Tuje - brązowienie, usychanie, choroby

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
WojoMc
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2013-06-25, 14:05

Tuje - brązowienie, usychanie, choroby

Post autor: WojoMc »

Witam

Na początku maja zasadziliśmy Thuje niestety wygląda na to że usychają.
Tydzień temu podsypałem nawozem z magnezem nie wiem czy pomogło chyba jeszcze za wcześnie.

Czytałem że częste podlewanie pomaga ale w zasadzie od maja było wyjątkowo mokro.

Nie wiem czy thuja nie opadła trochę pod ziemie z tego powodu czy nie jest za głęboko.

Nie wiem czy takie usychanie to po prostu okres adaptacji czy te drzewka już umierają, załączam parę zdjęć.

Będę wdzięczny za pomoc
Załączniki
tuje-galazki.jpg
tuje-galazki-2.jpg
tuje-galazki-3.jpg
Awatar użytkownika
54Dawid
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2013-05-15, 20:12

Re: usychające Thuje

Post autor: 54Dawid »

Witaj :->

Nawóz im raczej nie pomoże bo w pierwszym roku po posadzeniu nie wolno stosować nawozów :-/ ponieważ nie pomoże im to tylko zaszkodzi. Zalecane jest tylko regularne podlewanie aby drzewka mogły sie dobrze ukorzenić, bardziej intensywne podczas długotrwałych okresów susz. Możliwe też że za późno je posadziłeś bo powinno sie sadzić w kwietniu o ile się nie myle.

Drzewka były kopane czy w doniczkach ? Ze szkółki czy z marketu ?

Pozdrawiam ;-)
WojoMc
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2013-06-25, 14:05

Re: usychające Thuje

Post autor: WojoMc »

No wiem właśnie ale od maja było bardzo dużo deszczu stwierdziłem że nie trzeba podlewać więcej.
Drzewka były z doniczek ze szkółki, sprzedawca twierdził że zawsze się przyjmują.
Czy może to być grzyb? Jest jeszcze jedna możliwość 2 tygodnie temu przeszedł duży grad może to jest powód?
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: usychające Thuje

Post autor: rafaloku »

Podobnie mam z moimi tujami na tarasie. Żyją z tym od dwóch lat. Jeśli dobrze widzę na Twoich zdjęciach to brązowieją końcówki pędów i potem pewnie idzie to w głąb? Ale zaczyna się od brązowienia końcówek gałązek? Może być to zamieranie pędów drzew i krzewów iglastych powodowane przez grzyba Pestalotiopsis funerea. Rozwojowi choroby sprzyjają niewłaściwe warunki uprawy, w Twoim przypadku mogło być to przesadzenie roślin w wyniku czego nieco zostały osłabione. Mogły też być zarażone od innych roślin w szkółce/sklepie. Czasem chyba też sprzedawcy utrzymują rośliny w dobrym stanie stosując jakieś opryski, jak przyniesiemy to do siebie to zaraz po posadzeniu zaczyna chorować.

Na moich thujach tę chorobę zidentyfikował kiedyś Grzesiek, wątek jest tutaj: tuje - problem z gałązkami (porównaj sobie zdjęcia).

Do oprysków Grzesiek zalecił Bravo i Topsin M 500 SC. Niestety obecnie Bravo jest już wycofane. W moich materiałach inf. znalazłem inny środek Folpan 80 WG. Niestety nie wiem czy jest dostępny w małych opakowaniach, do zastosowań amatorskich. Nigdy go nie używałem.

Natomiast Topsin M 500 SC bez problemu dostaniesz w niewielkich opakowaniach, taki prod. np. Target (polecam, wielokrotnie chwalony na naszym forum). Wg mnie warto by opryskać dwoma fungicydami naprzemiennie ale może i sam Topsin wystarczy. Tu mam rozbieżne informacje bo jedna z moich książek mówi aby pryskać dwoma środkami naprzemiennie, a w innej jest napisane żeby wybrać tylko jeden. Myślę, że bezpiecznie możesz opryskać Topsinem naprzemiennie z naturalnym Bioczosem lub Biosept Active.

Ja niepokornie nie posłuchałem Grzesia, bo na tarasie ze względu na małe dzieci nie chciałem stosować "chemii" i spróbowałem opryskać EM'ami (efektywne mikroorganizmy). Tuje odzyskały wigor ale w kolejnym roku brązowienie końcówek pędów powróciło. Także myślę w ogrodzie lepiej nie ryzykować i nie ciągnąć tego, tylko potraktować Topsinem a potem zapewnić tujom dobre warunki wzrostu. Po zakończeniu oprysków, jeżeli pomogą, warto rośliny wspomóc też mikoryzą do tui. Bardzo wspomaga wzrost roślin i uodparnia je na gorsze warunki wzrostu. Tylko aby grzybnia się rozwijała, nie wolno już potem pryskać środkami grzybobójczymi, a zatem mikoryzę polecam po wyleczeniu. Powinna dać pewność, że choroba nie wróci, a tuje będą zdrowo rosły.

Aha, kurację oczywiście rozpoczynamy od wycięcia zbrązowiałych pędów. Z nich i tak już nic nie będzie, a sprzyjają rozprzestrzenianiu się choroby. Tuje wypuszczą nowe gałązki w ich miejsce.

