Złocień maruna - lek na migreny

Założenie i pielęgnacja ogrodu ziołowego, uprawa i zastosowanie ziół

Postautor: Herbi » 2009-02-25, 20:09

Następną odkrytą dla świata nauki rośliną mającą oprócz innych także dobre antymigrenowe właściwości jest Petasites hybridus (lepiężnik różowy). Zdjęcie innego gatunku lepięznika przedstawił niedawno Mariusz w innym wątku.
Dostepny w NiemczechPetadolor (wyciąg z lepiężnika) przyjmowany w ilości 50 mg dziennie przez 3 miesiące, skracał trwanie i intensywność ataków migrenowych, a także zmniejszał ich częstotliwość z 3 do 1 miesięcznie). Głównymi składnikami leku są petasyna i izopetasyna, które hamują syntezę leukotrienów i działają rozkurczająco. Badania kliniczne dowiodły, że wyciąg z Petasites działa również zapobiegawczo w powstawaniu bólów migrenowych.

Inny lek z tamtego rynku to Nemogran (wyciąg ze złocienia)
W przypadku Nemogranu dobre efekty odnotowano przy stosowaniu 40 kropli dziennie przez 3-5 miesięcy. Systematyczne przyjmowanie leku ograniczało intensywność bólu i częstotliwość ataków migrenowych. Przyjmuje się, że wyciąg z Tanacetum, którego głównym składnikiem jest partenolid, hamuje uwalnianie serotoniny i histaminy, zapobiega syntezie prostaglandyn, a także działa rozkurczająco.

Stwierdza się, że zmniejszenie częstotliwości ataków i liczby dni migrenowych po stosowaniu obu leków roślinnych jest porównywalne z działaniem uznanych syntetycznych leków przeciwmigrenowych, takich jak beta-blokery, antagoniści wapnia i antagoniści serotoniny. Nie odnotowuje się jednak żadnych działań ubocznych wymienionych leków roślinnych.

Źródło: Postępy Fitoterapii 4/2001 - Przeciwmigrenowe leki roślinne

Grafika ze strony Wikipedii
Obrazek
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: piwonia » 2009-02-26, 08:48

Czy to jest to o czym myślę?
Załączniki
lepieznik.jpg
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: nagietek » 2009-02-26, 09:33

piwonia Na to wyglada, ze tak.

Herbi a Lepiężnik biały takie same ma właściwości?
"Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami."

Paracelsus
Awatar użytkownika
nagietek
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca

Postautor: Herbi » 2009-02-26, 14:12

nagietek pisze:
Herbi a Lepiężnik biały takie same ma właściwości?

W tych źródłach które są dostępne występuje jako składnik leków L. różowy Petasites hybridus syn.Petasites officinalis czyli lekarski. Także sprawdziłem w tym niemieckim preparacie Petadolor jest L. różowy.
Zresztą jest on bardziej dostępny niż ten biały który rośnie w górach.
Do różowego mam kilka kroków na łąkę przy stawie gdzie doskonale rośnie. Jednak sam wywarów nie będę stosował bo przestrzega się w przypadku tego zioła przed samodzielnym jego stosowaniem bowiem łatwo go przedawkować.
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: nagietek » 2009-02-27, 10:30

Herbi tak mi nie odpowiedzialeś na pytanie, czy biały ma te same właściwości? :-/
przecież różnią się chyba tylko kolorem...
Coś ty tak do jednego źródła przyczepił się... rozszerzaj swoje horyzonty.

Wiem gdzie rośnie biały, mam go najwięcej od różowego. :-P

Paracelsus
Awatar użytkownika
nagietek
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca

Postautor: Herbi » 2009-02-27, 12:55

nagietek pisze:Coś ty tak do jednego źródła przyczepił się... rozszerzaj swoje horyzonty.

