Tarczniki i Confidor

Preparaty ochronne, ich zastosowanie, przygotowywanie rozcieńczeń, opryski.
Awatar użytkownika
Calpurnia
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 51
Rejestracja: 2012-07-21, 20:26

Tarczniki i Confidor

Post autor: Calpurnia »

Witam. Na gruboszu, badzo grubym i gęstym, znalazłam tarczniki. Chcę zastosować Confidor, bo akurat to mam w domu, ale doradzono mi również dodać coś do gleby - np pałeczki. Problem polega na tym,ze pałeczki są mało skuteczne. Czy mozna uzyć i pałeczek i Confidora jednocześnie? Czy sie nie "pogryzą"?
Dodam, że krzaczor jest bardzo stary i trudno mi będzie usunąć mechanicznie wszystkie tarczniki, mogę coś przegapić.
Żołtodziób.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Tarczniki i Confidor

Post autor: rafaloku »

Odkurzam temat ale może ktoś będzie miał podobne zagadnienie do rozwiązania...

Pałeczki doglebowe nie tyle są mało skuteczne, co na efekt ich działania trzeba poczekać nawet do kilku tygodni. To dlatego, że stopniowo się rozpuszczając uwalniają do gleby środek owadobójczy, ten zaś musi zostać pobrany przez korzenie roślin i krążąc z sokami rośliny dotrzeć do jej części, np liści, skąd pobiorą go szkodniki żerujące na roślinie, np. z sokiem wysysanym z liści. To trwa, tymczasem osoby stosujące pałeczki oczekują efektu natychmiastowego. Stąd chyba opinia o ich nieskuteczności.

Confidor natomiast działa na dwa sposoby. Niszczy szkodniki kontaktowo (gdy oprysk ma kontakt z ich ciałem), a także żołądkowo - dostaje się do rośliny i krąży w jej sokach przez okres nawet do 3 tygodni. Zabija szkodniki zatem również dostając się do ich układu pokarmowego z sokami rośliny na której żerują. Z tego względu nie ma sensu stosowanie dodatkowo pałeczek doglebowych, których działanie pokryło by się z tym drugim sposobem, w jaki działa Confidor.

Więcej o tym środku w naszym poradniku: Confidor 200 SL - zastosowanie, dawkowanie, cena

Polecam też proste domowe sposoby, choć niektóre z nich są pracochłonne:
Jak zwalczyć tarczniki? 3 domowe sposoby!
Rafał
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Tarczniki i Confidor

Post autor: Merghen »

Warto najpierw ściągnąć z rośliny tarczniki używając wacików lub płatków kosmetycznych zanurzonych w wodzie z płynem do naczyń (nie zaleca się używania środków kosmetycznych wielokrotnie tylko jednorazowo), potem zrobić oprysk (może być confidor, ja używam kohinor) i podlać, włożyć do folii malarskiej czy worka, w zależności od wielkości rośliny, i zostawić w tym opatrunku 24-48h. A następnie użyć pałeczek czy pastylek. Wtedy efekt będzie praktycznie 100%.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
ODPOWIEDZ