Ukorzeniona róża w wazonie- co dalej?

Tak piękne i lubiane, że warto im poświęcić oddzielne forum.
ODPOWIEDZ
possession
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2010-10-02, 20:46

Ukorzeniona róża w wazonie- co dalej?

Post autor: possession »

Witam, mam taki mały problem. Otóż zostawiłam różę - ciętą w wazonie. A ona puściła korzonki dwa małe. Jeden na niecałe pół centymetra, drugi trochę mniejszy. Nie wiem teraz co z tym zrobić. Czekać aż się powiększą czy już teraz wsadzić do ziemi? Nie chciałabym, żeby się zmarnowała... :-)
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Ja bym jeszcze zostawiła w wodzie, aby system korzeniowy się lepiej rozwinął.
Na forum są osoby tak eksperymentowały z sukcesem, myślę ze udzielą dokładniejszych informacji. Ja dopiero zaczynam :oops:
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Mi też parę razy ukorzeniały się w wodzie łodygi ściętej róży. Czekałem, aż korzenie się powiększą (jak wspomniała lilia0405) i dopiero wsadzałem do ziemi. Możesz przetrzymać jeszcze około 10 dni różę w wodzie i dopiero wsadzić ją do ziemi. Zdąży się jeszcze ukorzenić do zimy. Poza tym róże można sadzić do połowy października a jeżeli pogoda dopisuje nawet do końca miesiąca :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
possession
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2010-10-02, 20:46

Post autor: possession »

Dzięki :), czyli wsadzić ją ( za ok. 10) dni) a następnie wystawić na hmm...balkon? Nie mam możliwości wsadzenia jej do gruntu. Pozostaje mi tylko duża doniczka.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Okej. Tak więc musisz tą doniczkę solidnie zabezpieczyć przez zimą, aby róża w niej nie zmarzła. :-D Październik jest dobrym momentem na sadzenie róż :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
elza
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1389
Rejestracja: 2008-09-25, 22:40

Re: Ukorzeniona róża w wazonie- co dalej?

Post autor: elza »

A ja mam taki o to przypadek : dostałam w prezencie różę z kwiaciarni,kiedy pąk zrobił się już brzydki i postanowiłam ją wyrzucić zauważyłam,że pęd puszcza nowe liście z oczek,przycięłam zatem pąk i oberwałam stare liście,tak ją zostawiłam w wodzie.listki dalej rosną w najlepsze,ale pęd korzonka nie wypuszcza.przed wstawieniem świeżej do wody ścięłam pęd od dołu na ukos.czy myślicie,że coś z tego może być??? ja jestem w szoku,pierwszy raz tak mi się zachowuje kwiat z kwiaciarni.zamieszczam zdjęcie pędu i czekam na podpowiedzi.
Załączniki
DSC00444.JPG
Eliza - Działka to moje życie
Działka Elizy po harówce
Awatar użytkownika
mmmm5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4123
Rejestracja: 2011-04-30, 17:59

Re: Ukorzeniona róża w wazonie- co dalej?

Post autor: mmmm5 »

A ja Elizo nie mam dobrych wieści w sprawie ukorzeniania róz. Róza bicolor ,która starałm sie ukorzenić dla Ciebie nie przyniosła rezultatów. Patyczki rózane zamist wypuscić korzonki zgniły. Przykro mi...
M
Serdeczności przesyłam Maria

Rodzinne włości
Awatar użytkownika
Mandragora
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 338
Rejestracja: 2015-02-08, 23:00

Re: Ukorzeniona róża w wazonie- co dalej?

Post autor: Mandragora »

Moja babcia ukorzeniała w ten sposób róże celowo - zawsze jej wychodziło, ale miała jedną zasadę ; pęd należało włożyć do butelki z barwionego szkła, najlepiej zielonego, i postawić w chłodnym miejscu . Podobno chodziło o dostęp odrobiny światła do korzeni, ale nie za wiele
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Ukorzeniona róża w wazonie- co dalej?

Post autor: Petrus »

Ja bym to wbił w ziemię i zostawił. Jak ma się ukorzenić to się ukorzeni.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Przemek85
Ekspert
Posty: 254
Rejestracja: 2010-02-02, 16:37

Re: Ukorzeniona róża w wazonie- co dalej?

Post autor: Przemek85 »

Jest duże prawdopodobieństwo, że pęd się ukorzeni, w tej chwili na zdjęciu jest nieco za długi. Trzeba go skrócić i przykryć szkłem lub folią. Oczywiście to może być tylko chwilowa reakcja pędu na wodę i może się okazać, że pęd uschnie. róże wielkokwiatowe trudno się ukorzeniają.
ODPOWIEDZ