Trawnik - przygotowanie podłoża

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
magdalena
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 22
Rejestracja: 2008-10-06, 15:09

Trawnik - przygotowanie podłoża

Post autor: magdalena »

Witam Serdecznie!!
Jestem młodą działkowiczką ze starą działką. Od miesiąca robimy na niej generalne porządki, od wyrzucenia bardzo starej altanki do postawienia nowej; od wyrzucenia starej siatki ogrodzeniowej do postawienia nowego płotka.
Przy wszystkich tych zmianach stary trawnik, który dwa lata temu założyliśmy (przekopaliśmy cały teren, prawie wyrównaliśmy i posialiśmy trawę) troche się popsuł. Proszę o radę jak najprościej wyrównać teren?? Co z resztkami starej trawy?? Czy użycie glebogryzarki coś pomoże?? Czy może samemu przekopać działkę ( ale to ok 200m2)??Czy robić to teraz czy poczekać do wiosny?? Co z miejscem po starym domku pod ktorym jest zwykły piach??
Bardzo dziekuję za wszystkie porady!!
Pozdrawiam, Magda.
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Witam kolejnego ogrodomaniaka :-D Myślę, że z pracami nad trawnikiem lepiej poczekać do wiosny ;-)
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
magdalena
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 22
Rejestracja: 2008-10-06, 15:09

Post autor: magdalena »

a co myslisz o trwnikach w rolkach,ktore podobno wystarczy rozwinąć i czekać aż się zakorzeni, ale niestety jest drogi??
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Widziałam efekty u znajomych, wyglądają ładnie i spisują się nieżle, ale podłoże musi być również przygotowane ;-)
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Tak jak radzi Piwonia z założeniem nowego trawnika lepiej poczekać do wiosny a teraz zająć się przygotowaniem terenu. Piach spod starej altanki lepiej usunąć, bo nawet trawnik z rolki nie będzie na min rósł. Będzie zbyt szybko wysuszała się darnia.
magdalena
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 22
Rejestracja: 2008-10-06, 15:09

Post autor: magdalena »

czyli jak przygotować?? Glebogryzarka, wybranie starej trawy i chwastów a potem wyrównanie terenu i czekanie do wiosny z posianiem trawy?? A jakieś nawozy to kiedy?? Czy coś jeszcze da się teraz zrobić??
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Nie jestem fachowcem ale powiem co ja bym zrobił. Usunął starą darń, dał nawóz jesienny, wyrównał teren i czekał do wiosny. Wiosną usunął chwasty, które by się pojawiły i wysiał nową trawę a potem ją zasilił nawozem wiosennym by dobrze rosła. Lub po usunięciu trawy i rozsypaniu nawozu poczekał z wyrównaniem i sianiem do wiosny, by ziemia odpoczęła.
Awatar użytkownika
Monisia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 325
Rejestracja: 2008-01-24, 19:00

Post autor: Monisia »

Witaj.
Jeśli poprzednio nie przygotowaliście gruntu pod trawnik porządnie, to jest teraz do tego okazja. Na pewno nie ma sensu teraz siać trawy (choć wiem, że niektóre firmy zajmujące się zielenią miejską tak robią). Według mnie powinniście zerwać starą darń i wybrać chwasty. Przekopać i jednocześnie dodać na całej powierzchni piasek spod altanki (rozluźni świetnie glebę) i wyrównać. Wiosną jeszcze raz wyrównać i zwałować. Dopiero wówczas siać trawę.
Nie bardzo rozumiem sens dawania nawozu na przekopany teren, uważam, że nawóz spokojnie można będzie dać późną wiosną na trawnik.

Oczywiście nie jestem fachowcem, ale tak bym się zabrała do tej pracy.
Pozdrawiam - Monika
Amatorka...z sercem do roślin!!!
magdalena
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 22
Rejestracja: 2008-10-06, 15:09

Post autor: magdalena »

Bardzo dziekuję za wszystkie wskazówki!! Jestem pewna, że każdy z was ma piękny trawnik bez względu na to jak to zrobił!!!

przemyślimy razem z mężem wszystkie propozycje i zabieżemy się do pracy, bo już niedługo zima!!!

Pozdrawiam wszystkich, Magda.

P.S. Jeśli ktos jeszcze ma jakieś sugestie, to dziękuję chętnie się zapoznam.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Nawóz jesienny na przekopany teren po to, by wzbogacić glebę w składniki mineralne. Jeśli wcześniej na terenie rosła trawa to ziemia może być uboga, a poza tym nawozy jesienne zazwyczaj są wolno rozpuszczalne i do wiosny (aż nie zmarznie i rozmarznie ziemia) powoli będą przenikać do gleby. Wiosną nawóz "wiosenny" z azotem, który przyspiesza wzrost roślin. Takie jest moje rozumowanie co do nawożenia.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
anabell
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 19
Rejestracja: 2008-04-05, 21:29

Post autor: anabell »

a wiec przyszla wiosna...prawie...i co teraz z trawnikiem?Przeprowadzilam sie do domu ze starym trawnikiem.W niektorych miejscach ziemia przeswituje spod trawy ale w niektorych sucha trawa jest tak gesta jak szczotka ryzowa.Co poradzic? jak sie za to zabrac by miec ladny zielony trawnik? Poki co zgrabilam gestymi grabiami troche suchej trawy, co czynic?Prosze o porade dla laika.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Dobre rady znajdziesz w Poradniku http://poradnikogrodniczy.pl/trawnik.php
magdalena
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 22
Rejestracja: 2008-10-06, 15:09

Post autor: magdalena »

Witam na wiosnę!!

My wysłuchalismy wszystkich rad i zrobiliśmy tak jeden weekend października glebogryzarka i ostre gryzienie i wybieranie starej trawy;
drugi weekend wyrównywanie i utwrdzanie specjalną stopą; do wyrównania terenu dostaliśmy sporo kompostownika od sąsiada;
A w ostatni weekend pażdziernika (w myśl, że niektórzy mówią, iż trawę sieje się do konca pażdziernika...) posialismy trawę!!

Dosyć długo było ciepło i zanim spadł pierwszy śnieg zobaczylismy kielkującą śliczną nową trawkę!! Teraz kiedy stopniał zastanawiamy się jak ja wzmocnić i czy już dosiewać nową??
Każdy słoneczny dzień działa na naszą korzyść!!!

A jako laik laikowi mogę poradzić albo zacząć od początku, tzn. zacząć z nową trawką lub próbować zasilić tą co jest i dosiac nową w prześwity.

Pozdrawiam, Magda
Awatar użytkownika
anabell
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 19
Rejestracja: 2008-04-05, 21:29

Post autor: anabell »

przeczytalam to co polecil piotrek, dzieki za rady od magdaleny.
z tego co zrozumialam, musze wyczesac stara trawe , poprzekluwac ja czyms by wpuscic powietrze a w kwietniu dosiac nowe nasionka. Tak?
magdalena
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 22
Rejestracja: 2008-10-06, 15:09

Post autor: magdalena »

No i już po wiosnie!!!

Trawka zakryta przez śnieg i znowu trzeba czekać na ocieplenie!!!

Pozdrawiam i do wiosny!!!
ODPOWIEDZ