Wiosenne opryski na drzewa owocowe

Preparaty ochronne, ich zastosowanie, przygotowywanie rozcieńczeń, opryski.
Sarunia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2016-02-05, 18:51

Wiosenne opryski na drzewa owocowe

Post autor: Sarunia »

Witam, od niedawna mam ogród i żadnego doświadczenia w jego uprawie. Wiem, że wiosną powinnam opryskać drzewka. Ale czym i kiedy? Mam śliwy, jesienią owoce były koszmarnie robaczywe, jabłonie - tu również robaczywe jabłka. Wiśnie, morele, czereśnie i grusze w porządku, ale na liściach gruszy, pomimo dobrych owoców, były czerwone, wypukłe plamki. Maliny, porzeczki i agrest dobre. Jaki środek i na co? Kiedy ?
Proszę o pomoc. Nie chciałabym czegoś źle zrobić.
Awatar użytkownika
Joanna Sadowska
Ekspert
Posty: 97
Rejestracja: 2016-01-28, 20:54

Re: opryski

Post autor: Joanna Sadowska »

Wiosną, przed kwitnieniem drzew można wykonywać oprysk olejem parafinowym lub ogrodniczymi preparatami na bazie tego oleju, np Promanal 60 EC. Zniszczy on jaja przędziorka owocowca oraz misecznika śliwowego.
Robaczywe jabłka mogą świadczyć o obecności kwieciaka jabłkowca, zatem proszę zastosować Calypso 480 SC lub Decis 2.5 EC.
Czerwone, wypukłe plamki to objawy rdzy gruszy, to choroba grzybowa, z którą walczymy stosując Miedzian 50 WP, Kaptan 50 WP, Topsin M 500 SC lub Zato 50 WG.
mgr inż. Joanna Sadowska
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: opryski

Post autor: Elzbieta M »

Mam pytanie - kiedy należy stosować te preparaty, aby zapobieganie rdzy było skuteczne?
Awatar użytkownika
Joanna Sadowska
Ekspert
Posty: 97
Rejestracja: 2016-01-28, 20:54

Re: opryski

Post autor: Joanna Sadowska »

Opryski gruszy przeciwko rdzy wykonujemy w fazie "różowego pąka" do zakończenia kwitnienia.
Warto wykonać dwa opryski na przemiennie np. Zato 50 WG, który działa w szerokim zakresie temperatur, a następnie po 10 dniach Miedzianem 50 WP, kiedy już temperatura będzie powyżej 6°C.
mgr inż. Joanna Sadowska
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: opryski

Post autor: Danka »

Mi ta wiadomość także się przyda. Dzięki :mrgreen:
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: opryski

Post autor: Elzbieta M »

Dziękuję. A jakim ewentualnie innym preparatem można zastąpić Zato?
Awatar użytkownika
Joanna Sadowska
Ekspert
Posty: 97
Rejestracja: 2016-01-28, 20:54

Re: opryski

Post autor: Joanna Sadowska »

Zato można zastąpić Kaptanem, wtedy tylko zamieniamy kolejność preparatów i najpierw stosujemy Miedzian WP, a następnie Kaptan, ponieważ należy go stosować w temperaturze powyżej 12°C.
Wcześniej stosowano Score 250 EC, który był bardzo skuteczny jednak teraz trudno dostać go w sklepach ogrodniczych, ponieważ aktualnie jest przeznaczony do stosowania przez użytkowników profesjonalnych.
mgr inż. Joanna Sadowska
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: opryski

Post autor: Elzbieta M »

Score udało mi się kupić w zeszłym roku i jeszcze go mam. Czy kropić nim również po miedzianie , czy kolejność obojętna ?
Awatar użytkownika
Joanna Sadowska
Ekspert
Posty: 97
Rejestracja: 2016-01-28, 20:54

Re: opryski

Post autor: Joanna Sadowska »

To super, w takim razie najpierw Miedzian, później Score, ponieważ on też działa w temperaturze powyżej 12°C
mgr inż. Joanna Sadowska
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Wiosenne opryski na drzewa owocowe

Post autor: rafaloku »

Dla uzupełnienia polecam jeszcze 2 artykuły z naszego poradnika:
1. Wiosenne opryski drzew owocowych
2. Opryski drzew owocowych w marcu
;-)
Rafał
Sarunia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2016-02-05, 18:51

Re: Wiosenne opryski na drzewa owocowe

Post autor: Sarunia »

Dziękuję za informacje. Mam jeszcze jedno pytanie - czy środki zaproponowane przez Panią są chemicznymi preparatami? Czy są bezpieczne?
Awatar użytkownika
Joanna Sadowska
Ekspert
Posty: 97
Rejestracja: 2016-01-28, 20:54

Re: Wiosenne opryski na drzewa owocowe

Post autor: Joanna Sadowska »

Promanal 60 EC to ekologiczny środek owadobójczy, którego substancją aktywną jest olej parafinowy, w związku z tym jest bezpieczny dla środowiska.
Z kolei Miedzian 50 WP dopuszczony jest do ochrony roślin w produkcji ekologicznej.

Pozostałe środki ochrony roślin są niestety chemicznymi preparatami, ale proszę pamiętać, że wykonane w odpowiednim czasie oraz w zalecanych dawkach, pomogą w walce z chorobami.

Jeśli interesują Panią dodatkowe informację na temat ekologicznych oprysków drzew owocowych zapraszam do lektury artykułu na poradniku. http://poradnikogrodniczy.pl/ekologiczn ... cowych.php
mgr inż. Joanna Sadowska
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Wiosenne opryski na drzewa owocowe

Post autor: Petrus »

Ja jeszcze tylko dodam, że pojawianie się rdzy na gruszy jest też spowodowane występowaniem w pobliżu jałowców. Jeżeli jest ich trochę w pobliżu w innych ogrodach, to problem może wracać ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Sarunia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2016-02-05, 18:51

Re: Wiosenne opryski na drzewa owocowe

Post autor: Sarunia »

Czytałam o wpływie jałowców na powstawanie rdzy gruszy. Niestety ,sąsiad ma jałowce, wysokie i dorodne, tuż za płotem, więc zastanawiam się, czy walka z rdzą ma jakikolwiek sens. Może lepiej sobie darować?
Dziękuję za informacje. Mam jeszcze jedno pytanie - w jakiej kolejności i w jakich odstępach wykonywać opryski? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Joanna Sadowska
Ekspert
Posty: 97
Rejestracja: 2016-01-28, 20:54

Re: Wiosenne opryski na drzewa owocowe

Post autor: Joanna Sadowska »

Reasumując,
1 oprysk na śliwę preparatem Promanal 60 EC - wykonujemy od końca lutego do połowy marca, czyli od fazy pękania i nabrzmiewania pąków do początków kwitnienia,

2 oprysk na jabłoń preparatem np. Decis 2.5 EC opryskujemy w czasie pękania pąków kwiatowych, w słoneczne dni, gdy temperatura osiągnie co najmniej 12°C. Po 14 dniach wykonujemy oprysk ponownie,

3 oprysk na gruszę w fazie "różowego pąka" do zakończenia kwitnienia naprzemiennie preparatami Zato 50 WG i po 10 dniach Miedzian 50 WP.

Z sąsiadem zaś proponuję porozmawiać czy jest możliwość obejrzenia jego jałowców i sprawdzenia czy występuje na nich rdza jałowca (galaretowate, pomarańczowe zgrubienia i wyrośla na pędach). Chore pędy jałowców należy wycinać, a całe rośliny opryskać środkami grzybobójczymi.
mgr inż. Joanna Sadowska
ODPOWIEDZ