Usunięcie starej darni

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
bobek84
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2009-10-05, 22:57

Usunięcie starej darni

Post autor: bobek84 »

Witam. Mam problem, mianowicie będę zakładal trawnik. Jest stara darń, koparka odpada bo za malo miejsca na wjazd. Przekopać trochę ciężko bo to ok 500m2. I tu takie pytanie: czy glebogryzarka pójdzie przez starą darń? Moc (5,5KM) czy może lepiej skosić jak najniżej się da i nawieźć ziemi i dopiero posiać? Proszę pomóżcie.
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

Fachowcem od trawników to ja nie jestem, ale mogę opisać jak chce zrobić to mój M. :mrgreen: Najpierw wyrównał ziemię, potem przez całe lato kosił nisko to co urosło, a potem pryskał chwastobojem. Teraz jak będzie sucho chce to zrobić już po raz ostatni, a wiosną będzie siał juz porządną trawę. Na wiosnę nie wolno pryskać chemią bo nasiona trawy nie zakiełkują. To tyle co ja wiem :mrgreen:
bobek84
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2009-10-05, 22:57

Post autor: bobek84 »

Gdybym miał czas do wiosny to też bym spryskał roundapem, ale to musi byc wykonane od zaraz bo to ostatni dzwonek na sianie trawy w tym roku. Jak najłatwiej usunąć starą darń bo to jest teraz dla mnie najważniejsze. Koparka odpada bo nie można tam nia wjechać. Czy glebogryzarka o mocy 5,5KM da rade zerwać starą darń?
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Niestety, glebogryzarka ogrodowa nie da rady nawet dobrze porozrywać zwartych korzeni, co najwyżej trochę "porysuje" starą murawę. Nie bardzo rozumiem, dlaczego chcesz już natychmiast mieć nowy trawnik, który i tak do zimy nie zdąży się dobrze ukorzenić. Nie lepiej teraz dobrze przygotować glebę pod przyszły trawnik a posiać go dopiero wiosną? Nie wiem gdzie mieszkasz, bo nie umieściłeś tego w profilu (a to istotna rzecz), ale jeśli na wsi, lub w jej pobliżu, to najłatwiej i najtaniej będzie zaprosić do swego ogrodu rolnika z koniem i pługiem ;-), inaczej czeka cię kopanie szpadlem, wybieranie darni ( stara, zwarta nie zdąży się przez zimę rozłożyć) i wieloletnich chwastów, dobrze byłoby też taką glebę zasilić ogólnie dostępnym nawozem przedsiewnym i tak uprawioną pozostawić do wiosny. Na wiosnę lekko wzruszyć, wyrównać, posiać trawę ,uwałować, podlewać i cieszyć się pięknym widokiem trawnika. ;-) :-D
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Post autor: mariusz139 »

bobek84 pisze:Gdybym miał czas do wiosny to też bym spryskał roundapem, ale to musi byc wykonane od zaraz bo to ostatni dzwonek na sianie trawy w tym roku. Jak najłatwiej usunąć starą darń bo to jest teraz dla mnie najważniejsze. Koparka odpada bo nie można tam nia wjechać. Czy glebogryzarka o mocy 5,5KM da rade zerwać starą darń?
Chcesz to zrobić na siłę, nie rób tego, to nie pora na sianie trawy.Co ci z zasianej trawy, jak i tak jej nie zobaczysz, a potem będziesz miał jeszcze kłopoty z pielęgnacją. Poczekaj do wiosny, dobrze Ci radzę.
bobek84
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2009-10-05, 22:57

Post autor: bobek84 »

Poszło elegancko glebogryzarką, wyrwała starą darń bez problemu. Wystarczy teraz wygrabić resztki trawy i będzie ok.
Ps. ma być ciepły październik więc powinna wzejść w tym roku, na wiosnę się dosieje i będzie ok.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Podziwiam optymizm ;-) :-D i życzę powodzenia, mam nadzieję, że wiosną nie zobaczymy wpisu typu, mam łyse place, zarasta mi zielsko, pomóżcie. Nawet gdyby w październiku przyszły upały, to i tak trawa nie zdąży się na tyle ukorzenić i wzmocnić przed zimą, by w dobrej kondycji dotrwać do wiosny.
ODPOWIEDZ