Szeflera drzewkowata

Tutaj umieszczamy prośby o identyfikację roślin.
ODPOWIEDZ
maniek
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2011-04-08, 15:00

Szeflera drzewkowata

Post autor: maniek »

Podoba mi się, co to?
Załączniki
roślina.jpg
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

To szeflera :)
maniek
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2011-04-08, 15:00

Post autor: maniek »

a można ją łatwo kupić w Polsce i hodować w domu (salonie?)
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Oczywiście. To bardzo znana roślina doniczkowa. Można zakupić ją w kwiaciarniach, centrach ogrodniczych, czasem zwykłych marketach itp. Oprócz odmiany pokazanej na zdjęciu jest jeszcze o biało-zielonych liściach. Średnio roślinka rośnie do 1,5m ale można ją czasem podciąć co sprzyja jej rozkrzewieniu. Liście zawierają trujące substancje. Duże okazy najlepiej wyglądają na podłodze (salon jak najbardziej) a mniejsze na szafkach, komodach itp. Nie powinny stać na parapetach - lubią stanowiska jasne, półcieniste. Temp. średnio ok. 15 st. bo przy niższych może gubić liście. Lubi spryskiwanie wodą (choć moja mama nigdy tego nie robi a roślinka ma się dobrze), wilgoć i słabe nawożenie. W necie znajdziesz wszystkie potrzebne informacje. Więcej: szeflera drzewkowata - pielęgnacja, rozmnażanie, choroby
maniek
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2011-04-08, 15:00

Post autor: maniek »

Wielkie dzięki! Jeszcze tylko, kończąc temat, chciałbym spytać czy mogłabyś mi polecić jakieś zbliżone wizualnie/gabarytowo rośliny do hodowli w salonie, a konkretnie chodzi mi o: wysokość 0,5-1,0m (nie licząc doniczki), okno mam od strony wschodniej, stać będzie na komodzie niedaleko parapetu (nie na podłodze), może być bez kwiatów, liście o ciekawym kształcie, raczej rosnąca na jednej łodydze i tworząca "kępę" powyżej (żadnych "trawiastych") ew. z gałązkami jak ta Szeflera, ale żeby nie była strasznie rozłożysta, nieszczególnie wymagająca jeśli chodzi o utrzymanie (jestem facetem), i żeby to nie był fikus :) Dzięki i przepraszam za OT.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Każda z roślin, których oczekiwania opisałeś, prędzej czy później się rozrośnie i stworzy bardzo okazałą rozrośniętą roślinę. Pokazana tu szeflera z czasem też stworzy okazałe szeroko rozrośnięte drzewko. Na zdjęciu widać młodą roślinkę, za dwa trzy lata to już będzie sporej wielkości roślina. Mógłbyś zakupić difebachię, ale ta z czasem też dorośnie do sufitu, tworząc okazałą roślinę. Mogłabym Ci zaproponować ketmię chińską, ale ta też nie zatrzyma się na wysokości 1 m i tak mogłabym wymienić jeszcze mnóstwo roślin do salonu, ale każda z nich z wiekiem przekroczy znacznie wysokość 1m i osiągnie sporą szerokość. :-D
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Zgadzam się z gosia2501 co do wielkości roślin. Tym bardziej, że Twój okaz będzie stać na komodzie. Masz też duże wymagania co do przyszłej roślinki.
Może ARDIZJA? Lubi stanowisko jasne bez bezpośredniego słońca, wys. 0,50 do 1m (choć zwykle 1 m nie osiąga w mieszkaniach), jednopienna, białe drobne kwiatki od czerwca do sierpnia oraz czerwone lub kremowe owoce (w zależności od odmiany), które mogą utrzymywać się przez pół roku (standardowo od października do grudnia), nie jest to roślina "trawiasta" - tworzy piękny pióropusz z liści, nie jest fikusem ;-) i nie rośnie rozłożyście, nawożenie słabe, lubi podłoże wilgotne, jedyne co najważniejsze to utrzymywanie dużej wilgotności powietrza, np. poprzez spryskiwanie rośliny. No ale nie ma rośliny idealnej. Można wybrać sobie co do wyglądu, stanowiska, czy wielkości ale zawsze każda roślina ma jakieś wymagania, np. jedne kochają wilgoć inne przesuszenie itp.
Ja jednak nie mam tej roślinki choć jak tylko gdzieś ją spotkam nie omieszkam zakupić :-D
maniek
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2011-04-08, 15:00

Post autor: maniek »

A czy nie można tych roślin przycinać w odpowiedni sposób aby "przyhamować" ich wzrost do pożądanego?
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Przycinać można troszkę starsze rośliny ale wtedy rozrastają się na boki (stają się bardzo szerokie). Więc "przyhamujesz" wysokość ale "pobudzisz" szerokość. W dodatku nie są to rośliny wolno rosnące. Początkowo można postawić na komodzie ale potem będą zbyt duże. Jest wiele bujniejszych roślin bez "jednej łodygi" i ciekawych liściach, które mogą stać na komodzie i nie będzie z nimi "wzrostowego"problemu ;) Można je dopasować do wnętrza.
maniek
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2011-04-08, 15:00

Post autor: maniek »

Zrobiłem małe rozeznanie i mam 3 typy jak niżej.

Najbardziej chyba podoba mi się ta pachira (ale patrząc na dorosłe osobniki, bo w sklepie sprzedają malutkie - jak na zdjęciu).

Taka Dracena nie urośnie już chyba wzwyż?

A te Szeflery sprzedają już całkiem spore i całkiem tanio. Czy to jest dokładnie taka odmiana jak z mojego pierwszego zdjęcia w pierwszym poście?
Załączniki
Szeflera.jpg
Pachira.jpg
Dracena.jpg
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Szeflera jest taka sama jak na zdjęciu poprzednim tylko dorodniejszy okaz (więcej liści).
Pachira to rzeczywiście piękna roślina ale nie wzięłam jej pod uwagę ze względu na wzrost.
Wszystkie trzy typy rosną wysoko: pachira i szeflera średnio do 1,50cm a draceny ogólnie do 2m (na zdjęciu odmiana prążkowana-fragrans). Widzę, że koniecznie chciałbyś takie roślinki ;) . Pamiętaj, że po kilku latach (myślę, że od 2 do 4) będziesz musiał przenieść roślinkę na podłogę, bo staną się zbyt wysokie (mam na uwadze wysokość jaką podałeś dla rośliny na komodzie) a szeflerę ewentualnie przyciąć. Popularną rośliną jest też fatsja japońska - uprawa, rozmnażanie, choroby.
Pozdrawiam i życzę udanego wyboru :-D
maniek
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2011-04-08, 15:00

Post autor: maniek »

Mówisz że urosną... 2-3 lata to kawał czasu :-) (przynajmniej jak dla mnie) więc myślę że to by nie był aż taki problem. Te Pachiry z mojego zdjęcia mają gdzieś po 30-40cm i ich główna łodyga jest wyraźnie przycięta - czy to oznacza że w ten sposób zahamowano wzrost tego grubego pniaczka i roślinka będzie wypuszczać z tej końcówki tylko cieńsze gałązki i rozrośnie się na boki, ale już nie wzwyż? Czy też przycinanie tej zdrewniałej łodygi niczego nie przesądza?
ODPOWIEDZ