zakładanie oczka - pytanie do ekspertów - pomóżcie

Jak założyć i pielęgnować oczko. Sprzęt do oczek, fontanny, kaskady, strumyki itp.

zakładanie oczka - pytanie do ekspertów - pomóżcie

Postautor: viola_13 » 2011-05-17, 12:54

Witam.
Mamy dużą 0,5ha działkę o ciekawym ukształtowaniu terenu. W południowej części działki od zawsze zbierała się w jednym miejscu woda, rosły tam naturalne rośliny lubiące podmokły teren. Aż prosi się tam oczko wodne.
Zdecydowaliśmy się na kontrolne wybranie ziemi w tym miejscu w ubiegłym roku (pow.ok 4m2) i głębokości ok.1m aby sprawdzić, czy woda będzie się utrzymywać w tej kałuży w różnych warunkach (upały, ulewy). Woda praktycznie utrzymywała się w tym zbiorniczku przez cały czas z niewielkimi wahaniami poziomu w czasie suchszych dni. Gleba jest mocno gliniasta. Doszliśmy więc do wniosku, że powiększymy kałużę :D docelowo do ok.25-28m2 i głębokości max.150cm.
Nie możemy wykładać powierzchni żadnymi foliami, bo to woda gruntowa ma się tam zbierać. Ale na pewno pojawi się problem z czystością wody. Wpadliśmy na pomysł, że może wyłożymy dno i boki geowłókniną, a na nią narzucamy kamieni na dno i krawędzie półek. Docelowo chcemy wpuścić tam kilka rybek ( jakich?) i posadzić trochę roślinek ( jakich?) .
I tu pierwsze pytanie do ekspertów:
Czy dobrze rozumujemy? Czy geowłókniną będzie dobrym filtrem na zamulenie? Czy to rozwiąże problem mętnej wody? A może macie jakieś inne rozwiązania?
To raczej będzie woda stojąca, aczkolwiek podejrzewam, że w okresach długich opadów woda będzie się przelewać.
viola_13
Witamy na forum!
Witamy na forum!
 
Posty: 6
Rejestracja: 2011-05-17, 11:52
Lokalizacja: płd-zach. Polska

Postautor: użytkownik usunięty » 2011-05-19, 22:18

Poczytaj tu http://poradnikogrodniczy.pl/oczkowodne.php, może coś znajdziesz dla siebie.
użytkownik usunięty
 

Re: zakładanie oczka - pytanie do ekspertów - pomóżcie

Postautor: Irenaz » 2012-04-18, 23:56

Założyliście takie oczko wodne? Ja takie mam od wielu lat, ale są problemy z zapadaniem się brzegów i staw robi się coraz większy. Chciałabym wiedzieć, czy geowłóknina się sprawdza? Pozdrawiam
Irenaz
Witamy na forum!
Witamy na forum!
 
Posty: 2
Rejestracja: 2012-04-18, 23:26

Re: zakładanie oczka - pytanie do ekspertów - pomóżcie

Postautor: mariusz139 » 2012-04-20, 06:29

viola_13 pisze:Nie możemy wykładać powierzchni żadnymi foliami, bo to woda gruntowa ma się tam zbierać. Ale na pewno pojawi się problem z czystością wody. Wpadliśmy na pomysł, że może wyłożymy dno i boki geowłókniną, a na nią narzucamy kamieni na dno i krawędzie półek. Docelowo chcemy wpuścić tam kilka rybek ( jakich?) i posadzić trochę roślinek ( jakich?) .
I tu pierwsze pytanie do ekspertów:
Czy dobrze rozumujemy? Czy geowłókniną będzie dobrym filtrem na zamulenie? Czy to rozwiąże problem mętnej wody? A może macie jakieś inne rozwiązania?

Pomysł jak najbardziej trafny, geowłóknina ustabilizuje dno oraz brzegi. Pod Rzeszowem wykonano taki staw, o dużo większych rozmiarach, bo 150 m długości oraz 70 m szerokości. Kamień który sypano na geowłókninę to gruby żwir i otoczaki. Pamiętaj jednak że tym zabiegiem nie osiągniesz klarownej wody, na to wpływa wiele ważniejszych czynników niż nieustabilizowane dno a tym samym zawiesiny cząstek mułu w wodzie. W niektórych stawach nigdy nie osiąga się przejrzystości wody, jedne stawy czyszczą się bardzo szybko inne długo, jedne krystaliczne są cała zimę a wiosną mętne i z zakwitami glonów.
Pierwsza rzecz to dobór roślin (najważniejsza dla osiągnięcia efektu czystej wody), sadź ich dużo. Tataraki, kosaćce, pałki, sity, oczerety, potocznik, jeżogłówka, tych roślin na brzegach nie może zabraknąć. W strefach głębszych, dobierając odmianami do trzech stref głębokości (80-120, 60-80, 30-40 cm) posadź lilie wodne. To nie tylko dekoracja, ale również zamierzone cieniowanie lustra wody przed nadmiarem promieni słonecznych (korzystny czynnik produkcji nadmiarów glonów). Przy dobrej i silnej obsadzie roślin pozbędziesz się nadmiaru składników odżywczych w wodzie, szkodliwych azotanów, zmętnień.
Rybki odłóż sobie w czasie, niech się rośliny zaklimatyzują , dobrze ukorzenią, niech staw zacznie funkcjonować biologicznie.
Pozdrawiam Mariusz
Gunnera manicata
Odmiany lilii wodnych
Lotos orzechodajny - uprawa - fotografie
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
 
Posty: 595
Rejestracja: 2009-01-31, 02:03
Lokalizacja: podkarpacie


Wróć do Założenie i pielęgnacja oczka wodnego