Więcej w naszym poradniku: Dlaczego tuje żółkną i usychają? 3 częste przyczyny!
Rafał
Bern0987
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2014-08-13, 11:31

tuja- brązowienie igieł

Post autor: Bern0987 »

Witam
Chciałbym zwrócić się z prośbą o poradę. W ogrodzie mam posadzone tuje, ostatnio zauważyłem, że na niektórych egzemplarzach brązowieją igły, ale tylko w niektórych miejscach. Tuje są codziennie podlewane i były nawożone. Nie wiem co jest tego przyczyną. Co mogę zrobić, żeby je uratować? Proszę o pomoc. :/
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: tuja- brązowienie igieł

Post autor: rafaloku »

Przyczyn może być wiele - od szkodników, poprzez choroby po niewłaściwą pielęgnację. Potrzebne zdjęcia, w tym zbliżenia gałązek oraz dokładny opis tego co się dzieje, np. czy brązowieją od wewnątrz czy na zewnątrz, u dołu czy u góry, czy coś jeszcze widać. Przyda się też informacją jaką masz odmianę, jeśli pamiętasz.

Tymczasem polecam na forum: Brązowiejące końcówki gałązek thuji oraz w naszym poradniku - Tuje - choroby grzybowe, brązowienie igieł tui
Rafał
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: tuja- brązowienie igieł

Post autor: Petrus »

Witaj. Żywotników w pierwszym roku nie nawozimy żadnymi nawozami. Rośliny muszą się solidnie ukorzenić i rozbudować system korzeniowy. Ważne jest aby ziemia była wilgotna.
Ogólnie małe fragmenty łusek mogą czasem zbrązowieć i odpaść i jest to naturalna sytuacja. :-> Jeżeli natomiast dzieje się to systematycznie to może to być efekt braku magnezu.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Bern0987
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2014-08-13, 11:31

Re: tuja- brązowienie igieł

Post autor: Bern0987 »

Witam

Igły brązowieją od wewnątrz, na całej długości. Nie są to iglaki tegoroczne, są co najmniej 2-letnie. Jeżeli chodzi o odmianę to jest to tuja pospolita. Poniżej załączam zdjęcia.
Załączniki
Zdjęcie752.jpg
Zdjęcie753.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: tuja- brązowienie igieł

Post autor: Petrus »

Witaj. Nazwy Thuja pospolita nie ma. Jest to najprawdopodobniej żywotnik zachodni, może odmiana tuja Brabant - najbardziej popularna. Jeżeli brązowieją od środka może to być choroba grzybowa, przenawożenie, susza lub przelanie.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Bern0987
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2014-08-13, 11:31

Re: tuja- brązowienie igieł

Post autor: Bern0987 »

Suszę i przelanie możemy wykluczyć. Skłaniałbym się raczej do choroby grzybiczej. Proszę o informację jakimi środkami można to zwalczyć.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: tuja- brązowienie igieł

Post autor: Petrus »

Ja na choroby grzybowe stosuje Topsin M 500 SC. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
basikos
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2014-08-30, 13:58

tuje kórnik 'rdzewieją' na potęgę :(

Post autor: basikos »

Proszę o pomoc, ponieważ przygodę z ogrodem zaczęłam dopiero w tym roku. Posadziliśmy w maju 30 tui kórnik 1,5m. do tej pory były piękne, nic się nie działo. wypadły 3 ale to wina wylewającej się wody z rynny - po prostu przegniły korzenie. ale od jakiś 2 tygodni zaczynają żółknąć od środka - duża większość egzemplarzy - a teraz to już chyba kolor rdzy. poniżej zdjęcia drzewek w całości oraz zerwanych gałązek od góry i od dołu. Zaznaczę, że gałązki są raczej elastyczne, nie kruche.
będę ogromnie wdzięczna za pomoc!
Załączniki
zdjecie_1 (3).JPG
zdjecie_2 (3).JPG
zdjecie_3 (2).JPG
zdjecie_4.JPG
zdjecie_5.JPG
basikos
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2014-08-30, 13:58

Re: tuje kórnik 'rdzewieją' na potęgę :(

Post autor: basikos »

Witam,

dziękuję za odpowiedź. Były to drzewka wykopywane z ziemi - bryły korzeniowe owinięte były 'włókniną' (nie wiem jaka jest prawidłowa nazwa). Kupione w centrum ogrodniczym przez panów którzy wkopywali nam drzewka - niestety współpraca nasza już została zakończona. Twierdzili że drzewka z dobrej hodowli, czy tak było nie wiem, po prostu się na tym nie znam :(
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: tuje kórnik 'rdzewieją' na potęgę :(

Post autor: Danka »

Wydaje mi się, że drzewka odchorowują przesadzanie. Takie duże okazy potrzebują sporego podlewania ale możesz zrobić im oprysk grzybobójczy.
Bern0987
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2014-08-13, 11:31

Re: tuja- brązowienie igieł

Post autor: Bern0987 »

Dzięki za informacje, na pewno udam się do sklepu ogrodniczego i zakupie ten środek. Petrus, czy ten środek u Ciebie działa ?
ODPOWIEDZ