Aglaonema 'Zircon Red' Aglonema Pomocy coś ją zjada! Poczatkujacy

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
ODPOWIEDZ
Księżycowa
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2021-12-08, 10:55

Aglaonema 'Zircon Red' Aglonema Pomocy coś ją zjada! Poczatkujacy

Post autor: Księżycowa »

Dzień dobry Wszystkim :)
Jestem świeżakiem w dbaniu o rośliny ale przeprowadziłam się do nowego domu i chciałam się tym zajać oraz wprowadzić zieleń w swoja przestrzeń. Obczytałam wszystkie wskazówki jakie rośliny kupic na początek i zabrałam się za przygotowania.
Zakupiłam kilka roślin ze sklepu internetowego (5 małych roślinek na początek)jak odpakowałam wszystko wyglądało ok, ale się jakoś wnikliwie nie przygladałam, odstawiłam je na 2 dni bo jeszcze musiałam udac się po ziemię i ogarnąć doniczki (nie wiedziałam że rosliny przyjdą w takich malenkich doniczkach) itp.

I teraz mój problem: na jednej roślinie zauważyłam jakby coś ją jadło i jakiś kawałek pajęczyny. Pytanie co to jest i jak z tym walczyć. Nie chcę poddać się na pierwszym kwiatku :) Co Myslicie? Poradzcie proszę co muszę zrobić.

Poszukałam troche w google ale nie trafiłam na nic podobnego chociaż to pewnie jakaś popularna choroba/szkodnik.
Wszystko jest na zdjeciach
Roślina

Aglaonema 'Zircon Red' Aglonema
Załączniki
IMG_20211208_105821.jpg
IMG_20211208_105836.jpg
IMG_20211208_105846.jpg
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Aglaonema 'Zircon Red' Aglonema Pomocy coś ją zjada! Poczatkujacy

Post autor: Bettiw »

całkiem możliwe że ta gąsienica co karmiła się difenbachią owinęła się pajęczyną (zrobiła swój kokon), usuń ją od razu nie czekając aż coś się wylęgnie, ze zdjęcia nie widać żeby więcej było uszkodzeń na pewno przy przesadzaniu będzie można sprawdzić ziemię i korzenie czy nie ma tam jakichś żyjątek. Difenbachie to mocne rośliny, liście są trujące (po spożyciu), trzeba uważać przy małych dzieciach i kotach.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Księżycowa
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2021-12-08, 10:55

Re: Aglaonema 'Zircon Red' Aglonema Pomocy coś ją zjada! Poczatkujacy

Post autor: Księżycowa »

Dziękuję za radę.

Oczysciłam roślinę i na wszelki wypadek odciełam chorego liścia.
Pojutrze jak przyjdą doniczki będę przesadzac.
Pytanie : czym rózni się Difenbachia od Aglonemy - jedni piszą ze to to samo inni że nie i mam zagwozdkę.

Mam koty - rośliny beda w pomieszczeniu do którego nie maja dostępu.
Jakie kwiaty są nieszkodliwe dla kotów i łatwe w utrzymaniu? Znowu na każdej stronie sa inne wersje --_--
Za pomoc dziękuję.l
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6074
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Aglaonema 'Zircon Red' Aglonema Pomocy coś ją zjada! Poczatkujacy

Post autor: Krysia »

Difenbachia jest rośliną dla kotów bardzo trującą. Ale ty masz aglaonemę. Nie wiem, czy jest trująca, ale wiem , że jest trudna w hodowli.
Jak na początek, to postawiłaś sobie wysoko poprzeczkę. I nawet cię rozumiem. Też kupiłam dwie, z czerwonymi zabarwieniami, bo są prześliczne. Ale wymagają opieki. Nie można przelać, ani zasuszyć. Prostsze w obsłudze są zielistki, a też wyglądają dobrze. Można nie podlać, można przelać, roślina i tak sobie poradzi. I jeszcze sansieviera, nie jest trująca dla kotów, a jest nie do zdarcia. I nawet mi zakwitła. Tych aglo już nie mam, a kupowałam w maju. Rośliny hoduję od wielu lat. Koty też mam :-D . Pozdrawiam serdecznie :)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Aglaonema 'Zircon Red' Aglonema Pomocy coś ją zjada! Poczatkujacy

Post autor: Petrus »

Hejka. Tak jak wspominacie wcześniej takie uszkodzone liście trzeba usunąć a rośliny najlepiej te nowo zakupione opryskiwać przeciwko szkodnikom i chorobom profilaktycznie. Jest wiele preparatów do używania w domu dla ochrony roślin. Plagą u zakupionych roślin jest przędziorek. Ja prawię każdą roślinę jaką kupuję opryskuję bo każda ma przędziorka nawet na pojedynczych liściach.

Aglonema nie jest trudna w uprawie, tylko trochę trzeba o nią zadbać jak wspomina Krysia. Difenbachia i aglonema to dwie różne rośliny ale należą do tej samej rodziny - obrazkowatych.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6074
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Aglaonema 'Zircon Red' Aglonema Pomocy coś ją zjada! Poczatkujacy

Post autor: Krysia »

Moje aglo nie przetrwały lata, bo wyjeżdżaliśmy, a sąsiedzi są kochani, ale mocno rośliny podlewali. Te balkonowe były wdzięczne, te domowe nie za bardzo. Nie można jej przelać. Pozdrawiam :)
ODPOWIEDZ