Tuja - pielęgnacja, uprawa, przycinanie, podlewanie

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
Awatar użytkownika
aleksandra
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 96
Rejestracja: 2008-01-24, 12:39

Tuja - pielęgnacja, uprawa, przycinanie, podlewanie

Post autor: aleksandra »

Dwa lata temu kupilam tuje-to jakas najtansza odmiane/brazowieje mi troche w zimie/.Kupilam tzw metrowke i posadzilam sobie przed domem.Chce aby moje tuje byly geste i wysokie/mja chronic przed halasem i kurzem ulicznym/.Nie wiem,czy powinnam je podcinac na wierzcholkach/a jesli tak to kiedy to sie robi i ile sie powinno sciac/ i czy sa jakies odzywki dla tuji aby je wzmocnic i przyspieszyc przyrost?.Bede wdzieczna za informacje.Pozdrawiam
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Niektóre odmiany tui przebarwiają się w zimie na brązowo i jest to naturalne :-D , ciąć najlepiej wiosną a co do wysokości to zależy od indywidualnych upodobań ;-)
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Aleksandro przebarwianie się tui w okresie zimowym jest naturalnym zjawiskiem. Tuje nie potrzebują dużego nawożenia z tego względu, że nie zrzucają liści na zimę i wiosną nie potrzebują odbudowywać masy liściowej. Mimo że należą do iglastych, to nawozić najlepiej jest raz do roku wiosną saletrzakiem dolomitowym. Nie stosujemy tradycyjnych nawozów do roślin iglastych, ponieważ zakwaszają glebę, a tuja w warunkach naturalnych rośnie na glebach wapiennych i takie warunki glebowe trzeba jej stworzyć w ogrodzie. Cięcie wykonujemy w celu uzyskania ładnego pokroju rośliny, najlepiej ciąć na młodych przyrostach dwa razy do roku, wiosną i wczesną jesienią. Sposób uprawy tui oparty i sprawdzony na wieloletnim doświadczeniu w uprawie moich kilkunastu tui.
Ewa-Maria

Re: tuja

Post autor: Ewa-Maria »

aleksandra pisze:Dwa lata temu kupilam tuje-to jakas najtansza odmiane/brazowieje mi troche w zimie/.Kupilam tzw metrowke i posadzilam sobie przed domem.Chce aby moje tuje byly geste i wysokie/mja chronic przed halasem i kurzem ulicznym/.Nie wiem,czy powinnam je podcinac na wierzcholkach/a jesli tak to kiedy to sie robi i ile sie powinno sciac/ i czy sa jakies odzywki dla tuji aby je wzmocnic i przyspieszyc przyrost?.Bede wdzieczna za informacje.Pozdrawiam
Po każdej zimie należy wykonać cięcie polegające na usuwaniu połamanych i suchych gałązek a co 2 lata wykonuje się cięcie formujące.

Do iglaków są specjalne nawozy do nawożenia wiosenno-letniego (jego skład zapewnia dynamiczny wzrost roślin) i nawożenia jesiennego w czasie ograniczonego zapotrzebowania na niektóre składniki pokarmowe.
Najlepsze są nawozy wieloskładnikowe bo zawierają składniki powstrzymujące brązowienie igieł tui.
Pierwszy raz nawozi się w momencie rozpoczęcia wiosennej wegetacji.
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

Ja mam jako żywopłot od strony sąsiada od 5 lat tuje "Brabant". Przycinam je nożycami elektrycznymi na wysokości i po bokach. Robię to dwa razy w roku kwiecień i lipiec- sierpień. Nigdy nie należy robić cięć po miesiącu sierpniu, gdyż możemy w ten sposób doprowadzić do przemarzania pędów. Nie przesadzaj z nawożeniem. Wystarczy podsypać nawozu wiosną.
Jak podają: "...Nawożenie organiczne i mineralne rozpoczynamy wiosną i kontynuujemy do lipca. Późniejsze dostarczanie nawozów, zwłaszcza azotowych, zwiększa ryzyko przemarzania w czasie chłodów...".
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
aleksandra
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 96
Rejestracja: 2008-01-24, 12:39

