zagospodarowanie terenu wokół domu

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
magnolia1953
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2011-04-03, 11:11

zagospodarowanie terenu wokół domu

Post autor: magnolia1953 »

Całkiem nowa Magnolia wita na tym forum i w swoim świecie .
Mam nieduży teren /300 m/ przy nowym domu typu modern.
Chciałbym go zagospodarować .
Mam pewne wizje ale potrzebuję rady fachowców i użytkowników z większym niż ja doświadczeniem szczególnie jeśli chodzi o rośliny,które w Polsce napotykają trudności a mnie właśnie takie się podobają jak na złość.

I pytanie .Czy magnolię można posadzić w donicy .Pytam gdyż na początku magnolia wymaga pracy jeśli można to czy wymaga szczególnej troski .Gdzie można kupić dobre sadzonki magnolii z pewnego źródła .

II. pytanie .Podłoże na działce jest gliniaste na głębokości 30 cm co zrobić aby pomóc roślinom
które zamierzam posadzić .

Planuję rośliny które w ciągu roku będą żyły na tej działce .

Kocham róże ale tylko pnące i musza być białe bo takie pasują do całości a także okryją planowaną pergolę .szukam róż które szybko rosną i maja zapach są delikatne.

Kocham glicynię i ona obrośnie wiatę garażową

Kocham trawy ozdobne za ich prostotę i łatwość w obsłudze ale boję się ich rozmnożenia działce

Jakie rośliny jeszcze pasują do mojego ogrodu ?

Dodam ,że ten ogród będzie miał tylko 3 ścieżki reszta jak w parku



Taki jest mój plan .Proszę o rady .
Serdecznie dziękuję i pozdrawiam. :-)
Załączniki
to będzie  tonacja mojego ogrodu<br />żółty ,lila biel akcenty w zależności od pory roku i potrzeby duszy.
to będzie tonacja mojego ogrodu
żółty ,lila biel akcenty w zależności od pory roku i potrzeby duszy.
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

1. To zależy od wielkości sadzonki magnolii i gatunku. Jeżeli ma np. 30 cm to można początkowo posadzić w dużej donicy ale po co? Nie będzie to wyglądać ładnie. Magnolia nie lubi przesadzania - ja posadziłabym ją od razu na miejsce stałe. Ważny jest też gatunek - są magnolie rosnące jako duże krzewy i jako drzewa. Wspaniale prezentują się jako pojedyncze rośliny na trawniku. Magnolia wymaga szczególnej troski: stanowisko ciepłe ale osłonięte od wiatrów, gleba średnio kwaśna i żyzna, w pierwszych latach należy je okrywać na zimę. Odpowiednie sadzonki oczywiście są w szkółkach czy centrach ogrodniczych.
2. Wierzchnią warstwę ziemi zawsze można wymienić specjalnie dla roślin - kopiemy dół, dosypujemy zakupionej ziemi ogrodowej i w nią sadzimy rośliny.
3. Wątek o białych różach pnących jest TUTAJ
4. Co do glicynii znajdziesz z pewnością wiele informacji na temat uprawy na naszym forum
5. Są gatunki traw ozdobnych, które nie są ekspansywne, wyślę Ci coś na pw
6. Pomyśl jeszcze o karłowych iglakach - są zielone przez cały rok
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Post autor: edyta_mi »

Magnolio, ja też nie bardzo rozumiem idei sadzenia magnolii w donicy. Rozumiem, że kryje się za tym jakiś Twój pomysł, ale nie bardzo wiem jaki :-/ .
A co do ekspansywnych traw, to można je np. posadzić w gruncie w dużej donicy bez dna, wtedy nie będą mogły rozrastać się na boki ;) .
Pozdrawiam Edyta
magnolia1953
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2011-04-03, 11:11

Post autor: magnolia1953 »

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Bardzo chciałbym mieć magnolię, mało tego już ją zamówiłam, ale nie wiem gdzie ją posadzić .
Pomyślałam, że gdyby była w odpowiedniej donicy postawiłabym ją na tarasie, który jest duży ale widzę, że większość osób jest przeciwnych. Nie będę się upierać i poszukam odpowiedniego miejsca. Mam trochę czasu zanim ją otrzymam.
Pozdrawiam serdecznie i na pewno do następnego razu bo ja jestem dociekliwa . :-)
pozdrawiam i dziękuję za rady.Magnolia
magnolia1953
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2011-04-03, 11:11

Post autor: magnolia1953 »

Witam, właśnie w tym problem, że nie bardzo wiem gdzie ją posadzić i jej uroda pasuje mi na tarasie .
Świetny pomysł z trawami. Serdecznie dziękuję :-)
edyta_mi pisze:Magnolio, ja też nie bardzo rozumiem idei sadzenia magnolii w donicy. Rozumiem, że kryje się za tym jakiś Twój pomysł, ale nie bardzo wiem jaki :-/ .
A co do ekspansywnych traw, to można je np. posadzić w gruncie w dużej donicy bez dna, wtedy nie będą mogły rozrastać się na boki ;) .
pozdrawiam i dziękuję za rady.Magnolia
ODPOWIEDZ