Systemy nawadniania w tunelu foliowych, szklarni.

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Systemy nawadniania w tunelu foliowych, szklarni.

Post autor: erazm »

Ja mam w tunelu foliowym kropelkowy system nawadniania pomidorów, papryki... Jest na 52 stanowiska. Oczywiście sam go wykonałem. Kosztował mnie 30 złotych i jest na lata...
Ponadto wykonałem kropelkowy system nawadniania pod ogórki koszt ok. 10 - 20 zł. Jest zbudowany z węży "T-Tape" (mogą być węże "AZUD-LINE"). Naprawdę się opłaca. Ogórki prowadzę przy sznurkach do góry. Nie moczy się liści w czasie podlewania. Znacznie zmniejsza to ryzyko infekcji chorobami grzybowymi i oczywiście nie muszę „latać” z konewką po działce.
Czy ktoś z was ma takie systemy. Podzielcie się wiedzą na ten temat.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Kilka dni temu zakupiłam emitery kroplujące z wężykami i czwórnikami, do tego wkłuwki do czwórnika i stwierdzam z przykrością, że cena nijak ma się do kosztu który Ty podałeś. Do tego u Ciebie to jest koszt całkowity, a mnie brakuje jeszcze węża do wody. Byłabym wdzięczna gdybyś powiedział gdzie można tak tanio zakupić akcesoria do nawadniania kropelkowego.
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

Ja kupiłem osobno wąż, rurki, kapilary, łączniki, w sklepie z urządzeniami nawadniającymi. Mój system nawadniania jest "prosty".
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

Czy ktoś z Was ma w tunelu nawadnianie kropelkowe i jak ono zdaje egzamin? Ja mam też nawadnianie ogórków w gruncie za pomocą węży "T-Tape". Otwory taki wąż ma co 10 cm.
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

Mój system kropelkowego nawadniania w tunelu wygląda tak (po zainstalowaniu w tunelu dam zdjęcie)
Obrazek Obrazek Obrazek
Zainstalowanie systemu kropelkowego to naprawdę duża wygoda. Nie trzeba nosić wody konewką. Nie ma niebezpieczeństwa zmoczenia liści w czasie podlewania co może spowodować infekcję grzybową. Jest też duża oszczędność wody. :lol:
A to schemat jak ja sadzę pomidory i paprykę w tunelu by wykorzystać system kropelkowy.
Obrazek Obrazek
Po naciśnięciu znaczka Obrazek ulegnie ono powiększeniu.
Ponieważ schemat jest bardzo zniszczony dla pewności podaje wymiary:
-zdjęcie pierwsze (wymiary u góry) - 25cm, 50cm, 50cm. Długość tunelu 6m.
-zdjęcie drugie (wymiary u góry) - 30cm, 40cm, 40cm, 80cm, 40cm, 40cm, 30cm. Szerokość tunelu 3m.
Znaczek X oznacza sadzonkę pomidora, papryki.
fox

Post autor: fox »

A w kapilarach nie osadza Ci się nic? ja po 2 latach używalnosci miałem niestety część pozapychanych, cienka igiełka i biegałem od rurki do rurki :), gdy kalie były małe, to no problem, ale gdy podrosły, lepiej nie mówić. Ale nie da się ukryć oszczędność wody i czasu :)
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

Mam założony filtr wodny. Wygląda tak
Obrazek
fox

Post autor: fox »

erazm pisze:Mam założony filtr wodny.
Filtr to i ja miałem, ale po pewnym czasie w środku węża tworzy sie osad który po oderwaniu potrafi skutecznie zapchać kapilarę. Najlepiej zdawało egzamin w moim przypadku, nawadnianie podsiąkowe. Fakt że na dzień dobry trochę kosztów i robocizna, ale za to przez lata podlewanie bezobsługowe :)
sebabiały
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2008-06-29, 21:35

Post autor: sebabiały »

w tym roku zakupiłem system na 700 stanowisk , i jestem zadowolony , niesamowita dokładność niezależnie od miejsca wydatek wody identyczny,
samo rośnie
whitewolf18
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-02-06, 09:44

System nawadniania kropelkowego w tunelu foliowym

Post autor: whitewolf18 »

Witam serdecznie.
W tym roku po raz pierwszy postawie na swojej posesji tunel foliowy o rozmiarach 6mx3m. Chciałbym w nim zastosować nawadnianie kropelkowe. W tunelu będę uprawiał pomidory, ogórki, rzodkiewki, sałatę może paprykę. Moje pytanie brzmi: Od czego mam zacząć żeby zrobić takie nawadnianie, tzn. jakie elementy muszę zakupić, jak je łączyć itd. Jestem kompletnym laikiem w tej dziedzinie, więc będę bardzo wdzięczny jak ktoś mi pomoże rozwiązać ten problem. Zapomniałbym, dopływ wody mam tylko z sieci wodociągowej.
Pozdrawiam
WhiteWolf18
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

whitewolf18
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-02-06, 09:44

Post autor: whitewolf18 »

Tak, czytałem ten post już wcześniej, tylko w dalszym ciągu nurtuje mnie pytanie, czy potrzebuje jakiś reduktor ciśnienia jak podłączam wodę prosto z sieci wodociągowej?? Wąż, mam rozumieć jest od razu z dziurkami i nie potrzeba żadnych innych urządzeń by uprawy zostały nawodnione. Co to są te kapilary?? Jestem kompletnym amatorem w tej dziedzinie, a chciałbym uzyskać jak najpełniejsze informacje dotyczące tej instalacji nawadniania i sprzętu jaki muszę zakupić przed jego zamontowaniem.
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Withewolf najlepiej udaj się od pobliskiego sklepu ogrodniczego i powiedz sprzedawcy o co Ci chodzi on Ci fachowo wszystko doradzi i wedle potrzeb dobierze odpowiednie nawadnianie{przynajmniej tak było w moim przypadku,pan mi doradził i przyszykował odpowiednie węże główne i rozprowadzające(,u mnie mam węże samopocące)}
popeer
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2011-05-29, 22:29

Re: System nawadniania kropelkowego w tunelu foliowym

Post autor: popeer »

Witam,

Mam takie pytanie, chce założyć nawadnianie kropelkowe z węża który kiedyś służył do podlewania działki (20m), jest to zwykły wąż który można kupić w każdym supermarkecie (nomi 20zł). Jest on podłączony do beczki plastikowej (200l) która stoi około 1m na ziemią. Czy ktoś już może próbował w ten sposób podlewać swoją szklarnie? Mam na myśli wywiercenie w odpowiednich miejscach dziurek w wężu o odpowiednich wielkościach (może ktoś wie jaki rozmiar np. 3mm dla pomidorów), wąż na końcu będzie połączony z początkiem (obieg zamknięty), czy ma to jakieś szanse bytu ? Bardzo dziękuję za każdą odpowiedz ;)
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Post autor: edyta_mi »

Popeer, jestem w trakcie budowy nawadniania kropelkowego i trochę sprawdzałam w temacie.
Dziwi mnie pomysł obiegu zamkniętego. Mam poprowadzone główne rury od kranu i są one w jedną stronę :| . Nie wiem, czy jest sens dziurawienia węża ogrodniczego, bo sam wąż do linii kroplującej jest tani a w oryginalnych systemach dziurki poprowadzone są w specjalny sposób przeciwdziałający zatykaniu ich. Obawiam się, że podziurawiony wąż po prostu bardzo szybko się zapcha drobinkami ziemi :/ .
Pozdrawiam Edyta
ODPOWIEDZ