Zwiędnięty rododendron/różanecznik

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
Lawstory
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2016-08-29, 12:56

Zwiędnięty rododendron/różanecznik

Post autor: Lawstory »

Hej :)

Od kilku dni nie podlewałam rododendrona (wieloletni, rośnie w odpowiednich warunkach), po prostu o nim zapomniałam. Dzisiaj zauważyłam, że liście mu oklapły- czy jest jeszcze do odratowania? Co mam zrobić? Podlałam go oczywiście bezzwłocznie. Czy moge coś jeszcze zrobić "dla niego"? :)

Z góry dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam, Monika
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Zwiędnięty rododendron/różanecznik

Post autor: Danka »

Jeżeli to nie jest jakaś choroba to solidnie go podlej. Powinien listki rozłożyć.
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Zwiędnięty rododendron/różanecznik

Post autor: tadek »

.
Z Poradnika Ogrodniczego...
Fragment artykułu -
Różanecznik -uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie
Miejsce wilgotne czy suche?
Jeżeli nasza gleba jest bardzo lekka i przepuszczalna, może wystąpić niedostatek wody i powinniśmy regularnie podlewać krzewy miękką wodą, o ile jest to możliwe - deszczówką. Dobrym pomysłem jest również przykrycie ziemi wokół krzewu warstwą ściółki. Doskonale do tego nadaje się kora sosnowa, która dodatkowo będzie zakwaszać glebę. Dzięki temu zabiegowi gleba latem będzie wolniej wysychać, a zimą później i płycej zamarzać.

Jeszcze bardziej niebezpieczny niż niedostatek wody, może być jej nadmiar, występujący na glebach ciężkich i nieprzepuszczalnych, gdyż może dojść do duszenia się korzeni. W takiej sytuacji rośliny możemy sadzić na łagodnym stoku, wykonać drenaż, bądź przygotować dla nich rabatę w formie nasypu otoczonego pniami drzew bądź kamieniami.


Czytaj dalej... :arrow:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Zwiędnięty rododendron/różanecznik

Post autor: Petrus »

Różaneczniki mają płytki talerzykowaty system korzeniowy dlatego podczas suszy nie podlewane więdną. Podlewaj go systematycznie i nie będzie taki zmarniały potem.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Kucharek
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2016-10-09, 12:25

Re: Zwiędnięty rododendron/różanecznik

Post autor: Kucharek »

Po 7 latach na moim rododendronie żółkną liście. Rośnie w gromadzie 4 szt. i tylko jemu żółkną. Nie ma sucho. Pilnuję podlewania i wiosenne nawożenie. Latem żółkły mu trochę teraz coraz więcej. Co mu może dolegać.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Zwiędnięty rododendron/różanecznik

Post autor: Petrus »

Witaj, sądzę, po pierwszym zdjęciu że może to być niedobór lub nadmiar azotu. Jeżeli występuje niedobór azotu liście stają się mniejsze i żółtozielone. Z reguły po kilku tygodniach takie liście żółkną a następnie czerwienieją tak jak na Twoim okazie. Może to byc włąśnie niedobór azotu. chodzi tu o odpowiedni nawóz, bo nie wszystkie nawozy azotowe dobrze się wchłaniają, pomimo tego że stosowany był jakiś tam nawóz z zawartością azotu.
Podobne objawy na liściach (żółknięcie i czerwienienie) powoduje też nadmiar azotu w glebie ;-) W uprawie różaneczników nawożenie trzeba kontrolować. ;)

Więcej informacji o nawożeniu znajdziesz tutaj: http://poradnikogrodniczy.pl/nawozenie- ... dronow.php
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