamienie

Post autor: Bettiw »

Witaj Marta. Ja uważam, że to naturalne zjawisko, że z czasem z wiatrem i z deszczem na włókninie zacznie gromadzić się piasek i muł. Wystarczy co jakiś czas przegrabić kamyki, aby nie dopuścić do ukorzenienia nawianych nasion, a generalne porządki zrobić w miarę potrzeby ( czyli zdjąć kamienie zamieść włókninę, albo jak się da położyć nową i przysypać kamieniami). Mniej ekologicznym sposobem jest kupić preparat chwastobójczy i popryskać wychodzące chwasty, uważając na posadzone rośliny aby ich nie unicestwić za jednym zamachem).
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
KingaZ
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2015-11-18, 08:59

Re: agrotkanina i kamienie

Post autor: KingaZ »

Cześć :) Tak, jak wyżej pojawienie się chwastów to naturalne zjawisko i nawet w mieście pomiędzy betonowymi płytami pojawi się zawsze jakaś roślinka. Natury nie pokonasz :) Ale jeśli nie chcesz stosować preparatów chemicznych to może spróbuj spryskać chwasty octem. Trzeba to robić jednak w słoneczny i bezwietrzny dzień, najlepiej gdyby nie było też zapowiadanych opadów deszczu, bo cały zabieg pójdzie na marne. Aha, jeszcze jedno ocet niszczy wszystko, także trzeba uważać co się spryskuje.
Można też częściej czyścić folię, oczywiście jeśli masz na to czas.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: agrotkanina i kamienie

Post autor: Elzbieta M »

Ja bym jednak proponowała tradycyjna metodę , którą sama stosuję - czyli ręczne usuwanie chwastów. Jak sie dopilnuje i powyrywa , zanim pojawią sie nasiona, to bedzie ich coraz mniej. Co nie znaczy , że ich w ogóle nie będzie
KingaZ
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2015-11-18, 08:59

Re: agrotkanina i kamienie

Post autor: KingaZ »

Elzbieta M pisze:Ja bym jednak proponowała tradycyjna metodę , którą sama stosuję - czyli ręczne usuwanie chwastów. Jak sie dopilnuje i powyrywa , zanim pojawią sie nasiona, to bedzie ich coraz mniej. Co nie znaczy , że ich w ogóle nie będzie
Faktycznie zauważyła Pani różnicę w ilości chwastów? Częstsza pielęgnacja dała jakieś efekty? Czy po dłuższej przerwie w pielęgnacji ilość chwastów była tak, jak normalnie? Zastanawiam się, czy to faktycznie dawałoby powiedzmy efekty na dłużej, że po dłuższej przerwie w czyszczeniu pojawiłoby się mniej chwastów.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: agrotkanina i kamienie

Post autor: Elzbieta M »

Kongo , my tu wszyscy mówimy sobie po imieniu - nie ma pań i panów :-D .
Najtrudniej z chwastami jest na początku , ale jak się nie dopuści do kwitnienia i zawiązywania nasion , to jest ich na prawdę niewiele.
KingaZ
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2015-11-18, 08:59

Re: agrotkanina i kamienie

Post autor: KingaZ »

A takie przyzwyczajenie z domu :) Pytałam o te chwasty, bo pamiętam w truskawkach mimo częstego pielenia zarastały mi z taką samą powiedzmy siłą :)
kajaja2
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1404
Rejestracja: 2016-02-01, 13:03

Re: agrotkanina i kamienie

Post autor: kajaja2 »

ja mam wysypane kamienie i położoną agrowłókninę i mogę ci podpowiedzieć, to co u siebie zauważyłam,że tam gdzie miałam grubszą warstwę kamieni wysypaną 2-3cm to nie ma tam chwastów a tam gdzie miałam 1cm kamieni tam rosło mi pełno.Dosypałam kamienie i już nie rosną, a wrazie co polecam ten żelowy randap i posmarujesz i ci znikną
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Re: agrotkanina i kamienie

Post autor: wasilewska101 »

Jak kora się rozłoży to będzie dobra ziemia dla chwastów .. Ja poradziłam córce aby gdy jest upał poruszała kamyki wokół domu ,trochę uciążliwe ale mniejsze niż wyrywanie zielska i jak na razie w tym roku nic jej nie rośnie ..
ODPOWIEDZ