Kwiaty doniczkowe

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
Awatar użytkownika
Avelina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 398
Rejestracja: 2008-02-05, 22:12

Kwiaty doniczkowe

Post autor: Avelina »

W moim mieszkaniu aż roi się od doniczek w każdym pokoju. Najmniej mam w dużym pokoju, gdyż jest to ciemny pokój i nie każdy kwiat może w takich warunkach rosnąć. Moim najnowszyn nabytkiem jest paprotka stojąca na szczycie stojaka, ciekawe czy jej się u mnie spodoba i będzie rosnąć.

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ewa-Maria

Re: Kwiaty doniczkowe

Post autor: Ewa-Maria »

Piękna jest Twoja kolekcja Avelino a paproci zapewne spodoba się u Ciebie tym bardziej, że ustawiłaś ją w ciemnym pokoju. Czy ten trzeci kwiat to kalatea?
Awatar użytkownika
Avelina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 398
Rejestracja: 2008-02-05, 22:12

Post autor: Avelina »

Ewo zgadza się to jest calathea Blue Grass
Ewa-Maria

Post autor: Ewa-Maria »

Kalatea jest dosyć trudna w uprawie ale jest piękna - dawno ją już uprawiasz?
Awatar użytkownika
Avelina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 398
Rejestracja: 2008-02-05, 22:12

Post autor: Avelina »

Mam ją od około roku, ale nie sprawia żadnych trudności. Od początku stoi na stojaku, ma raczej mało słońca, dość ciepło gdyż w pobliżu jest kaloryfer, a podlewana jest razem z innymi jak mi się przypomni.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Bardzo ładne zadbane kwiaty Avelino.
Awatar użytkownika
Avelina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 398
Rejestracja: 2008-02-05, 22:12

Post autor: Avelina »

Dziękuję Gosiu
Awatar użytkownika
Avelina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 398
Rejestracja: 2008-02-05, 22:12

Post autor: Avelina »

Od miesiąca mam w domu gerbera ale nie wiem jak się nim opiekować, aby na dłużej u mnie zagościł i w przyszłości znowu zakwitł. Z chęcią dowiem się czegoś o nim.
gerbera.jpg
gerbera.jpg (35.31 KiB) Przejrzano 2313 razy
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Gerberę można uprawiać także na parapecie okiennym pod warunkiem spełnienia kilku podstawowych zasad:
- stanowisko powinno być jasne,widne,ale nie na ostrym słońcu
- zimą temperatura winna wynosić około 15 stopni (wtedy roślina przechodzi okres spoczynku)
- ziemia w doniczce powinna być wilgotna ,ale nie przemoczona; zimą ograniczamy podlewanie
- powietrze wokół rośliny powinno być wilgotne ( można ustawić doniczkę na szerszej podstawce wypełnionej żwirkiem lub keramzytem zalanym do połowy wodą co zdecydowanie podniesie wilgotność powietrza)
- nawożenie od marca do sierpnia jednym z uniwersalnych nawozów do roślin doniczkowych
- przesadzanie co roku wiosną w mieszankę ziemi uniwersalnej, nieodkwaszonego torfu i piasku w stosunku 2:1:1
- rozmnażać można ją przez podział lub przez wysiew nasion
- należy bacznie obserwować roślinę pod kątem zdrowotności ponieważ ten gatunek bardzo łatwo ulega porażeniu przez fuzariozę - chorobę grzybową powodującą zamieranie kwiatów i liści (chore rośliny należy usuwać i palić)
I na koniec: ze szkodników gerberę upodobały sobie mączliki szklarniowe i wciornastki - ich występowaniu można łatwo zapobiec przez stosowanie owadobójczych pałeczek nawozowych dostępnych w większości sklepów ogrodniczych.

Więcej: Gerbera doniczkowa. Uprawa i pielęgnacja gerbery w doniczce

Powodzenia w uprawie! ;-)
Awatar użytkownika
Avelina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 398
Rejestracja: 2008-02-05, 22:12

Post autor: Avelina »

Dziękuję za informacje Emilu, okazuje się, że większość opisanych przez Ciebie warunków spełniam. Jedynie mam za ciepło w mieszkaniu ok 22-25 st C. Jak na razie gerber dobrze się trzyma, zobaczymy co będzie dalej.
Awatar użytkownika
Avelina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 398
Rejestracja: 2008-02-05, 22:12

Post autor: Avelina »

Od roku jestem w posiadamu drzewka bonsai. Drzewko otrzymałam początkiem stycznia i po paru dniach obleciały mu prawie wszystkie liście, ale zaczęłam się nim opiekować i stopniowo ładnie się zazieleniło. Jakie było moje zdziwienie kiedy po dwóch miesiącach - zakwitło małymi białymi kwiatuszkami.

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
krzysiek1240
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 148
Rejestracja: 2008-02-23, 13:23

Post autor: krzysiek1240 »

Żeby moje drzewka wyglądały tak za kilka dziesiąt lat jak wogóle wykiełkują :-D
Pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
Avelina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 398
Rejestracja: 2008-02-05, 22:12

Post autor: Avelina »

Krzysiu życzę ci szczęścia w uprawie.
Sama kiedyś też próbowałam szcześcia z nasionkami. Było to jakieś iglaste drzewko ale nazwy już nie pamiętam i bardzo ładnie mi skiełkowało. Wyrosło coś na kształt parasolki czyli na jednej nóżce ze dwadziścia igiełek do okoła, wyglądem mi osobiscie przypominało parasol. Po jakiś dwóch - trzech tygodniach zmarniało i w końcu uschło. Mój tata się śmiał, że parasol się poskładał (bo tak to wyglądało - napierw igieki oklapły w dół a potem nóżka się złożyła na pół).
Awatar użytkownika
Avelina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 398
Rejestracja: 2008-02-05, 22:12

Post autor: Avelina »

Dziś otrzymałam od kolegów z pracy żółtą begonię, kolejny doniczkowiec do kolekcji. Pięknie się będzie prezentować na biurku, wniesie powiew wiosny do pokoju.

Obrazek
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Piękny kwiatuszek :-D
Czyżbyś dzisiaj miała jakieś święto :?:
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
ODPOWIEDZ