Grzeczna to nie jesteś. :evil:

Napisałem:
"W tych źródłach które są dostępne występuje jako składnik leków L. różowy Petasites hybridus syn.Petasites officinalis czyli lekarski. Także sprawdziłem w tym niemieckim preparacie Petadolor jest L. różowy."

czyż to nie jest równoznaczne z tym że tylko takie źródła, taka wiedza jest mi dostępna
i jesli ktoś chce a mi nie wierzy to może sobie sam poszukać? :-/
Znasz inne inne źródło to podaj. W innym przypadku po co się mnie pytasz?
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: nagietek » 2009-02-27, 12:57

Przeciwmigrenowym działaniem odznacza się także Eukaliptus, a właściwie olejek eukaliptusowy.
Eukaliptus ma szerokie zastosowanie w neurologii i bólach powstających na tym tle.

OLEJEK EUKALIPTUSOWY

Paracelsus
Awatar użytkownika
nagietek
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca

Postautor: Herbi » 2009-02-28, 21:30

O znaczeniu miejsca (gleby) na której rosną rośliny lecznicze, pisał przed laty uznany autor książek o ziołach Witold Poprzęcki.
Cytat z książki "Ziołolecznictwo": "zioła lecznicze z Tatr, Pienin czy Beskidów nie mają ani jednej dziesiątej wartości roslin leczniczych z mazowieckich równin"

I to jest chyba odpowiedź w temacie dlaczego używany jest lepiężnik różowy a nie lepiężnik biały.

Ryc. Petasites albus
Obrazek
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: nagietek » 2009-02-28, 22:05

Herbi ja się z tobą sprzeczać nie mam zamiaru na temat gleb etc nie wspominając że Dolny Śląsk ma również góry i to nie byle jakie ...
już znalazłam sobie sama odpowiedź na pytanie... dziękuję.

Paracelsus
Awatar użytkownika
nagietek
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca

Postautor: Herbi » 2009-03-01, 16:12

Wybierasz „wycieczki osobiste” z dozą złośliwości
rozszerzaj swoje horyzonty

aż się dziwię, że dotychczas nie zainteresowałeś się ich technologią

jako sposób komunikacji tutaj na forum.
To niewłaściwa droga.
Nasze forum to zgodnie z nazwą „poradnik ogrodniczy” a nie jakiś hyde park gdzie atakujemy opinie innych ludzi.
Piszemy tutaj (także w dziale Zioła) o naszych doświadczeniach i wymieniamy się informacjami.
Każdy z nas może zgodzić się z podanymi opiniami lub podać swoje.
Ot i wszystko.
Mówienie w takiej sytuacji że jest to kłótnia sugerowałoby że wszyscy tutaj się kłócimy, a tak przecież nie jest. :-D

Nazywając moją rzetelną informację o ziołach „czepianiem się” dajesz świadectwo swojej kulturze.
Czyż nie jest tak że to ty próbujesz się czepiać nie mając wiedzy czy argumentów?Obrazek

Rozmawiać powinniśmy o problemie, merytorycznie, a nie oceniać innych, bo mamy jakiś swój wewnętrzny, osobisty problem!

Potrzebne jest tu przemyślenie powyższego przez ciebie. W innym przypadku nie widzę szans na rozmowę między nami, a na kolejne złośliwości nie będę odpowiadał. :evil:

Zdrowia życzę

P.S. Jeśli gleba cię nie interesuje to o czym chcesz rozmawiać tu na forum ogrodniczym Obrazek

[/quote]
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: danutka » 2009-07-25, 19:05

Witam wszystkich :-) Jako "stara migrenowiczka" chcę potwierdzić,że Złocień maruna rzeczywiście czyni cuda.Mam zawsze pod ręką leki przeciwmigrenowe,dwa miesiące temu skończyłam cykl akupunktury(efekt był,ale dość mizerny),ale co najważniejsze zaraz potem zaczęłam przyjmować Migren.No i po dwóch miesiącach połykania kapsułek (2 razy dziennie po dwie) zaczynam wreszcie ŻYĆ.Co prawda jeszcze od czasu do czasu coś mi tam od prawej strony głowy "pika" ,ale najczęściej samo mija.Po tabletki sięgam coraz rzadziej i nawet znów wystarcza JEDEN apap.Piszę te słowa i samej mi trudno w nie uwierzyć :-D
Czuję się dzieckiem wszechświata...
danutka
Witamy na forum!
Witamy na forum!

