Zasilanie siewek i rozsady

Jak stosować nawozy i inne preparaty poprawiające wzrost roślin?
Awatar użytkownika
lawender
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1153
Rejestracja: 2014-01-12, 11:59

Zasilanie siewek i rozsady

Post autor: lawender »

Proszę powiedzcie jakim nawozem zasilacie swoje siewki,które już popikowaliście.?Kiedy mieszkałam na wsi przesadzałam siewki do ziemi wymieszanej z kompostem,zawsze było ok.Teraz kiedy wykorzystuję raczej kupna ziemię nie za bardzo wiem kiedy zacząć zasilać? i czym? Czy do bylinek na przykład na start lepiej dać nawóz z przewagą azotu czy lepiej potasu i fosforu? Oczywiście dawkę kilkakrotnie mniejszą niż do normalnego zasilania większych sadzonek ;-) prawda?
Pozdrawiam serdecznie Ola - Lawender:)
Awatar użytkownika
Doxepine
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 678
Rejestracja: 2013-07-28, 10:16

Re: Zasilanie siewek i rozsady

Post autor: Doxepine »

lawender pisze:Proszę powiedzcie jakim nawozem zasilacie swoje siewki,które już popikowaliście.?Kiedy mieszkałam na wsi przesadzałam siewki do ziemi wymieszanej z kompostem,zawsze było ok.Teraz kiedy wykorzystuję raczej kupna ziemię nie za bardzo wiem kiedy zacząć zasilać? i czym? Czy do bylinek na przykład na start lepiej dać nawóz z przewagą azotu czy lepiej potasu i fosforu? Oczywiście dawkę kilkakrotnie mniejszą niż do normalnego zasilania większych sadzonek ;-) prawda?
Oleńko, ja używam florovitu uniwersalnego i biohumusu na zmianę, w 10-krotnym rozcieńczeniu (dosłownie kilka kropel na litr wody), ale przy każdym podlewaniu (a raczej spryskiwaniu). Zaczynam nawozić, gdy siewka wytworzy w miarę solidny system korzeniowy (używam przezroczystych kubeczków, więc widzę, kiedy pojawia się korzeń) i jest w miarę duża (nie nawożę drobnicy).

PS Zapomniałem dodać, że stosuję podłoże do wysiewów. Gdy siejesz do zwykłej kupnej ziemi, nawożenie rozpoczynasz standardowo, czyli: w przypadku zwykłego podłoża po ok. miesiącu, a przy ziemi wzbogaconej długo działającymi nawozami - w zależności od żarłoczności rośliny, po 2-3 miesiącach.
Awatar użytkownika
lawender
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1153
Rejestracja: 2014-01-12, 11:59

Re: Zasilanie siewek i rozsady

Post autor: lawender »

Irku,dziękuję za wskazówki.Nieraz bywa,że podstawowe rzeczy umykają z głowy.Ale zawsze co kilka głów to nie jedna:)
Pozdrawiam serdecznie Ola - Lawender:)
Awatar użytkownika
Doxepine
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 678
Rejestracja: 2013-07-28, 10:16

Re: Zasilanie siewek i rozsady

Post autor: Doxepine »

lawender pisze:Irku,dziękuję za wskazówki.Nieraz bywa,że podstawowe rzeczy umykają z głowy.Ale zawsze co kilka głów to nie jedna:)
Zapomniałem dodać, Oleńko, że biohumusu możesz dać troszkę więcej, najlepiej 1/8 dawki podanej przez producenta na 1 l wody.
ODPOWIEDZ