Turkuć podjadek - jak z nim walczyć.

Nasi milusińscy - psy, koty, ptaki i inne zwierzęta w ogrodach.

Plaga

Postautor: smonika » 2009-04-26, 18:23

U mnie w tym roku plaga turkuci. Wypowiedziałam wojnę - znalazłam 3 gniazda i 5 dorosłych osobników złapały się do zakopanych kubeczków. Trochę mniej jest korytarzyków, ale moje pory zostały popodgryzane i muszę uzupełnić...
Najkrótszą drogą do zdrowia jest droga do ogrodu.
Awatar użytkownika
smonika
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca

mesurol

Postautor: smonika » 2009-05-02, 21:35

Rozsypałam mesurol dzisiaj rano. Do południa nic się nie działo. Dopiero około 15-tej zaczęły wyłazić turkucie - takie jak pijane. Nie wiem ile ich było bo ja poszłam z działki, ale jak wróciłam o 18 to znalazłam jeszcze 3 a sąsiad mówił, że ptaki miały ucztę...
Polecam i potwierdzam że środek pomimo że na ślimaki to na turkucie też działa.
Awatar użytkownika
smonika
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca

Postautor: smonika » 2009-05-03, 18:55

Niedziela 13 - złapałam kolejne 3 podjadki.
Awatar użytkownika
smonika
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca

Postautor: piotrunio » 2009-05-07, 12:20

Pozwolę sobie przyłączyć się do tego tematu:

Grama pisze:Jest sposób.Wypróbowany i działa.Na trasie przelotowej turkuci,widać wyraźnie te kanaliki,wkop pusty słoik,powpadają w niego.Potem pozostaje powywozić je daleko,bo są pod ścisłą ochroną.Oczywiście ilość słoików dostosować do ilości kanałów-kilka powinno wystarczyć.
Pozdrawiam i ciekawa jestem,czy pomoże,daj znać.

Ja wpadłem na podobny pomysł, walcząc z kretem :mrgreen: . Odkopałem płytki korytarz, na jego trasie wkopałem wiadro plastykowe, wszystko ładnie udrożniłem i uklepałem , przykryłem deską i czekałem. Niestety, świnia ,nie chciał się złapać ... Po pewnym czasie, drogą analizy i dedukcji, zmieniłem taktykę. Wkopane wiadro wykorzystałem jako pudło rezonansowe, umieściłem w nim małą kolumnę od wieży HF, i codziennie o 5 rano o porze łowów mojego przyjaciela puszczałem zespół BOYS :lol: . Po tygodniu nie zauważałem już śladów obecności krecika ... Ale uwaga, na Bayer Ful nie reagował :mrgreen: !
TO JA, POGROMCA KRETÓW :)), a tu troszkę komerchy: Doniczki i nie tylko - Dolandia.pl
Awatar użytkownika
piotrunio
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować

Postautor: larix » 2009-05-08, 21:18

Czy stosując Mesurol sypiecie "po całości" czy w norki ?
larix
Witamy na forum!
Witamy na forum!

mesurol

Postautor: smonika » 2009-05-09, 20:46

Ja rozsypałam po całości i wkoło wszystkich pomidorów (bo na nich najbardziej mi zależało). Wystarczy dosłownie kilka granulek. Gniazda nie chciało mi się szukać, zresztą opłaciło się bo do tej pory jestem szczęśliwym killerem 23 turkuci :-D (nadmieniam że poszły na ryby) :mrgreen:, a wygląda na to że jeszcze nie koniec bo po każdym podlaniu grządek jakiś wychodzi....
Awatar użytkownika
smonika
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca

walka z turkociami !

Postautor: agnieszka172 » 2009-06-19, 12:20

witam
ja jestem pewnie rekordzistką w łapaniu turkoci w tamtym roku złapałam ich 170szt.
działkę mam wielkości 70m/2 wszyske pojemniczki po zużytym jogurcie margaryn itp.
myłam i wkopywałam w ziemie ,ale i tak ich wszystkich nie wyłapałam
w tym roku zrobiłam przerwe w uprawie działkę zasiałam łubinem bo podobno turkocie nie lubią łubinu i zastosowałam środki chemczne już złapałam 20szt
wkopałam też kubeczki
przyznam że ostatnio nie widzę nowych korytarzy
pozdrawiam wszystkich walczących z turkociami :lol:
agnieszka172
Witamy na forum!
Witamy na forum!

Postautor: piotrunio » 2009-08-26, 16:29

Agnieszko172, tyle turkuci na takiej działeczce ?!! :shock:
Ciekaw jestem, czy nie miałaś przy okazji tych szkodników inwazji wron? One to dopiero potrafią zrobić zamieczania. Pamiętam, jak na sąsiedniej działce ptaszyska te polowały na turkucie czy też jakieś pędraki, to jak okiem sięgnąć, nie było kawałka trawy - działka wyglądała jak po orce ... :cry:
TO JA, POGROMCA KRETÓW :)), a tu troszkę komerchy: Doniczki i nie tylko - Dolandia.pl
Awatar użytkownika
piotrunio
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować

turkucie

Postautor: ogi » 2009-09-14, 09:30

Dołączam do niepocieszonego grona forumowiczów obdarzonych niekononiecznie sympatycznym towarzystwem turkuci. Jako że tamat jest już dość rozwinięty dodam że u mnie występują glebie gliniastej, w minionych latach wykopywałem je w sąsiedztwie drzewek owocowych, w tym roku likwiduję pryzmę gliny powstałej z kopania stawu i ilość turkuci mnie przeraża, w ten weekend wykopałem 12 szt.
Jeśli ktoś z wędkarzy sumowych zainteresowany proszę pisać na pw.
Dotąd nie stosowałem żadnej chemii na swojej działce, czy mesurol nie ma wpływu na faunę i florę w środowisku wodnym, boję się o ryby w stawie.
Awatar użytkownika
ogi
Witamy na forum!
Witamy na forum!

portret dojrzałego turkucia

Postautor: ogi » 2009-09-14, 10:49

dołączam portret turkucia podjadka z mojego sąsiedztwa :shock:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/fc9 ... 557d0.html
Awatar użytkownika
ogi
Witamy na forum!
Witamy na forum!

