Uprawa hydroponiczna sałaty i truskawek

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
ODPOWIEDZ
annaursula
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-11-30, 13:32

Uprawa hydroponiczna sałaty i truskawek

Post autor: annaursula »

Witam, pragnę przedstawić foto- relację, mego męża, z przygotowań nasion do hydroponiki.
Mam do Was pytanie. Czy jest sensowne siać nasiona do ziemi, mając na uwadze fakt, że są przeznaczone do uprawy hydroponicznej a raczej akwaponicznej? Czy lepiej jest od razu je sadzić w keramzycie?
TRUSKAWKI I SAŁATA W HYDROPONICE

"Od półtora roku wraz z Anią (dla niewtajemniczonych - moją aktualną żoną), eksperymentujemy z filtracją hydroponiczną w akwarium. Woda w trzech akwariach, które do tej pory posiadamy (25, 60 i 500 l) dzień i noc przepływa przez filtry hydroponiczne, gdzie roślinki żarłocznie pożerają to, co rybki wydalają. Za parę dni dotrze do nas kolejne akwarium, zaprojektowane jeszcze inaczej niż pozostałe. Postanowiliśmy więc specjalnie do tego szkiełka przygotować roślinki. Do tej pory kupowałem w sklepie „Czerwony Żuczek z Czarnymi Kropkami” roślinki jak leci, Ania godzinami wypłukiwała je z resztek gleby pod bieżącą wodą i wkładała do pojemnika obżartego keramzytem, który czekał na nie jak prawiczek na pierwszą randkę. A potem żyli długo i szczęśliwie. Tym razem będzie inaczej - keramzyt będzie musiał bardziej się postarać i wychować sobie roślinkę prawie od maleńkości.

W sklepie „Marlam Barlam”, za 12 zł kupiliśmy coś takiego:

Obrazek

Do środka producent włożył nawet „kiełbasę” z glebą, żeby nie trzeba było kombinować samemu:

Obrazek

Jest jej tyle, że wystarczy na wypełnienie 54 komór i podstawki, służącej do wysiewu drobnych nasion. Podobno jak już wykiełkują, wystarczy je przepikować do komór.

Obrazek

Tu już zestaw gotowy do poczęcia – mini szklarenka, nasiona truskawki i sałaty oraz woda z akwarium w rozpylaczu:
Obrazek

Pierwsza z dwóch niespodzianek – „Sałata masłowa lento”. Czy ktoś zna łacińską nazwę? To „lento” okazało się dwiema warstwami czegoś w rodzaju bibułki, pomiędzy którymi zamknięte są nasiona sałaty. Olśnienie – „lienta” po rusku znaczy taśma i tak to zostało spreparowane. Świetny pomysł.

Zgodnie z instrukcją producenta mini szklarenki, podłoże należało obficie zwilżyć:

Obrazek

Była jednak niestety druga niespodzianka – zawartość torebki z nasionami truskawki:

Obrazek

Dobrze, że kupiliśmy tego więcej, a i tak dużo za mało, żeby wypełnić komory do kiełkowania. Nie było rady – trzeba było resztę uzupełnić sałatą:

Obrazek

Nasiona truskawki są oczywiście w środku tej kuwety, ale czy na pewno? Za kilka dni się okaże.
Zestaw stoi w ciepełku, świetle akwarium i wilgoci. Za parę dni okaże się, co z tego wyjdzie. Sami jesteśmy ciekawi. C.d.n."
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Annoursulo z niecierpliwością czekam na dalsze relacje z Waszego eksperymentu. Taka uprawa hydroponiczna roślin to dość ciekawe doświadczenie. :-D
annaursula
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-11-30, 13:32

Post autor: annaursula »

Cześć Gosiu, mówisz i masz

W poniedziałek, posadziliśmy sałatę i truskawki do małej szklarenki. Podlewane są wodą akwariową. Wczoraj, zauważyłam, że sałata zaczęła wyłazić. Jestem ciekawa, jak szybko pojawią się truskawki.


Obrazek

Obrazek

Obrazek
jowka
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 60
Rejestracja: 2011-09-12, 22:29

Post autor: jowka »

czekamy na ciag dalszy:)
ODPOWIEDZ