agrest nie owocuje

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
elza
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1389
Rejestracja: 2008-09-25, 22:40

agrest nie owocuje

Post autor: elza »

pomocy!!!
nie wiem co jest grane.mam piękny krzak agrestu,który co roku dawał sporo owoców,aż tu nagle w tym roku widzę na nim tylko 1 owoc.nie wiem co mu się stało.wygląda pięknie i zdrowo a owoców nie ma!czy ktoś może mi w tej kwestii pomóc????
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Możliwe powody:
1. był przymrozek w czasie kwitnienia, wiazania zawiązków i opadły
2. brak prawidłowego przycinania - agrest owocuje najlepiej na pędach dwu - trzy letnich
3. a może jakaś choroba powodująca opadanie owoców czy zawiązków
Awatar użytkownika
elza
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1389
Rejestracja: 2008-09-25, 22:40

?

Post autor: elza »

dzięki bardzo za podpowiedzi.złe przycinanie nie wchodzi w grę.chorób agrestu nie znam.chyba książkę będę musiała jakąś zakupić.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Heh, właśnie w poradniku umieściłem artykuł choroby agrestu i porzeczek ;-)
Rafał
Awatar użytkownika
elza
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1389
Rejestracja: 2008-09-25, 22:40

Post autor: elza »

niestety na moim agreście nie ma żadnych objawów opisywanych przez ciebie.dalej nie wiem co mu jest!
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Może po kolei... Aby były owoce, muszą najpierw być kwiaty. Czy w ogóle kwitł? Jeżeli tak, to co się działo z kwiatami? Czy normalnie przekwitły? Może ściął je przymrozek?

Jeżeli kwitł normalnie, to czy pojawiły się zawiązki owoców? Mogło być tak, że krzew zrzucił/stracił wszystkie zawiązki. Czy wogóle były zawiązki?

Jeżeli były kwiaty lub zawiązki, to czy wyglądały normalnie, zdrowo. Może coś zaobserwowałaś?

Napisz proszę czy w ogóle kwitł i co się działo z kwiatami. Czy pojawiły się zawiązki? Utalenie właściwego momentu, w którym "poszło coś źle" ułatwi znalezienie przyczyny. Na razie nie wiem czy szukamy przyczyny braku kwitnienia czy np. utraty zawiązków.

Jednym z powodów mogło być złe cięcie lub brak cięcia. Agrest owocuje na pędach ubiegłorocznych i kilkuletnich. Jeżeli był cały przycięty - brak pędów ubiegłorocznych - brak pędów owocujących. Słabo owocuje też na pędach starszych, trzeba wycinać pędy 5-letnie i starsze. Idealnie jest gdy krzew ma 4 pędy czteroletnie, 4 trzyletnie, 4-5 pędów dwuletnich i 4-5 pędów jednorocznych. Takie cięcie zapewnia dobry wzrost i plonowanie. Cięcie agrestu wykonuje się przed ruszeniem wegetacji - luty, marzec.

Więcej: Cięcie agrestu. Jak i kiedy przycinać agrest?

Napisz proszę, czy nie były popełnione błędy podczas cięcia?

Jeżeli zdecydujesz się na zakup książki, to polecam tę autorstwa Zbigniewa Grucy - Dlaczego nie owocują? ;-)

Obrazek
Rafał
Awatar użytkownika
elza
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1389
Rejestracja: 2008-09-25, 22:40

Post autor: elza »

Sorki,w tej kwestii ci nie pomogę. Rzadko chodziłam na działkę podczas kwitnienia i nie zauważyłam czy były zawiązki i czy kwitł. On zawsze mi tak pięknie owocował, że nie specjalnie mu się przyglądałam. Obejrzałam go tylko miesiąc temu czy nie ma mszyc i czy jest zdrowy. I tyle. W tej sytuacji chyba nie możesz mi pomóc. Dzięki bardzo.
Aha i dodam jeszcze, że pozostałe krzewy mają owoce i jest z nimi ok.
Kate
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2020-08-29, 15:34

Re: agrest nie owocuje

Post autor: Kate »

Moj agrest zakupiony w ubiegłym roku miał kilka maleńkich owocow w zeszlym roku. W tym roku nie pojawily się kwiaty,ani zawiązki. Nie było przymrozku, nie widać choroby. Liście są piękne, krzak wyrósl bardzo wysoki
Kate
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2020-08-29, 15:34

Re: agrest nie owocuje

Post autor: Kate »

Aha, mój krzaczek nie posiada również igieł wlaściwych dla tych krzewów. Pomożcie. Dzięki, Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: agrest nie owocuje

Post autor: Petrus »

możesz podesłać zdjęcie tego agrestu?
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