Postautor: Herbi » 2009-07-27, 00:13

To bardzo ciekawe co piszesz Danuto. Potwierdziłaś w praktyce skuteczność tego ziołowego leku. Myślę, że jak więcej osób, którym życie utrudniają te dokuczliwe bóle, sięgnie po specyfiki ze złocienia maruny, to będziemy mieć grono tak jakby nowonarodzonych. :-D
Sam nie odczuwam bólu głowy ale inny ból, stawów, od wielu lat uprzykrza mi życie.
Biorąc syntetyczne leki przeciwbólowe (nieobojętne dla zdrowia) cały czas szukam zdrowych, ziołowych specyfików, które poprawiły by komfort życia.
-----------
Myślę ~danutka, że będziesz się tu na forum jeszcze odzywać, opisując swoje doświadczenia z przyjmowaniem naturalnych leków.

Pozdrawiam serdecznie
Krzysiek
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Postautor: danutka » 2009-07-27, 10:51

Witaj,Krzysztofie :-) Oczywiście,że będę zaglądać,bo ziołolecznictwem pasjonuję się "od urodzenia".Z zakupem Migrenu mam duże problemy,ale szukam innych leków z zawartością złocienia.Natomiast,jeśli chodzi o bóle stawów i reumatyczne,też własnie zabieram się za naturalne metody.Syntetykami uszkodzono mi już poważnie żołądek.Podzielę się z Tobą moimi doświadczeniami,bo literaturę na ten temat mam bogatą i będę sprawdzać różne możliwości.Dzisiaj rano kupiłam maść na bóle stawów,którą bardzo mi polecała pewna starsza pani.Nosi nazwę Maść końska,ale całe szczęście nic wspólnego z tym zwierzątkiem nie ma. :-D Jest to bardzo dobry zestaw ziół.Nasmaruję się na noc(bo szczególnie noce mam koszmarne) i zobaczymy,co z tego wyjdzie.Dam Ci znać.
No i bardzo się cieszę,że zawędrowałam na tę stronkę!
Czuję się dzieckiem wszechświata...
danutka
Witamy na forum!
Witamy na forum!

Postautor: użytkownik usunięty » 2009-07-27, 22:28

Maść końska jest niezła ;-)
A z ziołowych mieszanek polecam te, które dobiera T. Ćwiek. Niejedno już wyleczył ;-)
użytkownik usunięty

Postautor: Herbi » 2009-07-27, 23:33

Reumatyzm reumatyzmowi nierówny. :-) Wg danych NFZ w kraju jest zarejestrowane 4 miliony ludzi z dolegliwościami reumatycznymi. Leczą się przeważnie ludzie starsi w wieku emerytalnym. Wydaje mi się, że przy tego rodzaju schorzeniu końska maść (znam ten lek) przynosi ulgę.
Natomiast moja choroba to RZS i na nią zapadają często ludzie młodzi 30-40 letni (także dzieci). Dotyka niewiele bo ok. 1 % populacji czyli w Polsce jest to jedynie (albo aż ;-) ) 400 tysięcy osób.
Choroba jest niestety nieuleczalna i wg NFZ:"Po 5 latach choroby 50 % chorych na rzs traci zdolność do pracy, a po 10 latach liczba ta wzrasta do 100%". Problem więc poważny.
Dywagując dalej, jeśli choruje na nią co setny Polak to na naszym forum powinno takich osób być ze 20. Ale tak na pewno nie jest :lol: bo ile osób może tak naprawdę wykonywać nielekkie czasami prace ogrodowe, odczuwając non-stop bóle. Albo inaczej, kto będąc skoncentrowanym na własnym problemie zdrowotnym zajmie się ogrodnictwem, które wymaga sprawnych narządów ruchu.
----------
Temat będę ciągnął pewnie na Blogu Zielarskim (chyba, że zgłoszą się chorzy na RZS to porozmawiamy o lekach roslinnych), a w tym wątku na pewno ciekawe będą spostrzeżenia osób, którym dokuczają bóle głowy. Złocień maruna znany jest głównie na zachodzie Europy ale na naszym rynku pojawiły się już leki z wyciągiem z tego ziela.
Migren Danuto dostępny jest w sklepach internetowych. Myślę też, że większe apteki sprowadzają go na zamówienie.

Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

PoprzedniaNastępna

Wróć do Zioła