Zielistka

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
ODPOWIEDZ
czonek
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2008-05-21, 11:00

Zielistka

Post autor: czonek »

Witam, mam problem z Zielistką Sternberga (Chlorophytum comosum 'Variegatum') - końcówki (czubki) liści robią się czarne i zasychają, zmiany pojawiają się na samych końcówkach liści i krawędziach w bezpośredni w okolicy końcówki. Zastanawia mnie fakt, że zmiany są właśnie czarne i nie przypominają typowego schnięcia (żółtego lub brązowego) i pojawiają się już na młodych kilkucentymetrowych liściach , które dopiero co wyrosły z rozety. Roślina jest młoda, niecałe dwa miesiące temu pozyskana z odrostu powietrznego i prowadzona w hydroponice na standardowej dawce nawozu Lewatit HD 10 i średnim stanie wody i południowym oknie ale bez ekspozycji na słońce, w czasie ostatnich upałów systematycznie zraszana, poza opisanymi plamami wygląda na zdrową, wykazuje silne tempo wzrostu a rozmiarami liści przewyższyła roślinę mateczną prowadzona w uprawie ziemnej.
monika 123
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 31
Rejestracja: 2009-02-02, 11:01

zielistka

Post autor: monika 123 »

może masz zbyt wysoką wilgotnośc powietrza.przez to mogą gnić korzenie.POZDRAWIAM
monia
Anoli
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 67
Rejestracja: 2008-08-17, 15:10

Post autor: Anoli »

U mnie zielistki zareagowały tak na zbyt silne podlanie.
doniczka88
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2013-06-05, 08:23

Re: Zielistka

Post autor: doniczka88 »

Mojej zielistce niektóre końcówki brązowieją i nie wiem, czy to z nadmiernego podlewania(?). Istotne dla mnie też jest, kiedy puści pierwszy 'badylek' z odrostem:-) zjodziejskie nasienie mam od zeszłego maja i już całkiem ładnie się rozrosło. Stoi od pd strony przy oknie, na regale- może zmienić jej miejsce?
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Zielistka

Post autor: rafaloku »

Zielistki są wrażliwe na nadmierne podlewanie, w wyniku którego mogą im gnić korzenie. Zasychanie końcówek liści może zaś być związane również ze zbyt rzadkim podlewaniem i przesuszeniem rośliny lub zbyt suchym powietrzem w mieszkaniu. Jeżeli ziemię w doniczce masz bardzo wilgotną, podlewaj rzadziej, a jeśli bardzo suchą - dobrze podlej i od czasu do czasu zraszaj jej liście. Powinno pomóc.

Co do wyrastania długich pędów z młodymi roślinkami, to zazwyczaj dzieje się to raz w roku. Myślę więc, że niebawem się doczekasz. Do większego wydzielania pędów i rozłogów, roślinę stymuluje lekkie przesuszenie. Więc jeśli przyczyną brązowienia końcówek liści u Twojej zielistki było nadmierne podlewanie, to ograniczając je, rozwiążesz dwa problemy za jednych zamachem :ok:

Polecam poczytać też tutaj:
1) Zielistka Sternberga - właściwości, odmiany, uprawa
2) Choroby zielistki. Dlaczego zielistka nie kwitnie i ma brązowe liście?
Rafał
doniczka88
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2013-06-05, 08:23

Re: Zielistka

Post autor: doniczka88 »

Super, dzięki wielkie:-) po prawdzie, to dość porządnie ją podlewałam. Ograniczę proceder;) a jak się puści, to się pochwalę :-)
ODPOWIEDZ