Skalniaki w donicy balkonowej

Zakładanie i pielęgnacja, oraz dobór roślin na skalniaki.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
magdaityle
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2011-04-19, 12:57

Skalniaki w donicy balkonowej

Post autor: magdaityle »

Dowiedziałam się, że skalniaki są niewymagające, wieloletnie i ozdobne - a takich roślin potrzebuję na balkon. Poszukuję aranżacji skalniaków w donicach balkonowych.
Zależy mi na aranżacjach, złożonych z różnych roślin, które nie wykluczłyby się wzajemnie, a cały czas naprzemiennie by kwitły. Nie mam pojęcia o ogrodnictwie. Nie wiem jakie gatunki skalniaków razem by rosły i przetrwały zimę.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Skalniakowych roślin jest sporo ale takich, które by kwitły w donicy i to przez okrągły rok to chyba nie ma. Skalniakowe najczęściej kwitną krótko, na przełomie wiosny i lata, w większości drobnymi mało wyrazistymi kwiatami. Najczęściej skalniakowe rośliny są ozdobne z pokroju i kolorów roślin, zwłaszcza te trwałe i nie wymagające szczególnej troski. Tak więc kolorowa donica z niewymagających kwitnących skalniakowych roślin jest raczej nie realna. W donicy dobrze by wyglądały rojniki i rozchodniki, mają wiele rodzajów kształtów i kolorów liści, zieleń w wielu odcieniach pomieszaną z czerwienią. Ich odpowiednie dobranie może w donicy stworzyć ładną i ciekawą kompozycję.
Wojtek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 92
Rejestracja: 2011-05-24, 14:30

Post autor: Wojtek »

Witam,
Istnieją rośliny skalne znoszące duże nasłonecznienie i słabe warunki glebowe, a kwitnące długo. Są to m.in.: Kocimiętka Faassena (Nepeta x fassenii) - kwitnie V-IX, Wiesiołek missouryjski (Oenothera macrocarpa) - kwitnie VI-IX, Zawciąg nadmorski (Armeria maritima) - kwitnie V-IX, Nachyłek różowy (Coreopsis rosea 'American Dream') - kwitnie VI-IX.
Oczywiście do tych roślin dobrze komponują się wspomniane już wcześniej wszelkie Rojniki, Rozchodniki oraz Kostrzewy.
Pozdrawiam, Wojtek
ODPOWIEDZ