Zbyt głęboka wertykulacja?

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
mlynekjr
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2016-09-17, 22:18

Zbyt głęboka wertykulacja?

Post autor: mlynekjr »

Witam,
mam pytanko.... miałem mega kiepską trawę tzn, "samo sieja" jak to na polach gdzie postanowiliśmy się pobudować, samo sieje często podlewałem kosiłem nawoziłem i zaczęła wyglądać jak trawa.... :-D niestety podkusiło mnie by ja na wiosnę przejechać wertykulatorem spalinowym (trawnik około 1000m2).
no i niestety na chwile obecną trawa miejscami całkowicie wyschła, miejscami schodzi całymi płatami jakby była z rolki wczoraj położona, a miejscami się jej ostało ale w średniej kondycji. :oops:
Prawdą jest to, że wertykulacja była najgłębiej jak się dało i czasem parę razy w jednym miejscu myśląc że czym głębiej natnę napowietrzę będzie lepszy wynik.
Mało tego po wertykulacji nawiozłem i troszkę mało podlałem???
dajcie proszę znać bym już na przyszłość takich pewnie podstawowych "byków" nie robić.


Z góry dziękuję za odp./ pomoc!
Pzdr
Sławek
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Zbyt głęboka wertykulacja?

Post autor: Bettiw »

Sławku, bo jak piszesz, że to samosiew, to wcale nie wiadomo czy to prawdziwa trawa, którą można traktować wertykulatorem, jest sporo chwastów tzw. jednoliściennych które podobnie wyglądają do trawy, szczególnie po skoszeniu mogą dobrze udawać trawę, a zamierzasz założyć trawnik z siewu? Teraz jest dobra na to pora.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
mlynekjr
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2016-09-17, 22:18

Re: Zbyt głęboka wertykulacja?

Post autor: mlynekjr »

Tak tak,
Zamierzam niestety pracy full póki co zdejmuje ręcznie czasem grabiami to co zostało ale rzadko bo szkoda mi ziemi w sensie by się teren zbytnio nie obniżył.
Pózniej chce glebogryzarka przejechać wyrównać, następnie posiać ubić walcem i podlewać No i zobaczymy co z tego wyjdzie..... Pleców i nóg już nie czuje masakra jakaś!
Jedynie mnie przyszła wizja PRAWDZIWEGO trawnika a na nim moich pociech mnie uskrzydla ;-)
Zastanawiam się jeszcze czy przed sianiem nawozić czy nie?
Przede wszystkim jaką trawę siać? Teren duży i mega dużo słońca co za tym idzie sucho i ciepło.
I tak jeszcze zastanawiam się nad instalacja do podlewania ale jakaś tania... Brama furtka i ogrodzenie robimy i budżet się kończy :-(

Pzdr! :padam:
Bożena
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 44
Rejestracja: 2009-02-04, 13:58

Re: Zbyt głęboka wertykulacja?

Post autor: Bożena »

Na temat zakładania trawnika już wiele pisano. Ja mogę jedynie zasugerować, że na bardzo słonecznym terenie trzeba wysiać nasiona traw, które są przeznaczone na taki właśnie teren. Żadne uniwersalne, parkowe, dywanowe itp. Szukać w opisie na opakowaniu na jakie miejsce przeznaczone. Ja osobiście siałam takie pod nazwą "Sahara", nie wiem jakiego producenta ale sprawdziły się. Mam glebę piaszczystą, teren słoneczny. Podlewałam b.rzadko; pozostałe czynności uprawy trawnika jak przy innych (nawożenie, wertykulacja itp)
green70
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 53
Rejestracja: 2016-12-02, 15:24

Re: Zbyt głęboka wertykulacja?

Post autor: green70 »

Często popełnianym błędem jest zbyt głęboka wertykulacja, jak i termin jej wykonywania (wczesna wiosna).
Noże wertykulatora powinny jedynie „muskać” powierzchnię gruntu trawnika na głębokość max. 3-4 mm, aby wyciągnąć z pomiędzy źdźbeł trawy zalegający tam „filc”i delikatnie naciąć nadziemne i podziemne kłącza trawy.
Bardzo dobrze na rozkład filcu wpływa piasek, który rozluźnia warstwę filcu, dzięki czemu filc staje się przepuszczalny dla powietrza i wody. Piaskowanie również przyśpiesza rozkład filcu, powodując powstanie naturalnego nawozu na trawniku.
Na trawnikach „sportowych” piaskowanie stosuje się nawet co dwa tygodnie, rozsypując ok. 2 kg piasku na metr kwadratowy.
Bardzo dobre efekty przynosi areacja połączona z piaskowaniem.
Błędem jest „męczenie” wertykulacją i tak już osłabionego po zimie trawnika.
Wertykulcja powinna być przeprowadzana w pełni okresu wegetacyjnego (czerwiec – wrzesień ), aby trawa mogła się szybko zregenerować.
Dobrze jest tydzień przed wertykulacją zastosować nawożenie trawnika.
"... Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, prężysz się jak do słońca kot ..."
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Zbyt głęboka wertykulacja?

Post autor: Petrus »

Masz rację, wszystko zalezy od terminu. Zbyt wcześnie wykonane zabiegi moga pogorszyć i zepsuć trawnik ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