Tuje - rozmnażanie, źródło matriału, inspekt

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
slimax
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-09-15, 20:56

Tuje - rozmnażanie, źródło matriału, inspekt

Post autor: slimax »

Witam wszystkich!
Mam parę pytań dotyczących rozmnażania żywotników szmaragd.
Kupiłem tydzień temu 5szt o wysokości około 150cm, były to wykopane z ziemi rośliny.
Podsypałem torfu, solidnie podlewam, na wierzch dałem włókninę aby nie wyschły.
Mam teraz plan taki aby je trochę oskubać i zrobić z nich sadzonki.
To oskubanie z tego co czytałem powinno im nawet trochę pomóc bo korzenie zostały uszkodzone przy przesadzaniu?
W tamtym roku próbowałem rozmnożyć około 300szt brabanta w mieszkaniu - niestety 3 się ukorzeniły ale i tak padły:(
Teraz chciałbym zrobić inspekt na działce i w nim lekko wkopać sadzonki.
Mam pytanie o szczegóły jak go wykonać? Mam ziemie na działce słąbą. 30-50cm a pod nią piasek.
Dokopałem się do piasku, zmieszałem go z torfem odkwaszonym i do doniczek, doniczki ułożyłem w tym dołku i tak planuje to zrobić, na zimę przykryć gałązkami sosnowymi, może trochę kory...
Mam ukorzeniacz do półzdrewniałych, ale kupie chyba AB do iglaków (porażka w tamtym roku)
Czy lepiej robić sadzonki w doniczkach (późniejsze łatwiejsze przenoszenie) czy lepiej bez (więcej wody, cieplej?)
Mam działkę dość daleko i raz na dwa dni mógłbym podlewać, ewentualnie na początku raz dziennie.
z racji tego że będą wkopane jakieś 30cm będą zacienione (i tak są pod drzewem) i będą miały bardziej wilgotno?
Czy i gdzie popełniam błąd/błędy?
Mam doniczki p9, piasek na działce bardzo drobny.
Kupiłem też przy pierwszej próbie środek grzybobójczy Topsin M 500 SC, zapobiegawczo nim prysnąłem sadzonki, może dlatego padły? Na opakowaniu nie ma wyliczonych iglaków :(
Z góry dzięki za pomoc, nie che kolejny rok przegrać walki :)
Awatar użytkownika
Daniel-ogrodnik
Ekspert
Posty: 69
Rejestracja: 2009-10-13, 14:41

Post autor: Daniel-ogrodnik »

Do rozmnażania iglaków trzeba naprawdę dużej ilości cierpliwości, mi ukorzeniają się około 9 miesięcy. Gdy robie zrzezy wiosną zdarza się, że ukorzenią się po miesiącu. W mieszkaniu raczej nigdy ci nie wyjdzie, za suche powietrze. Z inspektem to dobry pomysł. Polecam poszukać gdzieś stare okna używane (ja znalazłem dużą ilość na wysypisku śmieci za grosze) i obudować dół który wykopałeś deskami a na to położyć okna. Najlepiej zrzezy sadzić do skrzynek a dopiero potem do p9. Tak Topsin się stosuje.
Życzę dużo cierpliwości i sukcesów. Może jeszcze dodam, że iglakiem który najszybciej mi się przyjmuje jest Żywotnik "Teddy" (2 tygodnie) więc może polecam z nim spróbować najpierw.
ODPOWIEDZ