Tuje czernieja

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
Dawson77
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2015-07-06, 15:09

Tuje czernieja

Post autor: Dawson77 »

Witam
Od pewnego czasu moje tuje zaczęły czernieć, otóż na łodygach i liściach pojawiło się to czarne coś :-( . Od razu zaznaczę ze nie posiadam ani psa ani kota. Nie wiem czym to paskudztwo usunąć, poprosze o rady, z góry dziękuje.
Załączniki
IMG_1891.JPG
IMG_1881.JPG
IMG_1859.JPG
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Tuje czernieja

Post autor: rafaloku »

Ups... bo uszkodzenia od psiego moczu to było pierwsze moje przypuszczenie :roll:

Może być to zatem czarny nalot grzybów sadzakowych, które rozwijają się na rosie miodowej wydalanej przez żerujące szkodniki, takie jak mszyca lub misecznik tujowiec. Mszyce to bezskrzydłe pluskwiaki, z reguły grupują się na pędach w dużych skupiskach, nie sposób je przeoczyć. Misecznik to takie owalne, czerwone lub brązowe tarczki na pędach. W czerwcu mogły żerować samice, zaś od lipca - larwy, które wykluły się ze złożonych przez samice jaj. Zdjęcie samic misecznika znajdziesz przy artykule w naszym poradniku: Szkodniki na tujach - misecznik tujowiec i miodownica cyprysikowa

W przypadku mszyc, często ten czarny nalot pojawia się gdy szkodników już nie ma, czarne grzyby sadzakowate nadal rozwijają się na pozostawionych przez mszyce odchodach. Warto rośliny spłukać silnym strumieniem wody (lub poczekać na deszcz) i tylko obserwować czy mszyce wrócą.

W przypadku misecznika zwalczanie jest konieczne, gdyż widocznych uszkodzeń mogły dokonać samice, a niebawem wyklują się larwy.

Do zwalczania misecznika tujowca, a także mszyc, nadaje się preparat Fastac 100 EC, którym powinieneś rośliny dokładnie opryskać. Więcej w naszym poradniku: Fastac 100 EC - zastosowanie, dawkowanie, cena

Jeżeli unikasz "chemii" w ogrodzie, oba te szkodniki możesz też zwalczać środkiem naturalnym Agricolle. Jak go używać też przeczytasz w naszym poradniku: Agricolle koncentrat i spray - jak działa, gdzie kupić

Napisz proszę czy poza tym czarnym nalotem udało Ci się zaobserwować któregoś z w/w szkodników i czy oprysk pomógł ;-)
Rafał
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Tuje czernieja

Post autor: Petrus »

Standardowo to objawy obsikania przez zwierzę, ale takie objawy również daje choroba grzybowa...głównie przez nieprawidłowe podlewanie lub zalewanie korzeni tuż po posadzeniu ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Dawson77
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2015-07-06, 15:09

Re: Tuje czernieja

Post autor: Dawson77 »

Tuje zostały posadzone 3 lata temu a objawy pojawiły się około dwóch miesięcy temu i raczej na pewno nie jest spowodowane to nieprawidłowym podlewaniem lub zalewaniem korzeni. Na razie spryskałem je Fastaciem 100 ec jak zalecił kolega u góry i czekam na rezultaty, szkodników żadnych nie dostrzegłem . Dziwne jest to ze objawy są tylko na tujach golden globe
ODPOWIEDZ