Siewnik do rzodkiewki.

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
ODPOWIEDZ
fofik28
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2010-11-06, 07:51

Siewnik do rzodkiewki.

Post autor: fofik28 »

Witam mam pytanie. Czy siewnik do rzodkiewki "odkurzacz" sprawdza się w pracy. Jak przygotować glebę do wysiewu. Uprzejmie proszę o odpowiedź.
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Prace zaczynamy od przygotowania stanowisk pod wysiew. O tym trzeba było pomyśleć już przed zimą - zasadniczym terminem nawożenia i przekopywania gleby w warzywniku jest jesień. Wtedy należało glebę przekopać z obornikiem lub kompostem i pozostawić w tzw. 'ostrej skibie'. W czasie zimy składniki nawozu ulegają korzystnym przemianom, elementy balastowe zostają wypłukane, a nawóz dobrze rozprowadza się w glebie. Jeżeli zatem wykonaliśmy te prace jesienią, teraz na wiosnę wystarczy jedynie spulchnić glebę motyką, a następnie wyrównać grabiami.

Jeżeli zaistnieje konieczność przekopania gleby wiosną, zaraz po przekopaniu glebę wyrównujemy grabiami, aby ograniczyć straty wilgoci. Wiosenne uprawki potraktujmy też jako okazję do wybrania pojawiających się chwastów. Jeżeli jesienią nie zastosowaliśmy nawozów, to na wiosnę warto zastosować głównie dobrze rozłożony kompost, który zawiera najwięcej łatwo przyswajalnych dla roślin składników odżywczych. Ewentualnie można zastosować obornik, ale w małych ilościach oraz bardzo dobrze rozłożony (przekompostowany). Nadużycie obornika w tym terminie może przynieść więcej strat niż pożytku.

Wyrównaną grabiami glebę warto pozostawić na kilka dni aby osiadła. Dobrym pomysłem jest też przykrycie jej folią polietylenową aby się nieco ogrzała. Zanim wysiejemy nasiona, gleba powinna się nagrzać do około 7°C.
Tyle o przygotowaniu gleby,odnośnie siewnika -nie miałam dotąd z nim do czynienia więc nic nie poradzę..
ODPOWIEDZ