Stare drzewa owocowe -jak przyciąc

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
zuza0107
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2017-03-27, 13:13

Stare drzewa owocowe -jak przyciąc

Post autor: zuza0107 »

Witajcie, jak odratować stare drzewa owocowe których zdjęcia załączam? Pierwsze dwa to jabłonki, trzecie to czereśnia. Od ładnych kilku lat były nie przycinane, owocują obficie ale wszystkie owoce są chore w czarnych plamkach a czereśnie każda jedna z robalem. Druga jabłoń strasznie się łuszczy jej kora ewidentnie zainfekowana jest jakimś "na oko amatora" grzybem i okupowana jest przez mrówki.
Jak te drzewka doprowadzić do przyzwoitego stanu- przyciąć i wyleczyć ? Proszę o rady.
Załączniki
jablon1.jpg
jablon2.jpg
czereśnia.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Stare drzewa owocowe -jak przyciąc

Post autor: Petrus »

Witaj. Tutaj możesz podpatrzeć: https://www.youtube.com/watch?v=qw_BKTP9vMs
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Jan Twardowski
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 419
Rejestracja: 2014-04-15, 20:38

Re: Stare drzewa owocowe -jak przyciąc

Post autor: Jan Twardowski »

Piotrze fajny filmik ale ja bym jednak inaczej ciął drzewa. Chodzi mi o to ,że w filmiku mówi ,że nie skraca tylko wycina wszystko co choruje ,krzyżuje. Ja jak zaczynałem swoją przygodę ze sadem to oprócz chorych ,suchych,niepotrzebnych czy krzyżujących to skracałem jak było wtedy mówione o 1/3 świeżych przyrostów. I jak później się okazało to jeszcze było za mało bo choć mam w miarę małe drzewka a jabłek było dosyć dużo i dodatkowo duże owoce i niestety gałęzie mi łamały pod ciężarem owoców. I teraz od wzeszłego roku obcinam aż 3/4 nowego przyrostu. I to nieprawda ,że drzewa bardziej chorują a raczej odwrotnie są mniej podatne na choroby ,choć to zobaczę,może za kilka lat. Ale wzeszłym roku jesienią miałem najlepszy zbiór owoców i naprawdę były zdrowe ładne i duże owoce. Nawet po przycinaniu nie smaruję żadną maścią bo to małe rany ,jedynie jak przycinam grubsze gałęzie to smaruję. Właśnie kończy mi się zapas jabłek została mi ostatnia skrzynka ,zobaczcie jakie duże jabłka mi zostały a to nie były te największe.
Obrazek
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Stare drzewa owocowe -jak przyciąc

Post autor: Petrus »

Witaj. Tak zgadzam się z Tobą, filmik podesłałem taki poglądowy, bo jest bardzo ubogi w informacje.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
cis67
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 76
Rejestracja: 2012-03-02, 17:39

Re: Stare drzewa owocowe -jak przyciąc

Post autor: cis67 »

Zacząłbym od przycięcia wszystkich gałęzi rosnących pionowo.
Jeżeli zależy Ci na owocach w tym roku, rób to systematycznie po kilka gałęzi rocznie, tak aby obniżyć drzewa i uformować je w "parasol".
Uformowane i "wyprowadzone" drzewa najlepiej przycinać latem - jabłonie, grusze, śliwy w lipcu, a czereśnie i wiśnie w okresie zbiorów. Na drzewach niema wtedy "wilków" i lepiej owocują.
Generalnie zasada jest taka - aby było dużo pędów i liści ciąć wiosną, aby było dużo owoców latem.
ODPOWIEDZ