Zmiany na liściach jagody goji-przebarwienia

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
michales
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2011-03-06, 13:23

Zmiany na liściach jagody goji-przebarwienia

Post autor: michales »

Witam! Posiadam pięknie wyrośniętą,trzyletnią jagodę goji.Od miesiąca roślina mocno mnie niepokoi,gdyż zaczynają dziwnie przebarwiać się jej liście.Dbam o nią(może aż za mocno),regularnie nawożę i żal patrzeć,co się z nią dzieje. Na wiosnę ,przed ruszeniem wegetacji,zastosowałem Humus Active i nawóz Yara Mila Complex oraz niewielką ilość dolomitu.
Potem,ponieważ rośnie ona wśród żoninych kwiatów,raz na tydzień dostawała roztwór Florovitu.Ostatnio dwa razy,w odstępach tygodniowych,podlałem ją rozcieńczoną gnojówką z pokrzyw.

Czytając literaturę-wygląda na niedobór jakiegoś składnika mineralnego.A może przenawoziłem?Chorobę grzybową chyba można wykluczyć.(?)Załączam zdjęcia.Proszę o pomoc dla roślinki.
Załączniki
DSC_9028.jpg
DSC_9026.jpg
DSC_9027.jpg
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Zmiany na liściach jagody goji-przebarwienia

Post autor: rafaloku »

Na ostatnim zdjęciu wyraźnie widać ciemnozielone unerwienie liścia, a zmiany barwne na blaszce pomiędzy nerwami. Na środkowym zaś również ciemniejsze unerwienie, a jaśniejsze powierzchnie między nerwami - typowy objaw chlorozy. Pojawiając się na młodych liściach świadczy o niedoborze żelaza, jeśli na wszystkich, to niedobór potasu lub magnezu. Na ostatnim zdjęciu czerwonawe zabarwienie może świadczyć o niedoborze fosforu.

Tak czy siak powinien pomóc nawóz uniwersalny z mikroelementami. Nie taki zwykły NPK, tylko koniecznie wzbogacony o mikroelementy.

Więcej tutaj: Błędy w nawożeniu roślin: niedobory makro- i mikroelementów

Co do pierwszego zdjęcia natomiast mam wątpliwości. Martwią mnie te wykruszenia albo obgryzienia na brzegu liścia. To jest na wielu liściach czy przypadkowo się trafiło na tym zdjęciu?
Rafał
Awatar użytkownika
bogdan
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 50
Rejestracja: 2008-07-05, 22:18

Re: Zmiany na liściach jagody goji-przebarwienia

Post autor: bogdan »

Na górnym zdjęciu wg mnie jest to mączniak prawdziwy. Goje są na niego podatne.
bogdan
szczepcio38
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 54
Rejestracja: 2009-08-14, 21:04

Re: Zmiany na liściach jagody goji-przebarwienia

Post autor: szczepcio38 »

Witam. Ja też mam z tym problem. Myślę, że Rafał ma rację... to może być chloroza liści. Ja potraktowałem ją Ekolist-em z magnezem i żelazem d o l i s t n i e. Trzeba kilka razy w odstępach kilkunastodniowych. Sprawdź czy ziemia nie ma za wysokie pH.
Pozdrowienia.
michales
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2011-03-06, 13:23

Re: Zmiany na liściach jagody goji-przebarwienia

Post autor: michales »

DziękujęWam bardzo.Przepraszam,że tak późno,ale nie zaglądałem tutaj-urlop .Zastosowałem się do rad-oprysk mikroelementami i Domark 100 EC.Wyglada na to,że pomogło.Dzięki jeszcze raz. :-D
ODPOWIEDZ