Sanseweria Laurentii

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
ODPOWIEDZ
Aleksandra3341
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 88
Rejestracja: 2008-06-04, 17:51

Sanseweria Laurentii

Post autor: Aleksandra3341 »

Witam.
Mam w domu sansewierie Laurenti.Jest już wysoka,a ostatnio zauważyłam na podstawce białe jakby malutkie gąsieniczki,z których jak podejrzewam wykluwają się malutkie muszki[to nie mszyce],które latają wkoło rośliny.Liście są zdrowe,nie mają śladów szkodników.Kwiat stoi w ceramicznej doniczce obok okna.Na podstawce jest cały czas wilgotno.Temp. w pokoju ok.21 stopni.Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu tych gąsieniczek.Niestety nie mogę zamieścić zdjęcia nieproszonych gości ponieważ nie mogę ich uchwycić telefonem.
Awatar użytkownika
kati-1976
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 41
Rejestracja: 2009-02-26, 22:45

Post autor: kati-1976 »

Szkoda, że nie możesz zamieścić zdjęcia. :-( Możemy tylko gdybać w takim przypadku.
Pierwsze co mi przyszło do głowy po Twoim opisie to ziemiórki. Jeśli w ziemi wśród korzeni znajdziesz jaja, to może być to.
Z kolei małe białe owady występujące w mokrym podłożu i skaczące podczas podlewania to skoczogonki
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

To są ziemiórki, kati ma rację, w poradniku znajdziesz jak z nimi walczyć.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Wstępnie wygląda mi to na larwy ziemiórek. Larwy to małe (do 7 mm) glistki, o walcowatym kształcie, białawe, z widocznym czarnym przewodem pokarmowym i czarną główką. Osobniki dorosłe to czarne muszki długości 2-3 mm o jednej parze skrzydeł. Są bardzo ruchliwe. Najczęstrzą przyczyną ich pojawienia się jest zastosowanie gleby zawierającej ich jajeczka. Rozwojowi szkodnika sprzyja wilgoć.

Więcej informacji i metody zwalczania ziemiórek w naszym poradniku: szkodniki roślin doniczkowych oraz bardziej szczegółowo - muszki w kwiatach doniczkowych

Zaś o wspomnianym kwiatku poczytasz tutaj: Sansewieria gwinejska - uprawa, przesadzanie, rozmnażanie
Rafał
Aleksandra3341
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 88
Rejestracja: 2008-06-04, 17:51

Post autor: Aleksandra3341 »

Tak ,to rzeczywiście ziemiórki.Dziękuję za szybką odpowiedż i pozdrawiam.
ODPOWIEDZ