żółknięcie i brązowienie igieł sosny (bonsai)

Preparaty ochronne, ich zastosowanie, przygotowywanie rozcieńczeń, opryski.
homme11
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2012-05-29, 20:20

żółknięcie i brązowienie igieł sosny (bonsai)

Post autor: homme11 »

Witajcie Wy, do których z błaganiem o pomoc uciekam ;)
Na zdjęciach widać ( jako tako ) problem, z którym walczę od marca... od samego początku wegetacji na wszystkich sosnach mam problem z żółknięciem i rdzewieniem igieł. Zaczyna się od pojedynczych igieł i postępując rzuca się na całe gałęzie... Rzecz dotyczy trzech drzew bonsai, jedno ma ok 40 lat i żal 4 litery ściska... pierwszy raz nie radzę sobie z takim paskudztwem. Błagam.
Dodam, że w kwietniu opryskane były topsinem m500 sc oraz w czerwcu polysectem 005 sl.
tymi środkami potraktowałem wszystkie iglaki, także te w ogrodzie... jednak jedynie na sosnach i na tym bonsai dzieje się to co opisałem powyżej. Proszę o pomoc,
Arek

P. S.
ostatnie zdjęcie do dzisiejszy widok po burzy z wysokości balkonu... tak z pozdrowieniami z Gdyni :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
aleks.smolen
Ekspert
Posty: 114
Rejestracja: 2012-06-01, 19:35

Re: żółknięcie i brązowienie igieł sosny (bonsai)

Post autor: aleks.smolen »

Być może jest to osutka sosny, trzeba się przyglądnąć czy na igłach są charakterystyczne ciemne kropeczki i kreseczki. Zdjęcia nie są dość wyraźne, abym ja mogła to dostrzec :)
Może problem jest z nawożeniem? Sosny były czymś nawożone?
inż. Aleksandra Dziugan-Smoleń
homme11
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2012-05-29, 20:20

Re: żółknięcie i brązowienie igieł sosny (bonsai)

Post autor: homme11 »

poniżej zdjęcia, które ukazują problem... może to rzeczywiści paskudztwo, o którym Pani pisze... Prosze ocenić.
Sosony nawożone sa jedynie nawozami humusowymi oraz na początku sezonu nawozem azotowym do iglaków bonsai.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
aleks.smolen
Ekspert
Posty: 114
Rejestracja: 2012-06-01, 19:35

Re: żółknięcie i brązowienie igieł sosny (bonsai)

Post autor: aleks.smolen »

Warto by było zrobić oprysk przeciwko osutce jednym z fungicydów: Dithane NeoTec 75 WG, Falcon 460 EC lub Antracol 70 WG.
Na każdej igle jest taka biała kreseczka i czarne zagłębienie z boku igły?
inż. Aleksandra Dziugan-Smoleń
ODPOWIEDZ