Szkodnik (przędziorek owocowiec)

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
aro
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 77
Rejestracja: 2008-09-20, 18:20

Szkodnik (przędziorek owocowiec)

Post autor: aro »

Witam, może ktoś z was wie, co to jest za szkodnik,najwięcej jest tego przy jabłoniach
przedziorek-owocowiec.jpg
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Moim zdaniem to przędziorek chmielowiec. Zwalczanie: Talstar 100 EC lub Rufast 150 EC
W necie znajdziesz dużo informacji na ten temat, choćby tutaj: Przędziorek chmielowiec - objawy, zwalczanie, domowe sposoby
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Aro napisz coś więcej o tym szkodniku, jaki jest duży, czy przypomina chrząszcza czy raczej pająka i jaki ma dokładni kolor czerwony czy bordowy.
aro
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 77
Rejestracja: 2008-09-20, 18:20

Post autor: aro »

Niewielki pajączek długośći do 0,5mm Bardziej czerwony niż bordowy, okrągły mam ich mase chodzących po ziemi Na drzewach zauważyłem małe pajęczynki i miejscami dziwny czerwony nalot na korze, szczególnie w wyższej parti drzewa
Awatar użytkownika
tengel27
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 899
Rejestracja: 2008-01-15, 19:29

Post autor: tengel27 »

Postawiłbym na to:
Przędziorek owocowiec
Na liściach pojawiają się liczne, drobne białawe plamki, które stopniowo brunatnieją. Z czasem brunatne liście zasychają i przedwcześnie opadają z drzew.

Przędziorek owocowiec, poważny szkodnik drzew owocowych, a najczęściej jabłoni i śliw, bywa czasem nazywany „czerwonym pajączkiem”, gdyż jest drobnym, ceglanoczerwono lub czerwono zabarwionym roztoczem. Jaja, nimfy i dorosłe przędziorka owocowca oglądane nieuzbrojonym okiem wyglądają jak drobne czerwone kropki rozmieszczone na pędach, gałązkach, liściach i owocach. Samice i samce mają długość ciała mniejszą niż pół milimetra. Gdy obserwujemy je na liściu za pomocą szkła powiększającego, wówczas możemy zauważyć, że ich ciało jest pokryte delikatnymi szczecinkami, osadzonymi prawie pionowo na jaśniejszych wzgórkach.
Późnym latem i jesienią, samice przystępują do składania jaskrawoczerwonych jaj zimowych, które bardzo różnią się od jaj letnich. Są kształtu cebulkowatego, nieco spłaszczone na wierzchołku, i co najważniejsze, są zaopatrzone w woskowy wyrostek (stylik), który pełni ważną rolę. Po złożeniu jaja na podłoże samica dba, aby jajo zostało dobrze do niego przymocowane i nie spadło. W tym celu przyczepia do stylika i podłoża 3-4 jedwabne nitki, które zabezpieczają jajo przed zwianiem z gałązki lub liścia.
Jaja zimowe są umieszczane na mniejszych gałęziach i pędach, w pobliżu pączków, na liściach, a nawet na owocach. Drzewo nie jest równomiernie obłożone zimowymi jajami. Jaja są liczniejsze na stronie południowej drzewa. Niekiedy jest tak dużo jaj na pędach, liściach i owocach, że te części rośliny uzyskują karminowe zabarwienie. Jaja zimowe są bardzo odporne na niskie temperatury i nawet muszą być przemrożone przez kilka dni, aby w przyszłości z nich mogły wylęgnąć się larwy. Tylko wyjątkowo silne mrozy niszczą jaja przędziorka owocowca. Giną one w temperaturze niższej niż -37oC!
W czasie wylęgu jajo pęka i w ciągu kilku minut wychodzi z niego larwa. Wylęg larw wiosną rozpoczyna się około połowy kwietnia, zanim zakwitną śliwy. Gdy przekwitną śliwy, wówczas ze wszystkich jaj wyszły już larwy. Po łagodnych zimach wylęg jaj może nastąpić nieco wcześniej. Larwy po opuszczeniu jaj zimowych mają zabarwienie jasnożółte lub zielonkawe. Przechodzą na młode liście i żerują. Z nich powstają nimfy, które po kilku dniach linieją w osobniki dorosłe. W okresie wegetacji możliwych jest 5-7 pokoleń przędziorka na śliwach, jabłoniach i innych drzewach.
Larwy, nimfy i dorosłe osobniki przędziorka owocowca wysysają soki z komórek liści drzew. Na liściach pojawiają się liczne, drobne białawe plamki, które stopniowo brunatnieją. Z czasem brunatne liście zasychają i przedwcześnie opadają z drzew. W wyniku intensywnego żerowania roztoczy zmniejsza się też liczba pąków kwiatowych, a później zawiązków owoców. Na drzewach silnie opanowanych przez przędziorka powstają drobne i kwaśne owoce. Przyrosty pni są mniejsze, a drzewka są bardziej podatne na atak innych szkodników i na przemarzanie zimą. Późne odmiany jabłoni są atakowane przez przędziorka owocowca silniej niż jabłonie owocujące wcześniej.

Zabieg zwalczania przędziorków preparatami z serii ABC należy wykonać wczesną wiosną, gdy z jaj zimowych wylęgają się larwy przędziorka owocowca. Później zabiegi powtarzamy, gdy na liściach stwierdzimy kolonie szkodnika. Pędy i młode liście należy dokładnie opryskać preparatem ABC przeciwko owadom na drzewach i krzewach owocowych AL lub ABC - przeciwko szkodnikom występującym na drzewach i krzewach owocowych - koncentrat EC.
Fragment tekstu wg "Szkodniki drzew i krzewów owocowych" autor: Prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz, SGGW, Katedra Entomologii Stosowanej Warszawa
Pozdrawiam,
Dawid

Zapraszam do mojego wiejskiego ogródka
aro
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 77
Rejestracja: 2008-09-20, 18:20

Post autor: aro »

Co wy na to ,tylko nie wiem czy jedno ma związek z drugim ?
przedziorek-owocowiec-jaja-fot-aro-forum-poradnikogrodniczy-pl.jpg
przedziorek-owocowiec-jaja--zimowe-fot-aro-forum-poradnikogrodniczy-pl.jpg
przedziorek-owocowiec-dorosly-osobnik-fot-aro-forum-poradnikogrodniczy-pl.jpg
aro
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 77
Rejestracja: 2008-09-20, 18:20

Post autor: aro »

Jeszcze to:
przedziorek-owocowiec-2-fot-aro-forum-poradnikogrodniczy-pl.jpg
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

To na pewno jest szkodnik wskazany przez Tangela. Te czerwone kuleczki na gałęziach to jego jaja.

Więcej w poradniku forum: przędziorek owocowiec - objawy, zdjęcia, zwalczanie w sadach
ODPOWIEDZ