Zabezpieczanie na zimę

Tu rozmawiamy o kwiatach rabatowych.
junior2
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 66
Rejestracja: 2016-11-22, 19:44

Zabezpieczanie na zimę

Post autor: junior2 »

Witam,
jestem tu poczatkujacy a to mój pierwszy temat więc za moję nieprawidłowości przepraszam/
Mam pytanie, mam duzy ogród z dużą ilością roślin. Do tej pory było ciepło najwyższy przyprozek w nocy to był -2 stopnie. Ale od wtorku ma być ochłodzenie: minusowe temp. w dzień i w nocy do -8. Myślę o zabezpieczeniu roslin takich jak pierisy, róże, trawy i jeszcze inne. Ale przymrozki mają trwać 5 dni a potem ciepło ma być. co mam zrobić? Zabezpieczać i potem po minięciu rozkrywać?
W ogóle nie zabezpieczać i poczekać na duże mrozy długotrwałe??
Proszę o pomoc,
Pozdrawiam,
Andrzej
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Zabezpieczanie na zimę

Post autor: Elzbieta M »

Witaj. Rośliny się zabezpiecza po kilkudniowym ochłodzeniu. Okres ten sprzyja hatrowaniu sie roslin. Niewielki przymrozek nie jest niebezpieczny , nawet wskazany. Ja na razie zrobiłam kopczyki różom i hortensjom ogrodowym. Okrywac bedę po kolejnym ochłodzeniu
junior2
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 66
Rejestracja: 2016-11-22, 19:44

Re: Zabezpieczanie na zimę

Post autor: junior2 »

Kopczyki różom zrobiłem i ja. To czyli jeszcze to ochłodzenie przeczekać??
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Zabezpieczanie na zimę

Post autor: Petrus »

Witaj. Tak jak Ela napisała wcześniej nie musisz okrywać roślin na te kilka dni. Otóż jak wcześniej pisałem w innym temacie rośliny okrywamy dopiero po kilku dniach mroznych. Jest to czas kiedy rośliny hartują się, soki wracają do korzeni a sama roślina lepiej znosi potem niższe temperatury. Jak widać pogoda jest bardzo ciepła, dlatego po tych tymczasowych przymrozkach przyjdzie zapewnie znów dobra pogoda.

Zatem Andrzeju poczekaj, aż minusowe temperatury będą utrzymywać się znacznie dłużej. Wtedy usyp kopczyki różom, i obsyp nasadę traw korą. Trawy już możesz ewentualnie związać w snopki, natomiast z niskimi trawami i turzycami poczekaj. Dopiero jak przyjda dłuższe mrozy okryj je gałązkami iglaków. ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
junior2
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 66
Rejestracja: 2016-11-22, 19:44

Re: Zabezpieczanie na zimę

Post autor: junior2 »

Dziękuję za cenne odpowiedzi
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Re: Zabezpieczanie na zimę

Post autor: wasilewska101 »

U mnie tylko hortensje co mają pąki na tamtorocznych gałązkach i pieris dostały kaptury ale od góry jeszcze ich nie zabezpieczyłam aby miały trochę zimna ..Z różami tez jeszcze czekam ..
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Zabezpieczanie na zimę

Post autor: Petrus »

Ja tylko korę rozsypałem dodatkową na rabatach z nowymi trawami. Hortensji i róż jeszcze nie okrywałem bo za wcześnie :-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
junior2
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 66
Rejestracja: 2016-11-22, 19:44

Re: Zabezpieczanie na zimę

Post autor: junior2 »

pogoda.interia.pl/prognoza-dlugoterminowa-lublin,cId,19393

Przy takiej pogodzie długoterminowej ze sniegami, uzasadnione jest zabezpieczenie traw, milinów, róż, pierisów, lawend azalii, hortensji, budlei oraz wrzosów?? Bo co raz bardziej rozważam w poniedziałek zabezpieczanie ich.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Zabezpieczanie na zimę

Post autor: Danka »

Takie temperatury nie są straszne. Możesz wszystko zabezpieczyć igliwiem czyli gałązkami iglaków.
junior2
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 66
Rejestracja: 2016-11-22, 19:44

Re: Zabezpieczanie na zimę

Post autor: junior2 »

A pierisy, które nie lubią zimna, róże na pinu i hortensje ogrodowe?? te to chyba owinę włókniną
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Zabezpieczanie na zimę

Post autor: Danka »

Przy nieco większych mrozach otaczam rośliny gałązkami iglaków. A potem owijam włóknina. U mnie narazie nie ma minusowych temperatur. Te co były trochę zahartowaly rośliny. Więc czekam co dalej ;-)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Zabezpieczanie na zimę

Post autor: Petrus »

Tak jak Danusia pisze nie trzeba okrywać roślin jak jeszcze nie ma mrozów. Okrywamy dopiero agrowłókniną jak temperatury poniżej zera utrzymują się powyżej od 3-4 dni i więcej. Jeżeli przymrozki niewielkie utrzymują się max do 3 dni a potem ma być znów powyżej zera nie trzeba wtedy okrywać jeszcze roślin bo w tym czasie się hartują. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
junior2
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 66
Rejestracja: 2016-11-22, 19:44

Re: Zabezpieczanie na zimę

Post autor: junior2 »

oczywiście cenie Wasze rady ale już kilkuletnie doświadczenie pozwala mi stwierdzić, że konieczne jest juz powolne zwijanie roślin. Dzisiaj na azaliach i różanecznikach pojawiły się ślady przemarzniecia. A obecne mrozy na lubelszczyżnie to juz 3 fala więc rosliny miały się kiedy hartowac. Bo juz było nawet po -5 stopni. A dodatkowo te rośliny są cały czas poddane zimnym wiatrom. Dzisiaj na wrzosy ułożyłem stroisz a na azalie rózaneczniki i pierisy załozylem pojedyncza warstwe agrowłokniny pp50. Nie zagrzeje ich bo dochodzi powietrze a ochronie przed wiatrem. Perowskie zakopczykowałem. W piątek działam dalej: róże, miliny, lawendy i hortensje. No i nakryję cebul, które są w ziemi stroiszem.
Pozdrawiam
Postaram się dziś lub jutro wysłac jakies zdjecia
junior2
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 66
Rejestracja: 2016-11-22, 19:44

Re: Zabezpieczanie na zimę

Post autor: junior2 »

Obiecane zdjęcia
Załączniki
okrywnie 8.jpg
okrywanie 3.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Zabezpieczanie na zimę

Post autor: Petrus »

Zgadza się, jeżeli mrozy u Ciebie już jakiś czas trwały to mogłeś zaczać owijać rośliny. Przejrzałem zdjęcia i w porządku zabezpieczyłeś i związałeś trawy. ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