Szklarnia i rodzaj osłon przed słońcem

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
ODPOWIEDZ
Izabelacz
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 57
Rejestracja: 2014-09-12, 22:49

Szklarnia i rodzaj osłon przed słońcem

Post autor: Izabelacz »

Witajcie
Zbudowałam sobie szklarenkę i już pomogliście mi w doborze położa pod pomidory- wielkie dzięki. Teraz proszę o poradę, jak uchronić rośliny przed poparzeniem słonecznym.
Szklarenka jest śliczna, ale nie osłonięta - stoi, dosłownie, na "patelni". Nie chciałabym chlapać jej wapnem, bo wygląda to strasznie. Gdzieś, kiedyś słyszałam, że można kupić żaluzje lub markizy do szklarni - funkcjonalne i estetyczne, ale nie mogę nic znaleźć ani w sklepach ogrodniczych, ani w internecie.
Może coś na ten temat wiecie, albo macie swoje sposoby na osłonę roslinek w szklarniach?
Zamierzam obsadzić tę szklarenkę roślinami, które w przyszłości osiągną wysokość ok 150 cm. Rośliny te chcę posadzić w odległości ok. 2-3 m od szklarni, co może częściowo uchronić ją przed słońcem, ale zanim rośliny te urosną minie kilka lat. I teraz nie wiem, czy dobrym wyborem jest pęcherznica, którą kocham i, która pierwsza przyszła mi do głowy.
Pomożecie? :hyhy:
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Szklarnia i rodzaj osłon przed słońcem

Post autor: Iga51 »

Izo, ja mam, również w pełnym słońcu, co prawda tunel foliowy, a nie szklarnię, ale żadne rośliny się nie "zaparzyły". Warunek jest jeden. W ciągu dnia, szklarnia musi być otwarta (drzwi, albo okno). Zamykać tylko na noc (w upalne lato nawet na noc nie zamykam), wcześnie rano otwierać. Nie musisz jej mocno obsadzać. Niech ma sporo światła. Szczególnie, że chcesz w niej uprawiać m.in. pomidory.
Izabelacz
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 57
Rejestracja: 2014-09-12, 22:49

Re: Szklarnia i rodzaj osłon przed słońcem

Post autor: Izabelacz »

Dziękuję Igo.

Jednak, zdaje mi się, że folia albo matowa pleksja (taką szklarenkę ma moja siostra) trochę chronią przed słoneczkiem, a tu... czyste szkło!
Myślę sobie, że wszystko wyjdzie w praniu.... Trzeba poobserwować i nauczyć się metodą prób i błędów. Ostatecznie uszyję zasłonki :rotfl:
Pozdrowienia:)
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Szklarnia i rodzaj osłon przed słońcem

Post autor: Iga51 »

Masz rację. Najlepiej samemu obserwować i się uczyć. A zasłonki mieć w pogotowiu, nie zaszkodzi.
Powodzenia.
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 788
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Re: Szklarnia i rodzaj osłon przed słońcem

Post autor: erazm »

Ja w upalne lato spryskuję dach tunelu foliowego wapnem.
Izabelacz
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 57
Rejestracja: 2014-09-12, 22:49

Re: Szklarnia i rodzaj osłon przed słońcem

Post autor: Izabelacz »

Witajcie,
Nie chcę chronić mojej szklarenki, pryskając ją wapnem.... Jestem estetką (chyba), więc postanowiłam rozwiązać problem inaczej. Na zewnątrz szklarenki posadziłam rośliny, krtóre kiedyś, za parę lat dadzą cień. Na razie wykombinowałam, że wokół szklarenki posadzę kukurydzę oraz słonecznik. Myślę, że zanim zaczną się upały, te trochę dadzą cienia. C0 Wy na to?
Załączniki
Zdjęcie1519.jpg
Awatar użytkownika
krysta
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 927
Rejestracja: 2013-10-20, 23:11

Re: Szklarnia i rodzaj osłon przed słońcem

Post autor: krysta »

Są jeszcze siatki cieniujące :)
ODPOWIEDZ