Post autor: aleksandra »

Erazmie,masz przepiekny "plot"z tuii.Jest sliczny,oby i mnie sie kiedys udalo osiagnac cos takiego :-? Dziekuje za cenen informacje
Awatar użytkownika
aleksandra
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 96
Rejestracja: 2008-01-24, 12:39

Post autor: aleksandra »

A mam jeszcze jedno pytanie-czy macie moze juz jakies psrwdzone srodki do nawozenia tuii?Wiem,ze tych preparatow jest masa w marketach i sklepach ogrodniczych-ale moze sprawdzone by mi ulatwily sprawe.Z gory dziekuje
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

Wszystkie nawozy do iglaków są dobre (drogich nie warto kupować). Ja od trzeciego roku po posadzeniu przestałem je nawozić i tylko podlewam wodą raz w miesiącu (chyba, że są opady deszczu). A i tak bez nawozu rosną jak "oszalałe". Nie nadążam z cięciem.
Słyszałem, ze dobry jest Substral "100 dni" do iglaków.
Ja stosowałem wieloskładnikowe mieszanki jak Azofoska, Fruktus czy też Polifoska i to tylko wczesną wiosną.
Awatar użytkownika
aleksandra
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 96
Rejestracja: 2008-01-24, 12:39

Post autor: aleksandra »

Bardzo Wam dziekuje za pomoc.Spisalam sobie wszystko do mojego notesu-w poniedzialek ruszam na zakupy
Awatar użytkownika
aleksandra
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 96
Rejestracja: 2008-01-24, 12:39

Post autor: aleksandra »

Erazmie-jedna rzecza mnie zdziwiles-tym,ze swoje tuje podlewasz TYLKO raz w miesiacu?!Ja zwykle w lecie robie to codziennie.Moze przez to,moje iglaczki troche wolniej rosna i nie sa takie bujne?!
Awatar użytkownika
aleksandra
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 96
Rejestracja: 2008-01-24, 12:39

Post autor: aleksandra »

I jeszcze jedno pytanie-Kochani,czy te czesci ktore mi zbrazowilay przez zime ,powinnam usunac?
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

Jak możesz daj zdjęcia "iglaczków" i zbliżenie miejsca zbrązowień. Za często nie można podlewać. Jak piszesz masz je już 2 lata i dobrze sie ukorzeniły. Jak jest za duża wilgoć to korzenie każdego drzewa i krzewu ozdobnego będą gniły.
Awatar użytkownika
Avelina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 398
Rejestracja: 2008-02-05, 22:12

Post autor: Avelina »

Jesienią ubiegłego roku posadziłam sobie sześć małych (ok 30cm wysokości) Tuji Szmaragd i z ciekawością czytam Wasze informacje o pielęgnacji i przycinaniu. Jak na razie zimę dobrze przetrwały.
Awatar użytkownika
hanna mia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2008-02-24, 23:33

Post autor: hanna mia »

Jesli chodzi o podlewanie tuji, to moje tuje byly podlewane tylko pierwszego roku po wysadzeniu na jesieni, mam pare gatonkow, okolo 100 sztuk wszystkiego (przede wszystkim sluza jako zywoplot) i jeszcze zadna tuja mi nie wyschla.
mia
Awatar użytkownika
aleksandra
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 96
Rejestracja: 2008-01-24, 12:39

Post autor: aleksandra »

Coz,troche mi teraz glupio,bo ja do tej pory w lecie,gonilam do kazdej mojej tui z podlewaczka i dokladnie ja podlewalam-wydawalo mi sie wtedy ze skoro tak sloneczko grzeje to moga mi pasc.O rany,ale teraz mi jest wstyd :oops: Ale dobrze ze mi uswiadomiliscie ;-) co i jak,dziekuje :-D
Serdecznie pozdrawiam.Aleksandra
ODPOWIEDZ