Zygokaktus (Grudnik)

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
ODPOWIEDZ
bimbom
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2010-05-13, 14:59

Zygokaktus (Grudnik)

Post autor: bimbom »

Witam,
Mam zygokaktusa od 3 lat :-D . Zawsze kwitł 2 razy w roku.
Niestety teraz jego "liście" zrobiły się miękkie, mniej zielone, jakby lekko różowe czy przezroczyste..... Na dodatek pojawiły się na każdej cząstce małe, cienkie korzonki, są wszędzię :cry: (w miejscu łączenia jednej cząstki roślinki z następną) cały kwiatek ma korzonki. Raz się zawzięłam i wszystkie oberwałam, ale znowu urosły :-(
pomóżcie proszę
kwitek stoi od wschodu (ewentualnie może stać od zachodu, bo tylko tak mam okna... :-D )
pozdrawiam
magda
bimbom
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2010-05-13, 14:59

Post autor: bimbom »

oj widze, że nikt nie miał takiego problemu:((((
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Może ma zbyt sucho ? Wtedy wytwarza więcej korzonków by złapać wilgoci. Przynajmniej moje tak robiły... Szczególnie więcej potrzebuje wilgoci gdy kwitnie, ale to chyba nie ta pora...
bimbom
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2010-05-13, 14:59

Post autor: bimbom »

hmm
u mnie raczej nie jest sucho w domu.... raczej chłodno

ale może przesadzę go do innej doniczki z większym podstawkiem
może mu się spodoba :-)

pozdrawiam
magda
Awatar użytkownika
tengel27
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 899
Rejestracja: 2008-01-15, 19:29

Post autor: tengel27 »

To jest kaktus epifityczny i wymaga troszkę więcej wilgoci niż inne kaktusy. Ja swoje czasem spryskuję by nie miały zbyt suchego mikroklimatu ;-)
Pozdrawiam,
Dawid

Zapraszam do mojego wiejskiego ogródka
novisia121
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 16
Rejestracja: 2010-08-25, 10:05

Grudzień w nienajlepszym stanie

Post autor: novisia121 »

Wykorzystam waszą wiedzę do granic możliwości :)
Będzie o kolejnej biurowej roślince. W grudniu dostałyśmy Grudnika. Na początku był ładny i wydawało się, że nowe warunki mu odpowiadają. Potem zaczął się sypać. Nie znam się na tym i nie wiem czy w doniczce były trzy roślinki, czy to jedna i miała takie trzy łodyżki. W każdym razie została teraz tylko jedna. Reszta jakoś dziwnie się pomarszczyła, zaczęły wypadać te niby listki, aż w końcu można ją było bez problemu wyciągnąć z doniczki. Tak jakby nie miala wogóle korzonków :/ na wierzchu doniczki zrobił się taki dziwny biały osad. Wygląda na to, że ten który się ostał, zbiera się do kwitnięcia (takie tycie pączki ma) i nie wiem jak go ratować. Przesadzać?
Moja mama wraz z genami przekazała mi miłość do kwiatów
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Poczytaj tutaj http://poradnikogrodniczy.pl/zygokaktus.php na pewno ci ta wiedza się przyda. A osad oznacza że woda do podlewania jest zbyt twarda i wytrąca się z niej kamień.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Jeżeli ma się zbyt twardą wodę można ją zakwaszać spożywczym kwaskiem cytrynowym lub preparatami akwarystycznymi do zmniejszania pH wody. Grudnik najprawdopodobniej zgnił z nadmiaru wilgoci w doniczce. Można przesadzić ostrożnie, aby nie zrzucił pąków kwiatowych. Ostrożnie go podlewaj (gdy kwitnie) bo grudniki można traktować jak sukulenty po przekwitnięciu.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
novisia121
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 16
Rejestracja: 2010-08-25, 10:05

Post autor: novisia121 »

Możliwe, że koleżanka zbyt chojnie go podlewała. Spóbuję go przesadzić, rozumiem że do ziemi dla kaktusów? Może jakoś odżyje :)
Moja mama wraz z genami przekazała mi miłość do kwiatów
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Może być ziemia do kaktusów. Ona jest bardzo przepuszczalna, więc z zygokaktusem powinno być dobrze. Gdy Ci zakwitnie nie przestawiaj go w inne miejsca bo zrzuci pąki kwiatowe. Pozdrawiam
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
novisia121
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 16
Rejestracja: 2010-08-25, 10:05

Post autor: novisia121 »

Dzięki wielkie!
Moja mama wraz z genami przekazała mi miłość do kwiatów
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Faktycznie trzeba go przesadzić i ratować ,ale co do kwitniwnia to niewiem czy nie zrzuci pączków,bo grudniki w tej fazie wzrostu nie lubią przestawiania,obracania doniczki względem światła{dlatego często się zdarza że po przyniesieniu do domu ładnego egzemplarza,po kilku dniach kwiatki spadają,ale jak się zaaklimatyzuje kwitnie pięknie}
tak kwitł w tym roku mój
Obrazek
ODPOWIEDZ