Postautor: Darekkk » 2010-05-24, 18:25

A ja znalazłem sposób na turkucia. Miałem na działce plagę. Z powodu wielu działek sąsiadujących nie szło się go wyzbyć na stałe. Sposób sam się znalazł... Jaki to sposób...? Bardzo skuteczny.... Sprzyja ogródkowi.... Naturalny.... Co to takiego? Otóż pod moją altaną zadomowił się JEŻ!!! Skutecznie rozprawia się z turkuciami co noc i od około dwóch tygodni nie ma ich na mojej działeczce. A sąsiedzi się męczą kilka metrów dalej hahahaha
Co wy na to?
Darekkk
Witamy na forum!
Witamy na forum!

Re: Turkuć podjadek - jak z nim walczyć.

Postautor: RobsonHd » 2010-06-22, 17:30

erazm pisze:Turkuć podjadek to jeden z największych szkodników na naszych działkach i w ogrodach. Zjada korzenie roślin, podkopuje młode siewki i rozsady.
Ja od dłuższego czasu walczę z nim na działce. W ubiegłym roku upolowałem kilka tych szkodników długości 5 cm. Jednym ze śladów jego obecności oprócz zniszczonej roślinności są kanaliki pod powierzchnią ziemi wielkości małego palca i otwory w ziemi.
By nie stosować chemii walczę z nim wodą. Zalewam małym strumieniem wody (woda prawie kapie z węża) korytarz idący w głąb ziemi. Po około 2 – 3 minutach od rozpoczęcia zalewania wychodzi on powoli na powierzchnię. Łapię go wtedy szczypcami.
Turkuć podjadek wygląda tak http://tytusdezoo.republika.pl/xhtml/turkuc/turkuc.html http://www.ptaki.net/jesien04/photos/photo_11.php
A jak wy zwalczacie tego szkodnika u siebie? Interesują mnie też środki chemiczne stosowane pułapki, ... .
Witajcie -wiadomość tylko dla mieszkańców Bydgoszczy- Jestem wędkarzem- KUPIĘ TURKUCIE od 4cm do 7cm .Nawet 200sztuk po 50 groszy za sztukę- Dlaczego macie je zabijać ,ja wam zapłacę za żywego i sam po nie przyjadę -ale minimum 10szt i tylko żywe i tylko Bydgoszcz - A mieszkam Rondo Grunwaldzkie -tel 507492786 ale możesz odpowiedzieć tutaj na forum- Pozdrawiam Robson
RobsonHd
Witamy na forum!
Witamy na forum!

Postautor: RobsonHd » 2010-06-22, 18:49

Darekkk pisze:A ja znalazłem sposób na turkucia. Miałem na działce plagę. Z powodu wielu działek sąsiadujących nie szło się go wyzbyć na stałe. Sposób sam się znalazł... Jaki to sposób...? Bardzo skuteczny.... Sprzyja ogródkowi.... Naturalny.... Co to takiego? Otóż pod moją altaną zadomowił się JEŻ!!! Skutecznie rozprawia się z turkuciami co noc i od około dwóch tygodni nie ma ich na mojej działeczce. A sąsiedzi się męczą kilka metrów dalej hahahaha
Co wy na to?
Witajcie -Ja wkopywałem równo z ziemią słoiki i poprzecinane na pół plastikowe butelki po napojach -Wkopywałem na ścieżkach turkucia i tuż koło ścianki szklarni , inspektu i przy murku ogrodzenia .Teraz nie mam turkuci a okazuje się że są mi potrzebne, więc jak wyżej KUPIĘ TURKUCIE-Robson
RobsonHd
Witamy na forum!
Witamy na forum!

metoda na turkucia podjadka

Postautor: Anula24 » 2010-06-29, 19:49

Witam. Pracuję w sklepie ogrodniczym w Nowe Soli i znam środek, który skutecznie zwalcza turkucia, owy środek nazywa się ,,Ślimax''. Jest to środek zwalczający ślimaki ale także działa na turkucia mimo iż na opakowaniu nie jest napisane, że zwalcza turkucia. Ale nasi klienci, którzy się u nas zaopatrują w ten środek bardzo chwalą sobie, że ten preparat działa rewelacyjnie na tego szkodnika a także na ślimaki ze skorupą i bez. Pozdrawiam
Anula24
Witamy na forum!
Witamy na forum!

Postautor: Odstraszacze » 2010-07-20, 21:02

Ja także próbowałem różnych sposobów w walce z turkuciem, ale niestety bez rezultatu. Macie może jeszcze jakieś sprawdzone sposoby na to jak można się go pozbyć?
Odstraszacze
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca

PoprzedniaNastępna

Wróć do Zwierzaczki w ogrodzie