Witam i o poradę w sprawie agrestu pytam!

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
Monikaagrestowa
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2016-05-17, 19:50

Witam i o poradę w sprawie agrestu pytam!

Post autor: Monikaagrestowa »

Słuchajcie. Otrzymałam w spadku pole agrestu, około 800 krzaków, na trzech polach. Najstarsze pole ma ze 20 lat, najmłodsze ze 4, a średnie z 6 lat. Nie znam ich odmian. W ogóle nigdy nie przygotowywałam pola do zbiorów - byłam tylko zbieraczem. Próbuję walczyć jednak... W każdym razie na tym najmłodszym polu (około 250 krzaków) najwcześniej zasiadał mączniak i właścicielka mówiła że to odmiana słaba na mączniaka, ale kto by pamiętał jaka to nazwa.... Problem mam taki, że po tych mokrych i zimnych dniach zobaczyłam dziś, mączniaka na wszystkich trzech polach, na najstarszym najmniej, a jednak... Poza tym znalazłam tez gąsienice zieloną ;-( Nie wiem co robić. W sezonie pryskałam już Nemrodem i ostatnio Score ( 5-6 maja) Planuje iść , wycinać te chore krzaki, przerzedzać je, palić i spryskać czymś... ale czym... Poradźcie co mam robić. Najchętniej zadzwoniłabym do kogoś kto ma uprawy agrestu aby porozmawiać... Ratunkuuu...
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Witam i o poradę w sprawie agrestu pytam!

Post autor: tadek »

.
Czeka Ciebie kupa roboty w okół pola agrestu. Nie zazdroszczę. :/
A mączniak o którym napisałaś, to pewnie będzie mączniak amerykański.

Cytuję z naszego forum:
Jak rozpoznać amerykańskiego mączniaka agrestu?

Amerykański mączniak agrestu to choroba wywoływana przez grzyba Sphaerotheca mors-uvae. Objawy choroby można zauważyć na pędach, wierzchołkowych liściach oraz na owocach agrestu. Porażone części rośliny pokrywają się białym, z czasem brunatniejącym nalotem grzybni z widocznymi zarodnikami konidialnymi. Objawy porażenia na wierzchołkach pędów można zaobserwować już od wczesnej wiosny, a pierwsze mączyste plamy na liściach i owocach pojawiają się na początku czerwca.

W wyniku porażenia mączniakiem amerykańskim agrestu tempro wzrostu krzewów ulega spowolnieniu, wierzchołki pędów zamierają, a owoce są niewyrośnięte, pokryte brunatnymi plamami i nie nadają się do spożycia. Rozprzestrzenianiu się objawów choroby sprzyja sucha i ciepła pogoda.

A jak zapobiegać występowaniu mączniaka amerykańskiego?

O tym wszystkim przeczytasz w artykule Poradnika ogrodniczego:
Amerykański mączniak agrestu - zwalczanie :arrow:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Monikaagrestowa
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2016-05-17, 19:50

Re: Witam i o poradę w sprawie agrestu pytam!

Post autor: Monikaagrestowa »

Wiem wiem, ja to wszystko już wyczytałam... Mączniak to jest na bank i to amerykański. Pytanie czy mam walczyć z tymi dwoma niezainfekowanymi, czy jest sens... To mój pierwszy sezon przy tym agreście.. Nie wiem do jakiego etapu sie walczy... Jak już są gałązki z chorymi owocami i liścmi.. to wypadałoby je wyciać wszystkie w pierony... A czym to potem pryskać? Czy przy takiej chłodnej i deszczowej aurze ma to sens...
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Witam i o poradę w sprawie agrestu pytam!

Post autor: Bettiw »

Moniko może szkoda wycinać, na pewno jest jakiś sposób zwalczania mączniaka, chyba że chcesz ograniczyć plantację. Wcześniej właściciele musieli coś stosować, wyczytałam że Zato 50 WP jest skuteczny, ale pełną wiedzę u fachowca musisz zdobyć.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Witam i o poradę w sprawie agrestu pytam!

Post autor: rafaloku »

Zastosuj nowy preparat TOPAS 100 EC. Ponoć jest godnym następcą Score.

Opryski wykonuje się od początku fazy rozwoju kwiatostanu. W sezonie można tym środkiem pryskać maksymalnie 2 razy. Odstępy między zabiegami co najmniej 7 dni. Ostatni zabieg nie później jak 20 dni przed zbiorem agrestu. Oczywiście warto stosować na przemian z innym fungicydem, gdyż tych oprysków trzeba będzie zrobić więcej niż 2 (czyli 2 Topasem i ze 2 czymś innym, co masz).

Dawkowanie podane jest na stronie naszego sklepu: Topas 100 EC na mączniaka, op. 5 ml
Rafał
ODPOWIEDZ